Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy
Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:
Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:
1. Ogólne informacje
Ścieżka SMART
Ścieżka SMART to kluczowe narzędzie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027, którego celem jest m.in. wzmocnienie innowacyjności przedsiębiorstw i wzrost ich konkurencyjności. W Ścieżce SMART ma to się odbywać poprzez finansowanie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożenie ich wyników na rynek (zakup maszyn, urządzeń, budowa hali produkcyjnej, zakup fotowoltaiki czy wyjazdy na targi).
Cechą charakterystyczną tego programu jest modułowość projektów, która umożliwia elastyczne dostosowanie zakresu projektu do potrzeb firmy w aż 7 obszarach:
- Moduł badawczo-rozwojowy (Moduł B+R) –> więcej informacji
- Moduł wdrożenie innowacji –> więcej informacji
- Moduł infrastruktura B+R –> więcej informacji
- Moduł cyfryzacja –> więcej informacji
- Moduł zazielenienie przedsiębiorstw –> więcej informacji
- Moduł internacjonalizacja –> więcej informacji
- Moduł kompetencje –> więcej informacji
Budowa projektu z kilku części (modułów) pozwala na bardziej kompleksową realizację strategii rozwoju firmy z wykorzystaniem jednego dofinansowania. Oznacza to również, że obok przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych czy wdrożenia innowacyjnego rozwiązania na rynek, firma jest w stanie pozyskać dotację m.in. na zakup sprzętu do stworzenia linii pilotażowej, wyjazd na tragi zagraniczne, szkolenia dla pracowników czy cyfryzację procesów w organizacji.
Na finansowanie projektów w ramach Ścieżki SMART przeznaczono łącznie aż 4,3 mld euro dotacji, przy czym minimalna wartość projektu musi przekroczyć 3 mln PLN.
Webinar – Dotacje dla firm 2024. Przegląd dostępnych dofinansowań.
Webinar prowadzony przez Dr inż. Natalię Kujawską, podczas którego przeanalizujemy dostępne dofinansowania na kluczowe inwestycje w Twojej firmie. Dowiesz się, jak uzyskać wsparcie na zakup maszyn produkcyjnych, automatyzację procesów, budowę hal, termomodernizację budynków czy instalacje fotowoltaiczne.
Dostęp do nagrania ->
2. Dla kogo?
Kto może otrzymać dofinansowanie Ścieżka SMART?
3. Kryteria oceny
Ścieżka SMART – kluczowe kryteria oceny
4. Na co?
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
5. Webinar
Ścieżka SMART – webinar
Dowiedz się wszystkiego o dofinansowaniu Ścieżka SMART. Obejrzyj nagranie z naszego webinaru.
6. Poziom dofinansowania
Ścieżka SMART – poziom dofinansowania
Na finansowanie projektów w ramach naboru Ścieżka SMART (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) przeznaczono łącznie aż 4,3 mld euro – jest zatem o co aplikować.
Maksymalny poziom dofinansowania w Ścieżce SMART wynosi 80%. Należy jednak pamiętać, że finalnie wysokość dotacji jest różna dla poszczególnych Modułów. Nasi konsultanci, po zapoznaniu się z zakresem i budżetem przedsięwzięcia, wyliczą ile środków możesz otrzymać.
7. Terminy
Terminy składania wniosków w programie Ścieżka SMART
8. Współpraca z InnovaTree
Współpraca z InnovaTree
Wyróżniamy się unikatową synergią kompetencji z zakresu pozyskiwania dotacji oraz oceny wniosków o dofinansowanie (tak mamy na pokładzie dwóch doktorów, którzy oceniali wnioski o dofinansowanie w NCBR, PARP, BGK oraz Komisji Europejskiej).
Te firmy umówiły konsultacje
Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:
Podobne projekty
Poznaj prawdziwe historie pozyskanych dotacji
Sprawdź jak nasi klienci wykorzystują dofinansowania do rozwoju swoich firm.
9. Moduły projektu
Czym jest projekt modułowy i jakie koszty można kwalifikować w ramach poszczególnych modułów?
Potrzeby przedsiębiorstw są różne. Dlatego w latach 2021 – 2027 Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki odpowiadają na te potrzeby Programem Ścieżka SMART, który kompleksowo odpowiada na wiele z nich. Uwzględniając poszczególne Moduły, można sfinansować różne obszary bezpośrednio i pośrednio ukierunkowane na prowadzenie prac B+R i wdrożenie innowacyjnego rozwiązania. Realizacja Modułów może być ze sobą powiązana lub mogą być realizowane niezależnie.
Dotychczas, aby pozyskać unijne dofinansowanie działalności w różnych obszarach, należało złożyć kilka wniosków o dofinansowanie. Teraz zastąpi je jeden wniosek na projekt modułowy. Plusem jest ograniczenie kilku procedur do jednej. Minusem jest fakt, że aby uzyskać wsparcie obszarów mniej kluczowych, należało będzie zrealizować również moduł B+R lub moduł Wdrożenie Innowacji.
W projektach modułowych będą dwa moduły obligatoryjne dla innowacyjnych przedsiębiorstw:
- moduł badawczo-rozwojowy (Moduł B+R), w ramach którego dojdzie do opracowania innowacji produktowej lub procesowej
- moduł obejmujący wdrożenie innowacyjnego rozwiązania (Moduł Wdrożenie Innowacji).
Duże przedsiębiorstwa muszą traktować Moduł B+R jako moduł obowiązkowy. Przedsiębiorstwa MŚP mogą wybrać, czy Modułem obowiązkowym będzie dla nich Moduł B+R czy wdrożeniowy, czy też zrealizują oba.
Moduł badawczo-rozwojowy
W ramach projektu, w ramach Modułu B+R będą mogły zostać zrealizowane badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe, w wyniku których powstaną innowacyjne produkty lub usługi. Ma to na celu wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw.
Wśród kosztów kwalifikowanych badań przemysłowych i prac rozwojowych, ponoszonych w ramach Modułu B+R, mogą znaleźć się np. wynagrodzenia zespołu badawczego, usługi podwykonawstwa czy zakup materiałów i surowców niezbędnych do badań. Możliwe do poniesienia są także koszty amortyzacji lub leasing środków trwałych. To również moduł, w którym najbardziej zasadne będzie tworzenie konsorcjów z instytucjami naukowymi, które mogą przeprowadzić część zadań. Obowiązkowe wdrożenie wyników prac B+R może zostać zrealizowane w Module Wdrożenie Innowacji lub poza projektem.
Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu B+R.
Moduł wdrożenie innowacji
Moduł Wdrożenie Innowacji (ukierunkowany na dofinansowanie wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej), obok Modułu B+R, to drugi z Modułów obowiązkowych. Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców może to być jedyny Moduł, dla dużych przedsiębiorstw może on być uzupełnieniem Modułu B+R. Wśród kosztów kwalifikowanych znajdą się np. koszty zakupu lub wytworzenia linii technologicznej, przygotowanie analiz i dokumentacji niezbędnej do realizacji wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej czy remont lub budowa budynków, w których realizowana ma być produkcja. Ważne jest to, że w ramach tego modułu można wdrażać zarówno wyniki własnych prac B+R (wdrażanie innowacji produktowej lub procesowej), zrealizowanych w ramach Modułu B+R lub zrealizowanych czy zakupionych wcześniej. Dofinansowanie modułu wdrożeniowego realizowane będzie w postaci dotacji warunkowej.
Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Wdrożenie Innowacji.
Moduł zazielenienie przedsiębiorstw
Oprócz prac badawczych w ramach Modułu B+R oraz działań, zmierzających do wdrożenia wyników prac B+R, cele skierowane na zwiększenie efektywności energetycznej/ przekształcenie przedsiębiorstwa w bardziej przyjazne środowisko zajmują spory obszar nie tylko w ramach Ścieżki SMART, ale również innych programów finansowania ze środków unijnych na lata 2021-2027 (kredyt ekologiczny w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, program FENIKS, regionalne programy operacyjne). To pokazuje, jak bardzo ważna jest ta tematyka. Moduł Zazielenienie Przedsiębiorstw w ramach projektu to finansowanie kosztów transformacji przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym rozwój nowych modeli biznesowych. Finansować będzie można nie tylko inwestycje dotyczące wdrożeń nowych rozwiązań (np. w linię technologiczną do odzysku odpadu produkcyjnego), ale też działania mające na celu zwiększenie efektywności energetycznej z zakresu ekoprojektowania, przeprowadzania oceny śladu środowiskowego produktu i środowiskowej oceny cyklu życia produktu czy weryfikacji technologii środowiskowych. W ramach projektu w grę wchodzą również układy wysokosprawnej kogeneracji.
Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Zazielenienie Przedsiębiorstw
Modułu infrastruktura B+R
Jeśli Twoje przedsiębiorstwo realizuje lub planuje realizację prac B+R nie tylko jako element projektu, ale również długofalowo, w ramach Modułu Infrastruktura B+R możesz sfinansować utworzenie centrum badawczo-rozwojowego do realizacji agendy badawczej. Koszty kwalifikowalne Modułu Infrastruktura B+R to wszelka infrastruktura niezbędna do przeprowadzania prac B+R – aparatura, budynki, wyposażenie. Moduł Infrastruktura ma służyć realizacji agendy badawczej, opracowanej na kilka lat do przodu. Przez cel realizacji agendy badawczej rozumie się realizację prac B+R mających na celu opracowanie innowacji produktowej lub procesowej. Jeżeli będziesz potrzebować nabyć umiejętności obsługi infrastruktury badawczej sfinansowanej w ramach projektu, możesz uwzględnić koszty zakupu usług szkoleniowych w tym zakresie.
Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Infrastruktura B+R.
Moduł internacjonalizacja
Sprzedajesz lub chcesz sprzedawać swoje innowacyjne produkty lub usługi pod marką produktową przedsiębiorstwa również poza granicami Polski? Chcesz uregulować kwestię praw do wyników prac B+R poprzez zastosowanie ochrony praw przemysłowych? W pozostałych zaplanowanych Modułach, poza obligatoryjnymi, jest jeden, który pomoże Ci podjąć się m.in. ochrony własności przemysłowej. Warto, aby zainteresował Cię Moduł Internacjonalizacja, skierowany na internacjonalizację przedsiębiorstw, tj. finansowanie międzynarodowej ochrony patentowej produktów będących własnością przedsiębiorcy, pokrycie kosztów udziału w misjach gospodarczych i targach poza Polską, udział w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Obszary, na które będziesz chcieć otrzymać wsparcie, nie muszą być związane z obszarami wspieranymi w pozostałych zaplanowanych Modułach obowiązkowych. Umiędzynarodowienie produktów, rozumiane jest tu jako promocja zagraniczna produktów (wyrobów lub usług) pod marką produktową przedsiębiorstwa lub produktów, będących własnością przedsiębiorcy lub planowanych do opracowania/wdrożenia w ramach projektu zmierzającego m.in. do wsparcia procesu komercjalizacji wyników prac B+R za granicą, udziału w międzynarodowych łańcuchach dostaw lub łańcuchach wartości.
Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Internacjonalizacja.
Moduł kompetencje
Ścieżka SMART to nie tylko inwestycje. Aby przedsiębiorstwo zmierzało w kierunku rozwoju zdolności badawczych i innowacyjnych, w tym tworzyło innowacyjne produkty lub usługi, przedsiębiorstwo musi postawić na doskonalenie kompetencji pracowników, jego kadra musi posiadać wysokie kompetencje i nieustannie je poszerzać. Bardzo ważne jest więc nabywanie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji. W zakresie realizowanego projektu, Moduł Kompetencje finansuje działania ukierunkowane na doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających/działania związane z podnoszeniem kompetencji kadr: szkolenia pracowników i osób zarządzających w zakresie np. inteligentnych specjalizacji, transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, transferu technologii, zarządzania innowacjami, ekoprojektowania czy obsługi infrastruktury badawczej.
Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Kompetencje.
Moduł cyfryzacja
Nie ma innowacyjnych przedsiębiorstw bez innowacyjnych rozwiązań. Transformacja cyfrowa w części lub całości prowadzonej działalności gospodarczej i produkcyjnej, a także usługowej, to kierunek mocno wspierany przez fundusze europejskie (EU) w perspektywie 2021 – 2027. Rozumiana jest ona jako proces integracji technologii cyfrowych we wszystkich aspektach działalności firmy, co prowadzi do fundamentalnych zmian w funkcjonowaniu organizacji oraz w sposobie, w jaki dostarcza wartość klientom. W ramach tego Modułu możliwe będzie wsparcie projektów związanych z zastosowaniem w przedsiębiorstwie rozwiązań ukierunkowanych na wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w obszarze: produkcji, procesów, produktów, usług oraz modelu biznesowego. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia podniesienia cyberbezpieczeństwa – te koszty również będą kwalifikowane. To jednak, czego nie sfinansujesz w ramach nowego Programu, to zakup oprogramowania biurowego, księgowego, systemy operacyjne komputerów osobistych wykorzystujących powszechnie znane i dostępne technologie.
Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Cyfryzacja.
10. Dowiedz się więcej
Jak zwiększyć szanse swojego projektu na dofinansowanie? Jakie są kryteria wyboru projektów do dofinansowania?
Przy składaniu wniosku o dofinansowanie należy pamiętać, że każdy wniosek oceniany jest według kryteriów obligatoryjnych i rankingujących. Kryteria obligatoryjne są oceniane zero-jedynkowo (TAK/NIE), a ich pozytywne spełnienie we wszystkich aspektach jest warunkiem koniecznym dla pozytywnej oceny projektu. Kryteria rankingujące natomiast przyznają punkty — projekty MŚP mogą uzyskać maksymalnie 25 punktów, a projekty dużych przedsiębiorstw 13 punktów. Gdy alokacja środków jest niewystarczająca, lista rankingowa decyduje o przyznaniu dofinansowania projektom z największą liczbą punktów, pod warunkiem pozytywnej oceny kryteriów obligatoryjnych.
Z uwagi na powyższe duża część Wnioskodawców przygotowując wniosek o dofinansowanie kładzie nacisk na zwiększenie swoich szans na pozyskanie dużej ilości punktów rankingujących, m.in. starając się uzasadnić potencjał innowacji będącej przedmiotem projektu do transformacji rynku, istnienie ekoinnowacji w projekcie lub innowacji cyfrowej. Doświadczenie zdobyte przy dotychczasowych konkursach pokazuje jednak, że kluczem do sukcesu (pozyskania dofinansowania) jest skupienie się na kryteriach obligatoryjnych, a w szczególności wykazaniu, że:
- projekt ma charakter badawczo-rozwojowy lub przedmiotem wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej są wyniki prac badawczo-rozwojowych,
- efektem realizacji projektu lub przedmiotem wdrożenia jest innowacja produktowa i/lub procesowa.
To ostatecznie te dwa kryteria decydują przeważnie o braku dofinansowania Twojego projektu. Projekty, które uzyskały pozytywną ocenę w kryteriach obligatoryjnych uzyskują natomiast dofinansowanie, bez względu na to ile uzyskały punktów w kryteriach rankingujących.
Rekomendacje dla wnioskodawców:
- Zidentyfikuj konkurencję i wskaż rynkowe przewagi projektu, istotne z punktu widzenia odbiorców, w porównaniu do istniejących produktów lub procesów.
- Określ problem badawczy lub technologiczny, który uniemożliwia w prosty sposób (należy pamiętać, że wynik prac B+R musi ze swojej natury być obarczony ryzykiem) uzyskanie cech nowości świadczących o innowacyjności rozwiązania. To rozwiązanie tych problemów będzie stanowić podstawę prac badawczo-rozwojowych.
Warto podkreślić, że innowacyjność i prace B+R nie zawsze są powiązane. Można opracować innowacyjny produkt bez prowadzenia prac B+R lub realizować prace B+R, które nie skutkują innowacją procesową lub produktową. Dlatego istotne jest aby niezależnie wykazać innowacyjność efektu realizacji projektu poprzez szczegółowe opisanie cech wyróżniających produkt lub technologię na tle konkurencji i niezależnie wykazać realizację prac B+R, poprzez określenie problemu technologicznego/badawczego, ryzyk technologicznych, metodologii badań i stanu wiedzy w danym zakresie.
Częste błędy
Problem technologiczny często mylony jest przez Wnioskodawców z problemem użytkowym i zamiast uwiarygodnić realizację prac B+R (stanowią one narzędzie do rozwiązania wyzwań technologicznych) opisywana jest potrzeba grupy odbiorców, która motywuje potrzebę opracowania danego rozwiązania, ale nie stanowi uzasadnienia potrzeby realizacji prac B+R.
Innym błędem, często obserwowanym w wnioskach o dofinansowanie, jest traktowanie nowego rozwiązania (np. zastosowanie nowego materiału lub nowej konstrukcji urządzenia) jako przesłanki wystarczającej do uznania, że efekt projektu jest innowacyjny. Zgodnie z definicjami, które obowiązują oceniających wniosek, do uznania efektu realizacji projektu za innowacyjny niezbędne jest wykazanie w sposób wiarygodny, że planowana do opracowania technologia ma parametry lepsze niż parametry rozwiązań konkurencyjnych. Nowe podejście do rozwiązania jakiegoś problemu nie jest więc wystarczające.
Ocena dwuetapowa
Obecnie ocena projektów w ramach Ścieżki smart dokonywana jest dwuetapowo. Jest to pewnego rodzaju odzwierciedleniem powyższych trudności. Ze względu na to, że większość projektów nie uzyskiwała dofinansowania ze względu na niespełnienie wyżej omawianych dwóch kryteriów (efekt projektu stanowi innowacyjność produktową lub procesową oraz powstanie w ramach prac B+R), Instytucja w najbliższych naborach oceni najpierw te kryteria. Przyczyni się to do skrócenia oceny projektów w naborze, ponieważ pełna analiza wniosków będzie realizowana jedynie dla projektów, które mają pozytywnie ocenione te dwa kluczowe kryteria. Ponadto, Wnioskodawcy, którzy nie przejdą pierwszego etapu oceny nie będą musieli czekać do końca procesu oceny wniosków, z przygotowaniem nowego wniosku i jego złożeniem w kolejnym Naborze.
Czy musi dojść do zakupu innowacji produktowej lub procesowej, czy może być wytworzona w ramach przedsiębiorstwa w ramach Modułu B+R, tj. w ramach prac B+R?
Jeśli projekt dotyczy wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzących do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym w zakresie produkcji wyrobów lub usług, wyniki tych prac B+R mogą być zakupione od innego podmiotu lub wytworzone w ramach przedsiębiorstwa. Należy zwrócić uwagę na kryteria rankingowe (punktowane). Ścieżka SMART koncentruje się na podnoszeniu zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw. Jeśli innowacyjność we wniosku oparta jest na zakupionych wynikach prac, projekt otrzyma 1 punkt; jeśli na samodzielnie wypracowanych wynikach B+R, ale poza projektem – 2 punkty; a jeśli w ramach projektu dojdzie do opracowania innowacji produktowej lub procesowej (Moduł B+R) – projekt otrzyma 12 punktów. Zdobycie tych punktów zwiększy szansę Twojego projektu w procesie wyboru projektów do dofinansowania.
Czy projekt w module B+R może być realizowany poza obszarem Polski z uwagi na zlecenie badań podwykonawcy wykonującemu swoje prace za granicą?
Jako miejsce realizacji projektu koniecznie należy wskazać lokalizację na terenie naszego kraju. W przypadku, gdy zagraniczny podwykonawca wykonuje swoje obowiązki wyłącznie stacjonarnie, w miejscu prowadzenia swojej działalności gospodarczej , należy w opisie zadań wskazać dodatkowo lokalizację za granicą i uzasadnić, dlaczego jest ona konieczna i niezbędna do realizacji wybranego etapu badań.
Czy muszę zlecać przeprowadzenie badania stanu techniki rzecznikowi patentowemu przygotowując wniosek o dofinansowanie?
Wnioskodawca nie musi badać stanu techniki korzystając z usług rzecznika patentowego, jednak musi uwiarygodnić, że rozwiązanie, które ma zamiar opracować, nie zostało opracowane lub wdrożone wcześniej oraz nie naruszy ono praw własności przemysłowej intelektualnej podmiotów trzecich. Informacje te należy potwierdzić w stosownych formularzach wniosku o dofinansowanie.
Jakie załączniki muszę dołączyć do wniosku o dofinansowanie?
Na moment składania wniosku o dofinansowanie jedynym obligatoryjnym załącznikiem jest model finansowy. O wszystkie pozostałe dokumenty (np. warunkowe umowy o pracę, listy intencyjne, kosztorysy, oferty, projekt budowlany, pozwolenie na budowę, decyzje środowiskowe itp.), Instytucja Finansująca może upomnieć się w trakcie przeprowadzanej oceny wniosku, bądź też prosić o ich przedstawienie w czasie spotkania panelu ekspertów. W przypadku realizacji projektu w konsorcjum, Umowa konsorcjum powinna być załączona do składanego wniosku o dofinansowanie.
Czy konieczne jest wdrożenie wyników prac B+R po zrealizowanym projekcie w ramach własnego przedsiębiorstwa?
Nie ma konieczności wdrażania wyników prac B+R w ramach własnego przedsiębiorstwa. Wnioskodawca może udzielić licencję na korzystanie z przysługujących praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę bądź sprzedać prawa do ich wyników w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę.
Czy będę mógł sprzedać prototyp urządzenia, który zostanie opracowany w ramach modułu B+R?
Opracowany w ramach modułu B+R prototyp może podlegać sprzedaży po okresie trwałości projektu, liczonym od dnia zakończenia realizacji projektu. W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw okres ten wynosi 3 lata, zaś w przypadku dużego przedsiębiorstwa 5 lat od zakończenia realizacji projektu.
Zgodnie z dokumentacją konkursową moduły mogą być względem siebie niezależne, a jednocześnie muszą być ze sobą spójne – co to oznacza?
Zgodnie z kryterium „Spójność projektu” ocenie podlegać będzie, czy moduły są między sobą spójne i logiczne, a jeśli nie są powiązane logicznie lub czasowo, ocenie będzie podlegać spójność działań przewidzianych w projekcie ze strategią przedsiębiorstwa.
Jak długo mogę realizować projekt w ramach Ścieżki SMART?
W przypadku wdrożenia wyników prac B+R uzyskanych poza projektem okres realizacji modułu wdrożenie innowacji nie jest ograniczony czasowo, przy czym termin jego zakończenia nie może wykraczać poza 31.12.2029 r. Jeżeli wdrożenie dotyczy opracowanego w module B+R innowacyjnego rozwiązania (innowacji produktowej lub procesowej), moduł wdrożeniowy musi zakończyć się najpóźniej w terminie 5 lat od zakończenia modułu B+R.
Czy dodatkowe zabezpieczenie umowy w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej jest obowiązkowe? Czy mogę z projekcie uwzględnić koszty związane z ustanowieniem zabezpieczenia umowy o dofinansowanie?
Dodatkowe zabezpieczenie umowy w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej co do zasady nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak łączna kwota zaliczki w Harmonogramie płatności przekracza 10 mln zł, Beneficjent ustanawia dodatkowe zabezpieczenie w wysokości co najmniej najwyższej transzy zaliczki wskazanej w Harmonogramie. Dodatkowe zabezpieczenie (oprócz weksla in blanco) może być również wymagane w innym przypadku. Instytucja udzielająca dofinansowania może żądać dodatkowego zabezpieczenia umowy, jeśli ryzyko nieprawidłowości w realizacji projektu jest wysokie lub w celu zabezpieczenia spłaty dotacji warunkowej, w formach określonych w przepisach o zaliczkach. Beneficjent musi spełnić to żądanie, w przeciwnym razie wypłata dofinansowania może zostać wstrzymana lub umowa rozwiązana natychmiastowo. Instytucja może również wymagać zabezpieczenia części zwrotnej dotacji. Wnioskodawca może natomiast przewidzieć i uwzględnić koszty ustanowienia zabezpieczenia w składanym wniosku o dofinansowanie.
Czy można zrealizować projekt obejmujący jedynie Moduł B+R, czyli dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych, bez wdrożenia wyników prac B+R?
Wdrożenie wyników prac B+R jest konieczne, jednak nie musi być finansowane z projektu, tj. w ramach Modułu Wdrożenie Innowacji. W przypadku realizacji wdrożenia innowacji produktowej lub procesowejpoza projektem należy we wniosku o dofinansowanie opisać sposób wdrożenia wyników prac B+R i zadeklarować jego opłacalność (wskaźnik przychodowy, związany z wdrożeniem innowacyjnego rozwiązania jest dla projektu obligatoryjny).
Czy możliwe jest dofinansowanie projektów modułowych realizowanych przez konsorcja dużych przedsiębiorstw?
Program dopuszcza takie rozwiązanie, natomiast warto zwrócić uwagę na kryterium „Współpraca przedsiębiorców innych niż MŚP”. Mówi ono o tym, że duże przedsiębiorstwa będą musiały wykazać w projekcie współpracę z MŚP. Kryterium wskazuje na to, że będzie trzeba udowodnić efekty i korzyści, wynikające z wybranej formy współpracy, a samą współpracę udokumentować. Umowa konsorcjum wydaje się tutaj najmniej dyskusyjną formą udokumentowania współpracy, a więc zachęcamy do rozważenia takiej opcji. Kryterium nie dotyczy small-mid caps (czyli spółek o średniej kapitalizacji).
Czy można dofinansować koszty do złożenia międzynarodowego patentu (UE, USA, Chiny, itp)?
Tak, w ramach modułu skierowanego na internacjonalizację przedsiębiorstw, w programie Ścieżka SMART będzie można uzyskać dofinansowanie kosztów ochrony patentowej poza granicami Polski. Proszę jednak pamiętać, że Moduł Internacjonalizacja może pojawić się w projekcie jedynie w połączeniu z modułem obligatoryjnym. Wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi zawierać moduł B+R (dla dużego przedsiębiorstwa) lub/i Modułem Wdrożenie Innowacji.
Czy można będzie otrzymać dofinansowanie dla inwestycji i wdrożeń już rozpoczętych, to jest takich, które są w trakcie realizacji?
Nie ma takiej możliwości – kryterium obligatoryjne „Projekt spełnia efekt zachęty” wyklucza finansowanie projektów rozpoczętych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. W regulaminach naborów będą natomiast wskazane koszty objęte pomocą de minimis, które będą mogły być sfinansowane w projekcie mimo ich wcześniejszego poniesienia.
Czy istnieje definicja „ekoprojektowania”?
Definicja ekoprojektowania została zawarta w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. Zgodnie z tą dyrektywą ekoprojekt oznacza uwzględnienie aspektów środowiskowych przy projektowaniu produktu celem poprawy ekologiczności produktu podczas jego całego cyklu życia. Będą to więc zarówno procesy związane z produkcją, jak i z użytkowaniem a następnie utylizacją produktu.
Mam już sprawdzony prototyp, chciałbym dofinansować narzędzia do produkcji, czy jest tu taka możliwość?
Tak, Moduł Wdrożenie Innowacji w ramach programu Ścieżka SMART umożliwia sfinansowanie takiej inwestycji. Ważne będzie wykazanie, że prototyp powstał w wyniku prac B+R, które przedsiębiorstwo samodzielnie zrealizowało lub zakupiło. Proszę też pamiętać, że w przypadku dużych przedsiębiorstw Moduł B+R jest obligatoryjny, a więc równolegle będzie trzeba zrealizować projekt badawczo-rozwojowy np. w innym obszarze działalności firmy.
W jaki sposób można przygotować się do wzięcia udziału w programie Ścieżka SMART?
Kluczową kwestią do opracowania przed podjęciem prac nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie jest stworzenie koncepcji realizacji projektu. Przed startem w Programie zastanów się więc i przygotuj:
- analizę potrzeb inwestycyjnych i rozwojowych firmy w kontekście wyżej opisanych Modułów – z których Modułów chciałbyś skorzystać;
- cechy, które wyróżniają Twoje rozwiązanie od dostępnych na rynku – postaraj się te cechy zestawić liczbowo z cechami konkurencyjnych rozwiązań;
- strategię realizacji projektu, zawierającą wstępny harmonogram przedsięwzięcia;
- wstępny budżet/kosztorys projektu.
Czy istnieje tematyka projektów, która będzie wyżej punktowana od innych?
W kryteriach naboru wskazano 2 rodzaje innowacji produktowej lub procesowej – przy zastosowaniu jednego z nich otrzyma się dodatkowe punkty w projekcie – są to ekoinnowacje i innowacje cyfrowe (wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych). Dodatkowe punkty otrzymają również projekty wykazujące społeczne znaczenie innowacji, będącej przedmiotem projektu. Należy też pamiętać o tym, że innowacja cyfrowa, będąca jednocześnie ekoinnowacją może uzyskać punkty albo w kryterium „Ekoinnowacja na poziomie kraju” albo w kryterium „Innowacja cyfrowa na poziomie kraju”. Nie jest w tym przypadku możliwe przyznanie punktów w obu kryteriach.
Artykuły branżowe
Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej
Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.