INNOVATREE
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ
INNOVATREE
pracownicy innovatree obserwujący roślinę

Wniosek na Kredyt Ekologiczny za 0 zł

Chciałbyś zmodernizować swoją firmę i zmniejszyć zużycie energii?

Pomożemy Ci pozyskać bezzwrotną dotację na EKOinwestycję.

Sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie.

piktogram walizka na dokumenty

Obsługujemy 120 firm rocznie.

piktogram portfel

Pozyskaliśmy 72 dotacje na projekty badawczo-rozwojowe.

piktogram strzałka okrągła

70% klientów powraca.

Kredyt Ekologiczny od BGK, czyli bezzwrotna dotacja dla firm

W nowej perspektywie finansowej inwestycje ekologiczne przedsiębiorstw będą miały szanse na pozyskanie Kredytu Ekologicznego. To co odróżnia Kredyt Ekologiczny od kredytu gotówkowego, czy kredytu hipotecznego to fakt, że w ramach tego instrumentu otrzymujemy bezzwrotną dotację. Aby projekt sfinansować Kredytem Ekologicznym należy najpierw udać się do banku komercyjnego współpracującego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Udzielenie Kredytu Ekologicznego możliwe jest praktycznie we wszystkich największych bankach komercyjnych w Polsce. Uzyskana tam promesa jest niezbędna w procesie pozyskiwania dotacji w BGK, do którego należy złożyć wniosek o dofinansowanie projektu. Po pozytywnej ocenie wniosku spłacana jest kapitałowa część kwoty Kredytu Ekologicznego.

Kredyt Ekologiczny w ramach FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027) można przeznaczyć na przedsięwzięcia mające na celu wzrost efektywności energetycznej przedsiębiorstwa – np. na nabycie urządzeń ekologicznych, instalacje ekologiczne, wymianę źródła ciepła, montaż pompy

ciepła, instalację odnawialnych źródeł energii, budowę instalacji fotowoltaicznej. Wnioskodawcy mogą przeznaczyć Kredyt Ekologiczny na ekologiczne rozwiązania w procesie produkcji, czy procesie świadczenia usług, takie jak zakup maszyn i urządzeń. Kredyt Ekologiczny można również przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji ekologicznych w postaci termomodernizacji. Uzyskane z kredytu ekologicznego dofinansowanie trzeba przeznaczyć na kompleksowe przedsięwzięcie poprzedzone audytem energetycznym. Audyt powinien wykazać co najmniej 30% oszczędności zużycia energii pierwotnej. Całkowity koszt projektu może zostać sfinansowany Kredytem Ekologicznym.

Projekt polegający wyłącznie na instalacji OZE nie może być przedmiotem dofinansowania. W takim przypadku cel kredytu należy rozszerzyć o inne ekologiczne rozwiązania. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest możliwy, ale jedynie jako część większej całości wynikającej z audytu energetycznego.

Kto może starać się o Kredyt Ekologiczny?

Z Kredytu Ekologicznego mogą skorzystać przedsiębiorcy, których firmy posiadają status:

  • mikro przedsiębiorstwa
  • małego przedsiębiorstwa
  • średniego przedsiębiorstwa
  • small mid-cap (małe spółki o średniej kapitalizacji)
  • mid-cap (spółki o średniej kapitalizacji)

Przedsiębiorstwa muszą przeprowadzić audyt energetyczny, który wykazuje, że planowane działania inwestycyjne wywołają uzyskanie efektywności energetycznej przynajmniej na poziomie 30%.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

piktogram wskaźnik

Termomodernizacja budynków

Jako obligatoryjny element projektu, jeśli wynika z rekomendacji audytu energetycznego.

piktogram folder

Modernizacja infrastruktury

W tym m.in. zasadniczą zmianę procesu produkcyjnego, która prowadzi do zwiększenia energooszczędności.

piktogram panel sterujący

Zakup, instalacja i uruchomienie OZE

Jako element dodatkowy projektu, o ile wynika to z rekomendacji audytu.

Pracownicy Innovatree w biurze PPNT

Poziom dofinansowania w Kredycie Ekologicznym (BGK)

Maksymalna kwota Kredytu Ekologicznego wynosi nawet 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Dotacja spłaci część udzielonej kwoty kredytu, uzależnioną od wielkości przedsiębiorstwa i lokalizacji przedsięwzięcia. Maksymalna intensywność wsparcia może sięgnąć nawet 80% kosztów kwalifikowanych projektu. Najkorzystniej gdy kwota kredytu wynosi co najmniej tyle, ile wynosi kwota dofinansowania. Wówczas całkowita kwota kredytu będzie spłacona z dotacji.

W przypadku Kredytu Ekologicznego warunki jego udzielenia nie różnią się znacząco od standardowych kredytów. Takie warunki kredytu jak oprocentowanie kredytu, okres kredytowania, rzeczywista roczna stopa oprocentowania, kwota kredytu ustalane są na warunkach komercyjnych.

Koszt kredytu w postaci odsetek oraz ewentualna naliczona od Kredytu Ekologicznego prowizja stanowią koszt wnioskodawcy, dotacja dotyczy jedynie kapitałowej części Kredytu Ekologicznego.

Poziom dofinansowania jest zgodny z mapą pomocy regionalnej. Premia ekologiczna może sięgać nawet 80% kosztów kwalifikowanych (w zależności od charakteru wydatku). Łączna pula środków do rozdysponowania w tym programie to 660 mln zł.

  • dofinansowanie do 80% kosztów

    80 %

Terminy składania wniosków

1

Kredyt Ekologiczny

Nabór wniosków w ramach Kredytu Ekologicznego zakończy się 17 sierpnia 2023 roku.

Co oferujemy?

Czy wnioski o dofinansowanie oceniane są w formie panelu ekspertów?

W procedurze oceny wniosków o dofinansowanie nie przewidziano zaangażowania panelu ekspertów. Ocena aplikacji jest dwuetapowa i składa się z oceny formalnej oraz oceny merytorycznej, ale nie jest przewidziany udział Wnioskodawcy w spotkaniu panelowym. Na etapie oceny Wnioskodawcy będą proszeni o dokonanie uzupełnień zarekomendowanych przez ekspertów oceniających.

W jaki sposób i kiedy wypłacane jest dofinansowanie?

Dofinansowanie w ramach Kredytu Ekologicznego wypłacane jest w formie premii ekologicznej. Premia nie trafia na konto Beneficjenta, a środki przelewane są wprost na konto kredytu na poczet spłaty jego części kapitałowej. Aby premia ekologiczna mogła zostać wypłacona, należy złożyć wniosek o płatność, do którego załącza się faktury, potwierdzenia płatności, protokoły i inne dokumenty potwierdzające realizację przedsięwzięcia zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie.

Czy możliwe jest sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej?

Tak, jednak jedynie jako element dodatkowy większego przedsięwzięcia ukierunkowanego na poprawę efektywności energetycznej. Należy mieć na uwadze, że w ramach Kredytu Ekologicznego konieczne jest osiągnięcie co najmniej 30% oszczędności energii pierwotnej. Zastosowanie odnawialnego źródła energii jest możliwe jako uzupełnienie działań podstawowych zapewniających wskazaną powyżej oszczędność. Użycie OZE musi wynikać wprost z rekomendacji płynących z audytu energetycznego.

Czy zakres audytu jest z góry określony, czy jego zakres można swobodnie kształtować?

Zakres audytu nie został szczegółowo sprecyzowany, wskazano natomiast na jego obligatoryjne elementy. W ramach projektu możliwe jest przedłożenie dokumentu audytu składającego się z dwóch zasadniczych części:

  1. audytu energetycznego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
  2. audytu efektywności energetycznej

Audyt w części termomodernizacyjnej jest obligatoryjny, a zakres prac z niego wynikający jest obowiązkowy do realizacji w ramach projektu. Należy przy tym pamiętać o konieczności 30% oszczędności energii pierwotnej, co jest warunkiem podstawowym w ramach naboru.

Czy jest określony katalog audytorów energetycznych, którzy mogą wykonać audyt energetyczny?

W ramach naboru nie określono zamkniętej listy audytorów uprawnionych do przeprowadzenia audytu. Możliwe jest zatem zaangażowania dowolnego podmiotu posiadającego odpowiednią wiedzę i kompetencje. Należy jednak pamiętać, że warunkiem kwalifikowania kosztu przygotowania audytu do dofinansowania jest wybór jego wykonawcy w postępowaniu konkurencyjnym. Możliwe jest również wybranie wykonawcy „z wolnej ręki”, ale wówczas koszty audytu należy pokryć z własnych środków.

Ile kosztuje przygotowanie audytu energetycznego?

Koszt audytu energetycznego jest w dużej mierze uzależniony od jego zakresu. Bardzo duża różnorodność przedsięwzięć powoduje, że rozpiętość cenowa będzie duża.

Czy promesa jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie?

Tak, warunkiem koniecznym jest dysponowanie promesą bankową wydaną na podstawie pozytywnej oceny zdolności kredytowej Twojej firmy.

Do kiedy trwa nabór wniosków i czy może zostać skrócony?

Nabór wniosków zaplanowano w okresie od 13.06.2023 r. do 17.08.2023 r. 

Regulamin naboru przewiduje jednak możliwość skrócenia naboru wniosków w przypadku, gdy łączna kwota dofinansowania, na jaką złożono wnioski, przekroczy 200% środków przeznaczonych na dofinansowanie w naborze (200% x 660 mln zł). 

Warunek ten nie działa jednak automatycznie, a jego zastosowanie zależy od decyzji Instytucji Pośredniczącej (BGK). Minimalny okres trwania naboru wynosi 40 dni od dnia ogłoszenia konkursu (czyli do 24.05.2023 r.), a zatem minimalna data końcowa naboru to 02.07.2023 r.

Czy ustalono minimalną wartość projektu?

W ramach naboru nie ustalono minimalnej wartości projektu ani minimalnej wartości kosztów kwalifikowanych projektu. Wartością maksymalną projektu jest natomiast równowartość kwoty 50 mln EUR.

Kiedy można się spodziewać wyników naboru?

Wnioski o dofinansowanie złożone w ramach naboru powinny zostać ocenione w przeciągu 60 dni od dnia zakończenia naboru. Przewidywalny termin zatwierdzenia wyników oceny przez BGK wynosi 70 dni od zakończenia naboru. W przypadku złożenia dużej liczby wniosków czas oceny może jednak ulec wydłużeniu.

Co decyduje o przyznaniu środków konkretnym projektom?

Każdy wniosek o dofinansowanie złożony w ramach naboru oceniany jest wg kryteriów oceny, które są kryteriami zero-jedynkowymi. Wszystkie z nich należy spełnić.

W celu uszeregowania wniosków na liście projektów wybranych do dofinansowania określa się dla danego projektu punktację wyliczaną jako stosunek poziomu oszczędności energii pierwotnej [MWh] wynikającą z dokumentu audytu do wartości wydatków kwalifikowalnych [PLN].

Na liście projektów wybranych do dofinansowania szereguje się projekty od najwyższej wartości wyliczonej według powyższego sposobu do wartości najniższej.

Które banki udzielają Kredytu ekologicznego?

Kredyt Ekologiczny może być udzielony wyłącznie przez te banki komercyjne, które zawarły umowę współpracy z BGK. Katalog banków współpracujących jest zatem katalogiem zamkniętym. W obecnym naborze są to następujące banki:

  • Alior Bank S.A.
  • Bank BPS S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
  • Bank Handlowy w Warszawie S.A.
  • Bank Millennium S.A.
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Bank Pekao S.A.
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
  • ING Bank Śląski S.A.
  • mBank S.A.
  • PKO Bank Polski S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • SGB-Bank S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
  • VeloBank S.A.
  • Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy
  • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Najważniejsze informacje o Kredycie Ekologicznym

Kredyt Ekologiczny to program, z którego możesz pozyskać bezzwrotną dotację. W trakcie bezpłatnej konsultacji wspólnie sprawdzimy, czy Twój projekt wpisuje się w zakładane cele i spełnia niezbędne kryteria.

KONTAKT

Jaki zespół powinienem zaangażować do pracy przy projekcie?

Pracujemy zarówno z firmami, w których większość informacji dostarcza nam 1-2 osoby, jak i z takimi, w których do skoordynowania jest wieloosobowy zespół. Ważne jest, aby wiedzieć kto podejmuje decyzje i czyje zdanie jest ostateczne. 

Niezależnie od tego ilu osobami dysponujesz, potrzebować będziemy od Ciebie wiedzy oraz informacji o:

  • zakresie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
  • zakresie prac w ramach efektywności energetycznej,
  • uwarunkowaniach administracyjnych i budowlanych Twojej inwestycji, finansach,
  • podstawowych informacjach dotyczących Twojej firmy.

Jaki zespół będzie pracował po stronie InnovaTree?

Do Twojego projektu przydzielimy konsultanta odpowiedzialnego za przygotowanie dokumentacji oraz współpracę z audytorem energetycznym. W ramach dokumentów przygotowywanych dla banku komercyjnego zaangażowany będzie analityk finansowy. Nad całością czuwać będzie lider zespołu. 

Co ważne, nasz zespół konsultantów to zawsze osoby z wieloletnim doświadczeniem w opracowywaniu wniosków o dofinansowanie i w tym zespole konsultujemy wszelkie sytuacje problemowe i bardziej skomplikowane zagadnienia.

Czy planujecie dużą ilość spotkań?

Będziemy chcieli spotykać się z Twoim zespołem cyklicznie, np. raz w tygodniu, jednak organizujemy również krótkie, częstsze spotkania, jeśli taka forma współpracy okaże się efektywniejsza.

Kto będzie odpowiedzialny za wprowadzenie danych do systemu i wysłanie wniosku?

Nie musisz martwić się o kwestie techniczne – są po naszej stronie. Wnioski składa się elektronicznie przez generator BGK – tę instytucję znamy bardzo dobrze dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu z bliźniaczym programem Kredyt Technologiczny. Założymy konto do generatora dla Twojej firmy, wypełnimy tam wniosek i wyślemy go w terminie wyznaczonym w regulaminie.

Czy InnovaTree przygotowuje analizę finansową do banku?

Tak – przy każdym projekcie wymagającym analizy finansowej, pracuje analityk finansowy InnovaTree, który przygotuje prognozy w oparciu o sprawozdania finansowe Twojej firmy i plany sprzedażowe dotyczące nowego produktu, usługi lub procesu.

Czy InnovaTree przygotowuje biznesplan do banku?

Tak – jeżeli na etapie oceny zdolności kredytowej bank komercyjny będzie oczekiwał syntetycznego biznesplanu, nasi konsultanci przygotują go dla Ciebie bezpłatnie.

Czy na etapie oceny wniosku będę musiał składać wyjaśnienia?

Będziemy w ciągłym kontakcie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Eksperci, którzy będą oceniali wniosek, mogą zgłaszać swoje rekomendacje odnośnie ewentualnych wyjaśnień lub zmian w treści złożonej dokumentacji. Po zapoznaniu się z rekomendacjami opracujemy i przekażemy stosowne uzupełnienia.

Czy InnovaTree pomaga przy podpisywaniu umowy o dofinansowanie?

Przygotujemy i skompletujemy wszystkie dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowywanie. Jednocześnie, możemy asystować na etapie negocjacji poszczególnych zapisów umowy oraz prowadzić korespondencję z instytucją finansującą.

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie

Przygotowując projekt, skupiamy się na czynnikach, które zwiększą Twoje szanse na zdobycie dotacji. Wierzymy w Twoją inwestycję, dlatego nie pobierzemy opłaty za napisanie wniosku.

KONTAKT

Jaki jest koszt przygotowania wniosku na Kredyt Ekologiczny?

Sam wniosek przygotujemy dla Ciebie bezpłatnie. Wierzymy w Twoją inwestycję i podejmiemy z Tobą to ryzyko!

We współpracy z Twoją firmą oraz wybranym audytorem energetycznym przygotujemy i złożymy w imieniu Twojej firmy kompletny wniosek o dofinansowanie. Pomożemy także:

  • wybrać audytora energetycznego w bazie konkurencyjności
  • w pozyskaniu promesy kredytowej
  • przygotowaniu biznesplanu i analizy finansowej dla banku

Czy audyt energetyczny jest w cenie za przygotowanie wniosku Kredyt Ekologiczny?

Przygotowanie audytu energetycznego stanowi zasadniczy koszt przygotowania dokumentacji do Kredytu Ekologicznego. Wniosek o dofinansowanie do Kredytu Ekologicznego przygotujemy dla Ciebie bezpłatnie. Natomiast będziesz musiał zawrzeć osobną umowę z audytorem energetycznym. Może to być wybrana przez Ciebie firma lub też nasz partner, z którym współpracujemy w tym zakresie – Grupa IMPEL.

Koszty przygotowania wniosku

Przygotowując projekt, skupiamy się na czynnikach, które zwiększą Twoje szanse na zdobycie dotacji. Wierzymy w Twoją inwestycję, dlatego nie pobierzemy opłaty za napisanie wniosku.

KONTAKT

Sprawdź nasze doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji

Pozyskaliśmy już 1,2 mld PLN dofinansowań 

Wsparliśmy Bakalland w procesie badawczo-rozwojowym, którego rezultatem jest opracowanie linii produktów opartych na alternatywnych źródłach białka oraz technologii ich wytwarzania.

Zobacz, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na realizację projektu badawczo-rozwojowego.

Pomagamy pozyskać dotację na kilka projektów badawczo-rozwojowych światowemu liderowi branży ceramiki łazienkowej.

Dzięki otrzymanej dotacji firma Morele.net ma szansę na opracowanie innowacyjnego robota przemysłowego, który pozwoli na zautomatyzowanie pracy magazynu.

Sprawdź, jak wsparliśmy budowanie potencjału produkcji konopi siewnych w Polsce, przygotowując raport badania stanu techniki.

Proekologiczny projekt Polskich Domów Drewnianych z pomocą otrzymanej dotacji ma szansę zaspokoić potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa.

Jesteśmy tutaj, aby pomóc

Nasz cel to zwiększenie Twoich szans na pozyskanie dotacji od Banku Gospodarstwa Krajowego.

92

Pozyskaliśmy 92 dotacje na projekty inwestycyjne

120

Obsługujemy 120 firm rocznie

80

80% klientów powraca

O nas

Pomagamy firmom w uzyskaniu dofinansowania w programie Kredyt Ekologiczny. Rozumiemy złożoność dotacji oraz wiemy, jak zastosować wytyczne Banku Gospodarstwa Krajowego do Twojego projektu. Uwielbiamy naszą pracę i wkładamy trochę siebie w każdy pomysł, aby zapewnić naszym klientom najlepsze usługi i wyniki.

Wiemy, jak odnieść sukces

Pomogliśmy w pozyskaniu dotacji na 92 projekty inwestycyjne.

Mamy doświadczenie

Nasze know-how czerpiemy z wieloletniego doświadczenia. Rozumiemy złożoność dotacji i wiemy, jak zastosować ich zasady do Twojego projektu.

Postaramy się z całych sił, aby Twój projekty otrzymał dotację

Jeśli zdecydujemy się współpracować, otrzymasz nasze pełne wsparcie. Wierzymy w Ciebie i pomożemy Ci osiągnąć wspaniałe rzeczy. Otrzymana dotacja to dopiero początek Twojego sukcesu.

Zespół doradców firmy Innovatreebiały kubek z logo innovatree

Nasz punkt widzenia

| Artykuł

Kredyt, a jednak dotacja

Pytasz doradcę o dotację, a on mówi o Kredycie Ekologicznym lub Technologicznym. Przecież pytasz o środki unijne, a nie o kredyt. Czy te kredyty to dotacje?
Więcej

| Artykuł

Kredyt, a jednak dotacja

Pytasz doradcę o dotację, a on mówi o Kredycie Ekologicznym lub Technologicznym. Przecież pytasz o środki unijne, a nie o kredyt. Czy te kredyty to dotacje?
Więcej

Poznajmy się

Poznaj ludzi stojących za InnovaTree. Nasz kreatywny zespół doradców.
Szymon Talbierz Partner Zarządzający Innovatree

Dr inż. Szymon Talbierz

Customer Success Manager | Partner

Biografia
Natalia Kujawska Partner i Project Manager Innovatree

Dr inż. Natalia Kujawska

Partner

Biografia
Karol Griech

Karol Griech

Starszy Specjalista ds. pozyskiwania dotacji

Biografia
Marta Szymańska Kierownik Biura Innovatree

Marta Szymańska

Specjalistka ds. pozyskiwania dotacji

Biografia

Tomasz Gapski

Customer Success Manager

Biografia
Anna Różańska Starszy Konsultant ds pozyskiwania funduszy unijnych

Anna Różańska

Starsza Specjalistka ds. pozyskiwania dotacji

Biografia

Łukasz Lis

Starszy Specjalista ds. pozyskiwania dotacji

Biografia
Ewa Ropela Konsultantka ds rozliczeń projektów unijnych

Ewa Ropela

Specjalistka ds. rozliczania dotacji

Biografia

Michał Wichert

Starszy Specjalista ds. pozyskiwania dotacji

Biografia
Joanna Skrzeczkowska radca prawny i rzeczniczka ds unijnych

Joanna Skrzeczkowska

Rzecznik Patentowy

Biografia
Krzysztof Matczyński Project Manager Innovatree

Krzysztof Matczyński

Project Manager

hanna-kucik

Hanna Kucik

Starsza Specjalistka ds. pozyskiwania dotacji

Biografia

Nie wiesz, czy Twoja firma ma szansę na pozyskanie Kredytu Ekologicznego?

Bez obaw, dzięki naszej bezpłatnej ocenie lepiej zrozumiesz inicjatywę BGK oraz dowiesz się czy warto składać wniosek o dofinansowanie.

Wykorzystujemy pliki cookies, aby umożliwić użytkownikom jak najbardziej komfortowe korzystanie z naszej witryny. Używamy plików cookies także po to, aby wyświetlać treści reklamowe najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.