Dotacje

Ścieżka SMART

To jeden z najpopularniejszych konkursów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027. Ta dotacyjna okazja to finansowy impuls do rozwoju przedsiębiorstw, ułatwiający realizację projektów badawczo-rozwojowych, cyfryzację działalności oraz rozwijanie międzynarodowej współpracy.

Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

01. Kluczowe informacje

Ścieżka SMART – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Poznaj najważniejsze informacje o dofinansowaniu.

Ścieżka SMART to kluczowy instrument w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027, wspierający rozwój innowacyjności polskich firm. Celem programu jest przede wszystkim wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, które opierają swój rozwój na pracach badawczo-rozwojowych i innowacjach. Ścieżka SMART pozwala to osiągnąć poprzez wzmacnianie zdolności badawczych firm, tj. finansowanie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożenie wyników prac B+R na rynek.

Co jest szczególnego w programie? Dlaczego Ścieżka SMART
to dofinansowanie tak bardzo popularne wśród przedsiębiorców? Cechą charakterystyczną tego naboru jest modułowość projektów, która poza realizacją Modułu B+R – czyli prowadzeniem prac B+R – lub wdrożeniem innowacji produktowej lub procesowej, umożliwia elastyczne dostosowanie zakresu projektu do potrzeb firmy w aż 7 obszarach, które dzielimy na obowiązkowe i fakultatywne. To wyjątkowa nowość, zaproponowana przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021 – 2027.

Moduły obowiązkowe:

Moduł B+R, który obejmuje prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, mających doprowadzić do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym, dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa
w zakresie produkcji wyrobów lub usług;

Moduł Wdrożenie Innowacji, który pozwala na wdrożenie innowacyjnego rozwiązania: wyników prac B+R w formie innowacyjnych produktów lub procesów biznesowych, dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa
w zakresie produkcji wyrobów lub usług.

Moduły fakultatywne:

  • umożliwiające rozbudowę infrastruktury badawczej do realizacji agendy badawczej na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów (opracowania innowacji produktowej w postaci wyrobów lub usług) lub procesów biznesowych, dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług. Ścieżka SMART zapewni nam to w ramach Modułu Infrastruktura B+R;
  • związane z cyfrową transformacją przedsiębiorstw, pozwalające na wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych: cyfryzację produkcji, procesów w przedsiębiorstwie, jak i cyfryzację produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa. Ścieżka SMART ma dla nas w tym obszarze Moduł Cyfryzacja;
  • skierowane na zazielenienie przedsiębiorstw, czyli ich transformację
    w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Ścieżka SMART to również
    Moduł Zazielenienie Przedsiębiorstw;
  • pozwalające na internacjonalizację przedsiębiorstwa, czyli promocję zagraniczną produktów, będących własnością przedsiębiorcy, pod marką produktową przedsiębiorstwa, w tym działania związane z ochroną własności przemysłowej. Ścieżka SMART nabór proponuje nam
    Moduł Internacjonalizacja;
  • nastawione na podnoszenie kompetencji kadr, tj. kompetencji pracowników i osób zarządzających w zakresie realizowanego projektu, w tym m.in. w zakresie obsługi infrastruktury badawczej sfinansowanej w ramach projektu. Ścieżka SMART uruchamia Moduł Kompetencje.

Budowa wniosku o dofinansowanie z kilku części pozwala na bardziej kompleksową realizację strategii rozwoju firmy
z wykorzystaniem jednego dofinansowania. Oznacza to również, że obok przeprowadzenia prac B+R czy wprowadzenia na rynek wyników prac B+R, firma jest w stanie w ramach projektu zapewnić sobie np. rozbudowę infrastruktury badawczej,
tj. zakupić sprzęt do stworzenia pilotażowej linii, czy wyjechać na tragi zagraniczne wraz z ochroną praw własności przemysłowej, przeprowadzić szkolenia dla pracowników i osób zarządzających a nawet cyfryzować procesy w organizacji.
To dofinansowanie pozwala także firmom wejść na ścieżkę zrównoważonego rozwoju.

Sprawdź, na jakie cele możesz przeznaczyć dofinansowanie.

W sekcji Q&A dowiesz się więcej, jakie potrzeby jesteś w stanie zrealizować
z wykorzystaniem poszczególnych modułów.

Na finansowanie projektów w ramach Ścieżki SMART przeznaczono łącznie aż 4,3 mld euro – warto zatem aplikować
o te środki.

02. Uprawnieni do dotacji

Kto może otrzymać dotację z programu Ścieżka SMART?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 250 pracowników

Duże
przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 osób.

Konsorcja przedsiębiorstw z innymi firmami

Przedsiębiorstwo wraz z innymi firmami wspólnie realizuje projekt.

Konsorcja firm z instytucjami naukowymi

Możliwe jest konsorcjum z instytucjami naukowymi i jednostkami badawczymi.

Co ważne dla każdej z tych grup jest realizowany osobny nabór wniosków. Oznacza to również oddzielne budżety, które trzeba przyznać, że są imponujące.

03. Co jest oceniane

Kluczowe kryteria oceny - Ścieżka SMART

Doświadczenia z pierwszych naborów doprowadziły do zmiany dotychczasowego sposobu oceny projektów. Obecnie, odbywać się będzie ona w 2 etapach.

Etap 1 oceny polega na weryfikacji, czy projekt obejmuje prace B+R
w ramach Modułu B+R, dotyczące opracowania nowego produktu lub procesu, innowacyjnego co najmniej w skali kraju lub czy projekt obejmuje wdrażanie innowacji produktowych lub innowacji w procesie biznesowym, dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług (innowacja co najmniej w skali kraju). W tym etapie, oceniana jest także kwalifikowalność wnioskodawcy. Fakt prowadzenia działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej musi być potwierdzony na dzień złożenia wniosku wpisem do odpowiedniego rejestru.

Etap 2 polega na weryfikacji zgodności projektu z obligatoryjnymi kryteriami wspólnymi dotyczącymi:

  • spełnienia efektu zachęty
  • zdolności wnioskodawcy do finansowej realizacji projektu
  • spełnienia horyzontalnych zasad równości szans i niedyskryminacji
  • zgodności z Kartą Praw Podstawowych, Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz zasadą zrównoważonego rozwoju
  • uwzględnienia modułu obligatoryjnego
  • współpraca przedsiębiorców innych niż MŚP – dotyczy dużych przedsiębiorstw

Projekt jest oceniany również pod względem obligatoryjnych kryteriów modułowych dla wybranych przez wnioskodawcę modułów obligatoryjnych
i fakultatywnych.

W etapie 2 ocenie podlegają także Kryteria rankingujące:

  • czy innowacja w skali minimum krajowej jest efektem wyników prac B+R oraz czy ma potencjał do transformacji rynku,
  • współpraca w związku z projektem,
  • społeczne znaczenie innowacji,
  • czy w projekcie występuje ekoinnowacja lub innowacja cyfrowa na poziomie kraju.

Warto zapoznać się z Załącznikiem nr 3 do Regulaminu wyboru projektów
w ramach Naboru Ścieżka SMART.

Charakter badawczo-rozwojowy

Prace, zaplanowane w ramach Modułu B+R, muszą mieć charakter badawczo
-rozwojowy tzn. obejmować badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe, a także muszą być niezbędne do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa
w zakresie produkcji wyrobów lub usług.
W Module Wdrożenie Innowacji mamy obowiązek zaplanować wdrożenie wyników prac B+R w formie wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej.

Moduły obowiązkowe

Duże przedsiębiorstwa są zobligowane do wskazania we wniosku o dofinansowanie prowadzenie prac B+R w ramach projektu, dlatego Moduł B+R jest dla nich obowiązkowy. W przypadku mikro, małych jak i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować co najmniej jeden z dwóch rodzajów modułów: Moduł B+R lub Moduł Wdrożenie Innowacji. Każde
z ww. przedsiębiorstw może również wybrać dowolną liczbę z 5 modułów fakultatywnych (Cyfryzacja, Zazielenienie Przedsiębiorstw, Internacjonalizacja, Rozwój Kompetencji, Infrastruktura B+R).

Tematyka projektów

Przedmiot projektu nie tylko musi wpisywać się w zakres Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, ale dofinansowanie obowiązkowo ukierunkowane musi być na zakres tematyczny, określony w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Innowacyjność

Wymagana jest innowacyjność na poziomie co najmniej krajowym. Najwyżej punktowana opcja to wykreowanie innowacji produktowej lub procesowej (dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług) w ramach prac badawczo-rozwojowych przewidzianych w projekcie. Możliwe jest również uwzględnienie wyników prac B+R zakupionych lub przeprowadzonych poza projektem.

Ekoinnowacja

Dodatkowe punkty w procesie oceny można uzyskać dzięki deklaracji we wniosku
o dofinansowanie o opracowaniu w ramach prac B+R rozwiązania ekologicznego. To samo dotyczy wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej (tj. innowacji w procesie biznesowym, dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług) w ramach projektu, która przyniesie korzyści środowisku. Ekoinnowacja musi być innowacją na poziomie co najmniej krajowym.

Współpraca

Premiowane będą przedsięwzięcia,
w których w ramach wniosku o dofinansowanie przewidziano współpracę wnioskodawcy
z organizacją badawczą lub organizacją pozarządową. Współpraca ta nie jest jednak obligatoryjna. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to także promowanie takiego rodzaju współpracy.

Innowacja cyfrowa

Dodatkowe punkty w procesie oceny można uzyskać dzięki deklaracji we wniosku
o dofinansowanie o opracowaniu i/lub wdrożeniu rozwiązania cyfrowego, cechującego się innowacją na poziomie
co najmniej krajowym.

Społeczne znaczenie innowacji

Jeżeli głównym przeznaczeniem innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług, zaplanowanej i opisanej
we wniosku o dofinansowanie, będzie jej pozytywny wpływ dla jakości życia społeczeństwa lub włączenia społecznego
(w tym dostępności lub poziomu zdrowia lub spowolnienia zmian klimatu) zostaniemy nagrodzeni dodatkowymi punktami.

Transformacja rynku

Zwiększenie szansy na dofinansowanie otrzymasz również, jeżeli w projekcie wystąpi co najmniej jedna innowacja, która ma potencjał do transformacji istniejącego rynku docelowego produktów lub do wykreowania nowego rynku. Możesz tutaj zyskać dodatkowe 3 lub 5 punktów.

Myślisz o Ścieżce SMART?

Trafiłeś w dziesiątkę! Kliknij tutaj i odkryj naszą atrakcyjną propozycję zdobycia dofinansowania Ścieżka SMART

04. Wykorzystywanie dotacji

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Prace badawczo-rozwojowe, dążące opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług, wymagają zaangażowania kadry, która będzie te prace wykonywać. Wynagrodzenia pracowników, zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie, czy też w formie kontraktu B2B podlegają dofinansowaniu i są możliwe do uwzględnienia we wniosku o dofinansowanie.

Jeżeli potrzebujesz przeprowadzić testy i walidację swoich rozwiązań w warunkach przemysłowych możesz skorzystać z infrastruktury produkcyjnej dostępnej na rynku.
Prace badawczo-rozwojowe wymagają często zużycia dużej ilości surowców i materiałów, np. do wytworzenia testowych partii produktów, sfinansujesz je w ramach projektu.
Stworzenie bazy produkcyjnej wymaga często wybudowania nowego obiektu. W ramach części wdrożeniowej uzyskasz wsparcie na wybudowanie hali produkcyjnej.

Celem Modułu Zazielenienie Przedsiębiorstw jest transformacja w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym rozwój nowych modeli biznesowych na to ukierunkowanych. W projekcie sfinansujesz m.in. koszty inwestycji bezpośrednio związane z osiągnięciem wyższego poziomu ochrony środowiska.

Zakres i koszt badań przemysłowych oraz prac rozwojowych ponoszonych w ścieżce badawczej wymaga często zaangażowania innych podmiotów, które dzięki posiadanej kadrze, laboratorium, czy innej infrastrukturze mogą przeprowadzić za ciebie pewien wycinek prac. W projekcie będzie to pokrycie kosztów udziału podwykonawców.

Drobną aparaturę badawczą możesz zwyczajnie kupić. Większe wydatki w tym zakresie zostaną objęte wsparciem w wysokości amortyzacji na czas użycia sprzętu w projekcie. Aparaturę możesz także wynająć na rynku.
Jeżeli w czasie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych potrzebujesz oprogramowania, możesz objąć dofinansowaniem opłaty licencyjne i subskrypcyjne. Jeżeli jesteś już na etapie inwestycji dofinansowanie obejmie te koszty, które ujmiesz w systemie księgowym jako wartości niematerialne i prawne.
Jeżeli zużycie energii w twoim zakładzie jest wysokie, możesz wspomóc się odnawialnym źródłem jej pozyskiwania. W module zazielenienia uzyskasz wsparcie na instalację fotowoltaiczną, która będzie wytwarzać prąd na własne potrzeby firmy.

Działania, związane z ochroną własności przemysłowej, jak uzyskanie ochrony własności przemysłowej w formie patentu lub praw ochronnych na wzór użytkowy lub praw z rejestracji wzoru przemysłowego lub nawet ich obrona w przypadku ich naruszenia to katalog możliwości do sfinansowania w ramach projektu.

Jeżeli brakuje Ci sprzętu, czy aparatury badawczo-rozwojowej, niezbędnej do wypracowania przez Ciebie innowacji produktowej lub procesowej, a nie jesteś zainteresowany jej zakupem, możesz zdecydować się na wynajem sprzętu lub całej powierzchni laboratoryjnej.

Możesz stworzyć własną linię pilotażową złożoną zarówno z gotowych elementów, jak i skonstruowanych w ramach projektu.
W części wdrożeniowej możesz zrealizować inwestycję, stworzyć bazę produkcyjną, podstawy do świadczenia usług. Zakup maszyn i urządzeń stanowi jeden z najpopularniejszych kosztów projektów inwestycyjnych.
W ramach moduły Internacjonalizacja sfinansujesz wyjazdy na targi zagraniczne, zabudowę stoiska, wynajem powierzchni wystawienniczej, przeloty, zakwaterowanie i inne koszty towarzyszące imprezom targowo-wystawienniczym.

Twoje plany, związane z podnoszeniem kompetencji kadr, to kolejny obszar możliwy do wsparcia. Doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających, szczególnie w obszarach badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw to ważny element w rozwoju firmy. Tutaj w grę wchodzą przede wszystkim koszty bezpośrednio związane z usługami szkoleniowymi na doskonalenie kompetencji pracowników.

Dowiedz się więcej

Ścieżka SMART - darmowy webinar

Dowiedz się wszystkiego o dofinansowaniu Ścieżka SMART. Obejrzyj nagranie z naszego webinaru.

Pełny dostęp do nagrania z webinaru

Kliknij poniższy przycisk i uzyskaj dostęp do pełnego nagrania z webinaru Ściezka SMART

05. Składowe dofinansowania

Ścieżka SMART - moduły

Ścieżka SMART to dofinansowanie, którego cechą charakterystyczną jest modułowość wniosku o dofinansowanie. Dzięki temu przedsiębiorcy, zdecydowani na podniesienie swoich zdolności badawczych i innowacyjnych, mogą budować zakres swoich projektów, niejako z „klocków”, które odpowiadają potrzebom firmy.

I. Moduł badawczo-rozwojowy

Moduł B+R to jeden z dwóch Modułów obowiązkowych, który umożliwia realizację badań przemysłowych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych, jednym słowem prac B+R. Surowce i materiały, wynajem laboratorium, dostęp do linii produkcyjnej, zakup aparatury badawczej, a także wynagrodzenia Twojego zespołu badawczego – to przykładowe koszty, które możesz zaplanować
w ramach Modułu B+R, aby doprowadzić do opracowania innowacji produktowej lub innowacji
w procesie biznesowym dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług.

Duże przedsiębiorstwa mają obowiązek realizacji
w ramach projektu Modułu B+R, MŚP mogą
z niego zrezygnować, pod warunkiem uwzględnienia
we wniosku o dofinansowanie obowiązkowo drugiego niezbędnego elementu – Modułu Wdrożenie Innowacji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ->

II. Moduł wdrożenie innowacji

Moduł Wdrożenie Innowacji – ukierunkowany na dofinansowanie wdrożenia innowacji – stanowi drugi niezbędny element konkursu dotacyjnego
i otwiera możliwości dla przedsiębiorstw do wdrażania nie tylko nowych rozwiązań, wynikających z własnych prac B+R – wykonanych w ramach Modułu B+R – ale także wyników prac B+R zakupionych lub opracowanych wcześniej. Oznacza to, że dofinansowanie obowiązkowo musi zawierać ten Moduł, jeśli nie zdecydujemy się na realizację projektów obejmujących Moduł B+R.

Cechy lub funkcjonalności wdrażanych innowacji muszą wynikać z prac B+R, a wnioskodawca musi mieć prawa do tych prac i ich wdrożenia.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ->

III. Moduł infrastruktura B+R

Jeżeli Twoja firma angażuje się lub ma w planach prowadzenie prac B+R poprzez zaangażowanie
w działalność badawczo-rozwojową jako strategię długoterminową, istnieje możliwość sfinansowania przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki infrastruktury B+R, w postaci własnego centrum B+R
do prowadzenia prac badawczo – rozwojowych
w przyszłości. Tutaj w kosztach kwalifikowalnych, opisanych dla realizacji agendy badawczej, znajduje się cała infrastruktura B+R, niezbędna do prowadzenia badań – od aparatury naukowej, przez budynki,
aż po wyposażenie laboratoriów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ->

IV. Moduł internacjonalizacja

Jeśli aspirujesz do promowania swoich produktów lub usług na rynkach międzynarodowych pod marką produktową przedsiębiorstwa, Moduł Internacjonalizacja
może Cię zainteresować. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki pozwalają na realizację projektów obejmujących działania w celu ochrony własności przemysłowej, tj. działań takich jak międzynarodowa ochrona patentowa czy pokrycie kosztów udziału uczestnictwa w targach lub zagranicznych misjach gospodarczych (w tym podróży służbowych pracowników) czyli szeroko rozumianą internacjonalizację przedsiębiorstw.

W przypadku realizacji w Module działań, dotyczących uzyskania ochrony praw własności przemysłowej lub jego obrony w przypadku naruszenia, w projekcie możesz uwzględnić m.in. koszty opłat urzędowych związanych z uzyskaniem lub obroną patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub praw z rejestracji wzoru przemysłowego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ->

V. Moduł kompetencje

Moduł Kompetencje w znaczący sposób pomaga
w podniesieniu zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw. Dla dynamicznego rozwoju firmy,
w obszarze innowacji oraz kreowania nowatorskich produktów, kluczowe jest posiadanie przez zespół wysokich kompetencji. W ramach projektu, Moduł Kompetencje, umożliwia finansowanie zdobywania nowych umiejętności oraz wiedzy a także nabywanie kwalifikacji z takich obszarów jak np. inteligentne specjalizacje, transformacja przemysłu w kierunku Przemysłu 4.0 czy kompetencji niezbędnych do obsługi infrastruktury badawczej zakupionej w ramach projektu.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ->

VI. Moduł cyfryzacja

Celem tego modułu jest oferowanie wsparcia
dla projektów, które związane są z cyfrową transformacją przedsiębiorstw, tzn. koncentrują się na implementacji rozwiązań cyfrowych w obszarach takich jak produkcja, procesy operacyjne, produkty, usługi oraz modele biznesowe przedsiębiorstwa. Dodatkowo, Moduł ten obejmuje wzmocnienie cyberbezpieczeństwa firmy, podkreślając znaczenie zaawansowanych technologii. Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw rozumiana jest

tu bowiem jako proces transformacji technologicznej, procesowej i organizacyjnej.

Wdrażane w ramach projektu rozwiązania muszą być innowacyjne co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa. W wyniku realizacji Modułu musi dojść do wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa. Fundusze europejskie
w ramach Ścieżki SMART pomogą Ci więc w obszarze, jakim jest kosztowna transformacja cyfrowa działalności produkcyjnej oraz usługowej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ->

VII. Moduł zazielenienie przedsiębiorstw

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki kładą duży nacisk na szeroko rozumianą ochronę środowiska naturalnego i zwiększenie efektywności energetycznej firm. Moduł Zazielenienie Przedsiębiorstw, w zakresie realizowanego projektu, to również możliwość finansowania inicjatyw, zmierzających do transformacji firm w stronę zrównoważonego rozwoju oraz wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Umożliwia to rozwój nowych modeli biznesowych, które odpowiadają na współczesne wyzwania środowiskowe.

We wniosku o dofinansowanie możemy uwzględnić dofinansowanie wdrożenia szeregu rozwiązań, jak na przykład lepsza gospodarka odpadami czy nawet przeprowadzanie środowiskowej oceny cyklu życia
lub oceny śladu środowiskowego produktu. Nabór dopuszcza również takie działanie jak weryfikacja technologii środowiskowych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ ->

06. Finansowanie

Poziom dofinansowania - Ścieżka SMART

Na finansowanie projektów w ramach naboru Ścieżka SMART Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przeznaczają łącznie aż 4,3 mld euro – jest zatem o co aplikować.

Poziom dofinansowania: 80%

Maksymalny poziom dofinansowania w Ścieżce SMART wynosi 80%. Należy jednak pamiętać, że finalnie wysokość dotacji jest różna dla poszczególnych Modułów. Nasi konsultanci, po zapoznaniu się z zakresem i budżetem przedsięwzięcia wyliczą, ile środków możesz otrzymać.

07. Terminy

Termin składania wniosków dla programu Ścieżka SMART

Warto zapoznać się z terminami składania wniosków do programu.

Nabór dla przedsiębiorstw z sektora MŚP

27 czerwca 2024 – 24 października 2024

O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MŚP, które realizują projekty samodzielnie. Oczywiście możliwe jest korzystanie z podwykonawstwa, ale niemożliwe jest wnioskowanie w ramach konsorcjum.

Nabór dla przedsiębiorstw dużych

27 CZERWCA 2024 – 24 PAŹDZIERNIKA 2024

O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa spoza sektora MŚP, które realizują projekty samodzielnie. Oczywiście możliwe jest korzystanie z podwykonawstwa, ale niemożliwe jest wnioskowanie w ramach konsorcjum.

Nabór dla konsorcjów

10 stycznia 2025 – 28 marca 2025

O dofinansowanie mogą ubiegać się konsorcja przedsiębiorstw MŚP z dużymi przedsiębiorstwami, jak i konsorcja przedsiębiorstw dowolnej wielkości z organizacjami badawczymi, instytucjami naukowymi i organizacjami pozarządowymi.

Nabór dla przedsiębiorstw z sektora MŚP – Dostępność

27 czerwca 2024 – 24 października 2024

O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Oczywiście możliwe jest korzystanie z podwykonawstwa, ale niemożliwe jest wnioskowanie w ramach konsorcjum.

Najczęściej zadawane pytania - Ścieżka SMART

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy będzie można zrealizować projekt obejmujący jedynie Moduł B+R, czyli dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych, bez wdrożenia wyników prac B+R?2024-08-17T09:40:38+02:00

Wdrożenie wyników prac B+R jest konieczne, jednak nie musi być finansowane z projektu, tj. z Modułu Wdrożenie Innowacji. Można, jak dotychczas w Szybkiej Ścieżce, opisać we wniosku o dofinansowanie sposób wdrożenia wyników prac B+R i zadeklarować jego opłacalność, ale realizować wdrożenie poza projektem. Należy tu jednak pamiętać, że jeżeli reprezentujesz duże przedsiębiorstwo, Moduł B+R jest dla Ciebie obowiązkowy.

Czy możliwe jest dofinansowanie projektów modułowych realizowanych przez konsorcja dużych przedsiębiorstw?2024-08-17T09:04:16+02:00

Program dopuszcza takie rozwiązanie, natomiast warto zwrócić uwagę na kryterium „Współpraca przedsiębiorców innych niż MŚP”. Mówi ono o tym, że duże przedsiębiorstwa będą musiały wykazać w projekcie współpracę z MŚP. Kryterium wskazuje na to, że będzie trzeba udowodnić efekty i korzyści, wynikające z wybranej formy współpracy, a samą współpracę udokumentować. Umowa konsorcjum wydaje się tutaj najmniej dyskusyjną formą udokumentowania współpracy, a więc zachęcamy do rozważenia takiej opcji. Kryterium nie dotyczy small-mid caps (czyli spółek o średniej kapitalizacji).

Czy musi dojść do zakupu innowacji produktowej lub procesowej, czy może być wytworzona w ramach przedsiębiorstwa w ramach Modułu B+R, tj. w ramach prac B+R?2024-08-17T09:05:15+02:00

Jeśli projekt ma dotyczyć wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych (prowadzących do opracowania innowacji produktowej albo innowacji w procesie biznesowym dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług), wyniki tych prac B+R mogą zostać zakupione od innego podmiotu lub wytworzone w ramach przedsiębiorstwa. Warto jednak zwrócić uwagę na kryteria rankingujące, tj. punktowane. Ścieżka SMART nabór to przede wszystkim podnoszenie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw. Jeśli innowacyjność opisana we wniosku o dofinansowanie będzie wynikała z zakupionych prac B+R – projekt otrzyma 1 punkt, jeśli z samodzielnie wytworzonych, ale poza projektem – 2 p. a jeśli innowacja jest wynikiem prac B+R realizowanych w projekcie (Moduł B+R) – projekt otrzyma aż 12 punktów.

Czy można dofinansować koszty do złożenia międzynarodowego patentu (UE, USA, Chiny, itp)?2024-08-17T09:05:57+02:00

Tak, w ramach modułu skierowanego na internacjonalizację przedsiębiorstw, w programie Ścieżka SMART będzie można uzyskać dofinansowanie kosztów uzyskania ochrony patentowej poza granicami Polski. Proszę jednak pamiętać, że Moduł Internacjonalizacja jest Modułem fakultatywnym, więc pojawić się może w projekcie jedynie w połączeniu z realizacją prac B+R (tj. Moduł B+R) lub gdy uwzględnimy Moduł Wdrożenie Innowacji (w przypadku MŚP). Wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi zawierać jeden z tych Modułów.

Czy można będzie otrzymać dofinansowanie dla inwestycji i wdrożeń już rozpoczętych, w trakcie realizacji?2024-08-17T09:06:34+02:00

Nie będzie takiej możliwości – kryterium obligatoryjne „Projekt spełnia efekt zachęty” wyklucza finansowanie projektów rozpoczętych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. W regulaminach naborów będą natomiast wskazane koszty objęte pomocą de minimis, które będą mogły być sfinansowane w projekcie mimo ich wcześniejszego poniesienia.

Czy istnieje definicja „ekoprojektowania”?2024-08-17T09:06:59+02:00

Definicja ekoprojektowania została zawarta w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. Zgodnie z tą dyrektywą ekoprojekt oznacza uwzględnienie aspektów środowiskowych przy projektowaniu produktu celem poprawy ekologiczności produktu podczas jego całego cyklu życia. Będą to więc zarówno procesy związane z produkcją, jak i z użytkowaniem a następnie utylizacją produktu.

Mam już sprawdzony prototyp, chciałbym dofinansować narzędzia do produkcji, czy jest tu taka możliwość?2024-08-17T09:07:32+02:00

Tak, Moduł Wdrożenie Innowacji w ramach programu Ścieżka SMART umożliwia sfinansowanie takiej inwestycji. Ważne będzie wykazanie, że prototyp powstał w wyniku prac B+R, które przedsiębiorstwo samodzielnie zrealizowało lub zakupiło. Proszę też pamiętać, że w przypadku dużych przedsiębiorstw Moduł B+R jest obligatoryjny, a więc równolegle będzie trzeba zrealizować projekt badawczo-rozwojowy np. w innym obszarze działalności firmy.

W jaki sposób można przygotować się do wzięcia udziału w programie Ścieżka SMART?2024-08-17T09:08:14+02:00

Kluczową kwestią do opracowania przed podjęciem prac nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie jest stworzenie koncepcji realizacji projektu. Przed startem w Programie zastanów się więc i przygotuj:

  • analizę potrzeb inwestycyjnych i rozwojowych firmy w kontekście wyżej opisanych Modułów – z których Modułów chciałbyś skorzystać;
  • cechy, które wyróżniają Twoje rozwiązanie od dostępnych na rynku – postaraj się te cechy zestawić liczbowo z cechami konkurencyjnych rozwiązań;
  • strategię realizacji projektu, zawierającą wstępny harmonogram przedsięwzięcia;
  • wstępny budżet/kosztorys projektu.
Ile wniosków o dofinansowanie w Ścieżce SMART może złożyć jeden wnioskodawca?2024-08-17T09:08:46+02:00

Kryteria nie wskazują na żadne ograniczenia w tym zakresie.

Czy istnieje tematyka projektów, która będzie wyżej punktowana od innych?2024-08-17T09:09:11+02:00

W kryteriach naboru wskazano 2 rodzaje innowacji produktowej lub procesowej – przy zastosowaniu jednego z nich otrzyma się dodatkowe punkty w projekcie – są to ekoinnowacje i innowacje cyfrowe (wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych). Dodatkowe punkty otrzymają również projekty wykazujące społeczne znaczenie innowacji, będącej przedmiotem projektu. Należy też pamiętać o tym, że innowacja cyfrowa, będąca jednocześnie ekoinnowacją może uzyskać punkty albo w kryterium „Ekoinnowacja na poziomie kraju” albo w kryterium „Innowacja cyfrowa na poziomie kraju”. Nie jest w tym przypadku możliwe przyznanie punktów w obu kryteriach.

Czym jest projekt modułowy?2024-08-17T09:09:53+02:00

Potrzeby przedsiębiorstw są różne. Dlatego w latach 2021 – 2027 Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki odpowiadają na te potrzeby Programem Ścieżka SMART, który kompleksowo odpowiada na wiele z nich. Uwzględniając poszczególne Moduły (należy tu pamiętać o obowiązkowym Module B+R oraz w przypadku braku Modułu B+R o zawarciu we wniosku Moduł Wdrożenie Innowacji), można sfinansować różne obszary bezpośrednio i pośrednio ukierunkowane na prowadzenie prac badawczo – rozwojowych i wdrożenie innowacyjnego rozwiązania. Realizacja Modułów może być ze sobą powiązana lub mogą być realizowane niezależnie.

Dotychczas, aby pozyskać unijne dofinansowanie działalności w różnych obszarach, należało złożyć kilka wniosków o dofinansowanie. Teraz zastąpi je jeden wniosek na projekt modułowy. Plusem jest ograniczenie kilku procedur do jednej. Minusem jest fakt, że aby uzyskać wsparcie obszarów mniej kluczowych, należało będzie zrealizować również moduł B+R lub Moduł Wdrożenie Innowacji.

W projektach modułowych będą dwa moduły obligatoryjne dla innowacyjnych przedsiębiorstw:

  • moduł badawczo-rozwojowy (Moduł B+R),
  • moduł wdrożenia innowacji produktowej lub procesowej (Moduł Wdrożenie Innowacji).

Duże przedsiębiorstwa muszą traktować Moduł B+R jako moduł obowiązkowy. Przedsiębiorstwa MŚP mogą wybrać, czy Modułem obowiązkowym będzie dla nich Moduł B+R czy wdrożeniowy, czy też zrealizują oba.

 

Na czym polega moduł badawczo-rozwojowy? Jakie koszty mogę kwalifikować w ramach projektu w ramach Modułu B+R?2024-08-17T09:12:03+02:00

W ramach projektu, w ramach Modułu B+R będą mogły zostać zrealizowane badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe, w wyniku których powstaną innowacyjne produkty lub usługi. Ma to na celu wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw.

Wśród kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i prac rozwojowych, ponoszonych w ramach Modułu B+R, mogą znaleźć się np. wynagrodzenia zespołu badawczego, usługi podwykonawstwa czy zakup materiałów i surowców niezbędnych do badań. To również Moduł, w którym najbardziej zasadne będzie tworzenie konsorcjów z instytucjami naukowymi, które mogą przeprowadzić część zadań. Obowiązkowe wdrożenie wyników prac B+R może zostać zrealizowane w Module Wdrożenie Innowacji lub poza projektem.

Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu B+R.

Co można zrealizować w ramach modułu wdrożenie innowacji?2024-08-17T09:13:37+02:00

Moduł Wdrożenie Innowacji (ukierunkowany na wdrażanie innowacji produktowych), obok Modułu B+R, to drugi z Modułów obowiązkowych. Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców może to być jedyny Moduł, dla dużych przedsiębiorstw może on być uzupełnieniem Modułu B+R. Wśród kosztów kwalifikowalnych znajdą się np. koszty zakupu lub wytworzenia linii technologicznej, przygotowanie analiz i dokumentacji niezbędnej do realizacji wdrożenia czy remont lub budowa budynków, w których realizowana ma być produkcja. Ważne jest to, że w ramach tego Modułu można wdrażać zarówno wyniki własnych prac B+R (wdrażanie innowacji produktowych), zrealizowanych w ramach Modułu B+R lub zrealizowanych czy zakupionych wcześniej. Dofinansowanie Modułu wdrożeniowego realizowane będzie w postaci dotacji warunkowej.

Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Wdrożenie Innowacji.

Co zrealizuję korzystając z modułu infrastruktura B+R?2024-08-17T09:14:23+02:00

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo realizuje lub planuje realizację prac B+R nie tylko jako element projektu, ale również długofalowo, w ramach Modułu Infrastruktura B+R możesz sfinansować utworzenie centrum badawczo-rozwojowego do realizacji agendy badawczej. Koszty kwalifikowalne Modułu Infrastruktura B+R to wszelka infrastruktura niezbędna do przeprowadzania prac B+R – aparatura, budynki, wyposażenie. Moduł Infrastruktura ma służyć realizacji agendy badawczej, opracowanej na kilka lat do przodu. Przez cel realizacji agendy badawczej rozumie się realizację prac B+R mających na celu opracowanie innowacji produktowych lub procesowych. Jeżeli będziesz potrzebować nabyć umiejętności obsługi infrastruktury badawczej sfinansowanej w ramach projektu, możesz uwzględnić koszty zakupu usług szkoleniowych w tym zakresie.

Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Infrastruktura B+R.

Czym jest moduł internacjonalizacja?2024-08-17T09:15:22+02:00

Sprzedajesz lub chcesz sprzedawać swoje innowacyjne produkty lub usługi pod marką produktową przedsiębiorstwa również poza granicami Polski? Chcesz uregulować prawa do wyników prac B+R? Chcesz uregulować kwestie praw własności przemysłowej? W pozostałych zaplanowanych Modułach, poza obligatoryjnymi, jest jeden, który pomoże Ci podjąć się m.in. ochrony własności przemysłowej. Warto, aby zainteresował Cię Moduł Internacjonalizacja, skierowany na internacjonalizację przedsiębiorstw, tj. finansowanie międzynarodowej ochrony patentowej produktów będących własnością przedsiębiorcy, pokrycie kosztów udziału w misjach gospodarczych i targach poza Polską, udział w międzynarodowych łańcuchach dostaw. Obszary, na które będziesz chcieć otrzymać wsparcie, nie muszą być związane z obszarami wspieranymi w pozostałych zaplanowanych Modułach obowiązkowych. Umiędzynarodowienie produktów, rozumiane jest tu jako promocja zagraniczna produktów (wyrobów lub usług) pod marką produktową przedsiębiorstwa lub produktów, będących własnością przedsiębiorcy lub planowanych do opracowania/wdrożenia w ramach projektu zmierzającego m.in. do wsparcia procesu komercjalizacji wyników prac B+R za granicą, udziału w międzynarodowych łańcuchach dostaw lub łańcuchach wartości.

Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Internacjonalizacja.

Co wchodzi w skład modułu kompetencje?2024-08-17T09:16:07+02:00

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki w Ścieżce SMART to nie tylko inwestycje. Aby przedsiębiorstwo zmierzało w kierunku rozwoju zdolności badawczych i innowacyjnych, w tym tworzyło innowacyjne produkty lub usługi, przedsiębiorstwo musi postawić na doskonalenie kompetencji pracowników, jego kadra musi posiadać wysokie kompetencje i nieustannie je poszerzać. Bardzo ważne jest więc nabywanie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji. W zakresie realizowanego projektu, Moduł Kompetencje finansuje działania ukierunkowane na doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających/działania związane z podnoszeniem kompetencji kadr: szkolenia pracowników i osób zarządzających w zakresie np. inteligentnych specjalizacji, transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, transferu technologii, zarządzania innowacjami, ekoprojektowania czy obsługi infrastruktury badawczej.

Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Kompetencje.

Co można sfinansować wykorzystując moduł cyfryzacja?2024-08-17T09:16:45+02:00

Nie ma innowacyjnych przedsiębiorstw bez innowacyjnych rozwiązań. Transformacja cyfrowa działalności produkcyjnej, a także usługowej, to kierunek mocno wspierany przez fundusze europejskie w perspektywie 2021 – 2027. Rozumiana jest ona jako jako proces transformacji technologicznej, procesowej i organizacyjnej. W ramach tego Modułu możliwe będzie wsparcie projektów związanych z zastosowaniem w przedsiębiorstwie rozwiązań ukierunkowanych na wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań cyfrowych w obszarze: produkcji, procesów, produktów, usług oraz modelu biznesowego. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia podniesienia cyberbezpieczeństwa – te koszty również będą kwalifikowalne. To jednak, czego nie sfinansujesz w ramach nowego Programu, to zakup oprogramowania biurowego, księgowego, systemy operacyjne komputerów osobistych wykorzystujących powszechnie znane i dostępne technologie.

Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Cyfryzacja.

Jakie działania obejmuje moduł zazielenienie przedsiębiorstw?2024-08-17T09:17:22+02:00

Oprócz prac badawczych w ramach Modułu B+R oraz działań, zmierzających do wdrożenia wyników prac B+R, cele skierowane na zwiększenie efektywności energetycznej/ przekształcenie przedsiębiorstwa w bardziej przyjazne środowisko zajmują spory obszar nie tylko w ramach Ścieżki SMART, ale również innych programów finansowania ze środków unijnych na lata 2021-2027 (kredyt ekologiczny w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, program FENIKS, regionalne programy operacyjne). To pokazuje, jak bardzo ważna jest ta tematyka. Moduł Zazielenienie Przedsiębiorstw w ramach projektu to finansowanie kosztów transformacji przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym rozwój nowych modeli biznesowych. Finansować będzie można nie tylko inwestycje dotyczące wdrożeń nowych rozwiązań (np. w linię technologiczną do odzysku odpadu produkcyjnego), ale też działania z zakresu ekoprojektowania, przeprowadzania oceny śladu środowiskowego produktu i środowiskowej oceny cyklu życia produktu czy weryfikacji technologii środowiskowych. W ramach projektu w grę wchodzą również układy wysokosprawnej kogeneracji.

Więcej informacji znajdziesz w artykule dot. Modułu Zazielenienie Przedsiębiorstw

Czy dodatkowe zabezpieczenie umowy w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej jest obowiązkowe? Czy mogę z projekcie uwzględnić koszty związane z ustanowieniem zabezpieczenia umowy o dofinansowanie?2024-08-17T09:17:58+02:00

Dodatkowe zabezpieczenie umowy w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej jest obowiązkowe w module Wdrożenie innowacji co do zasady nie jest obowiązkowe. Instytucja udzielająca dofinansowania może zażądać ustanowienia takiego zabezpieczenia, które obejmować będzie część zwrotną dofinansowania udzielanego w formie dotacji zwrotnej. Wnioskodawca może więc przewidzieć koszty związane z ustanowieniem zabezpieczenia umowy we wniosku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię pytanie?

NIc straconego! Napisz lub zadzwoń! Odpowiemy na wszelkie Twoje pytania.

Podobne projekty

Poznaj inne, prawdziwe historie pozyskanych dotacji

Zobacz jak wyglądały procesy pozyskiwania dotacji, ile trwały i co się na nie składało.

Nowa linia produkcyjna dla Morele.net

Sprawdź, jak pomogliśmy Morele.net pozyskać dofinansowanie na projekt badawczo-rozwojowy: nową linię produkcyjną.

Nowa linia produkcyjna dla Opoczno SA

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na projekt B+R: nową linię produkcyjną.

Innowacyjne produkty roślinne dla Bakalland

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na projekt badawczo-rozwojowy: nową linię produkcyjną.

Poznaj inne historie sukcesu i lekcje które wyciągnęliśmy z naszej współpracy.

FAQ – WSPÓŁPRACA

Współpraca z InnovaTree – najczęściej zadawane pytania

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Dlaczego warto nam powierzyć pozyskanie dotacji?2024-08-17T09:19:53+02:00

Wybór odpowiedniej firmy doradczej jest kluczowym elementem procesu pozyskiwania dofinansowania. Powierzenie nam pozyskania dotacji to inwestycja w sukces Twojego przedsiębiorstwa. Specjalizujemy się we wspieraniu badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, których biznesowych celem jest wzmacnianie zdolności badawczych. Fundusze europejskie to nasza pasja. Nasze doświadczenie i dogłębna wiedza w tym obszarze gwarantują skuteczne i efektywne zarządzanie procesem aplikacyjnym. Obejrzyj powyższy film i dowiedz się, dlaczego nasze doświadczenie maksymalizuje Twoje szanse na otrzymanie dotacji.

Z jakimi firmami pracujemy najczęściej?2024-04-25T13:30:22+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu i rozliczaniu dofinansowań dla sektora produkcyjnego, przemysłowego oraz IT. Najczęściej nasi klienci zatrudniają od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy pracowników.

W jakich dofinansowaniach czujemy się dobrze?2024-08-17T09:21:02+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu oraz rozliczaniu dofinansowań na projekty: badawczo-rozwojowe (w tym wdrażanie wyników prac B+R), inwestycyjne, OZE, automatyzację i cyfryzację oraz Przemysł 4.0.

Kto będzie przygotowywał wniosek o dofinansowanie?2024-08-17T09:21:50+02:00

W InnovaTree stawiamy na ciągłe kształcenie i doskonalenie kompetencji pracowników. Aby zapewnić jak najwyższą skuteczność, wszechstronną obsługę i najwyższą jakość dokumentacji, do każdego projektu przydzielamy sześcioosobowy zespół. Nad Twoim wnioskiem będzie pracował Manager, Konsultant, Analityk Finansowy, Manager ds. rozliczania dotacji, Rzecznik patentowy oraz Dr inż. Natalia Kujawska, która ma doświadczenie w ocenie wniosków o dofinansowanie. Więcej informacji w poniższym wideo:

 

 

Czy otrzymam zwrot kosztów jeśli wniosek nie przejdzie oceny formalnej?2024-08-17T09:22:18+02:00

W przypadku negatywnej oceny projektu, tj. gdy wniosek nie zostanie pozytywnie zaakceptowany na etapie oceny formalnej, co dotychczas nie miało miejsca w InnovaTree, gwarantujemy pełny zwrot kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej.

Czy praca nad wnioskiem o dofinansowanie odbywa się online?2024-08-17T09:22:56+02:00

Usługa przygotowywania wniosku o dofinansowanie świadczona jest zdalnie – dokumenty online, wideokonferencje, e-maile telekonferencje, rozmowy telefoniczne. Jednak zdążają się sytuacje, kiedy potrzebne jest spotkanie na miejscu. Nasi konsultanci rozproszeni są po całym kraju (Warszawa, Łódź, Poznań, Szczecin, Kraków, Nysa), co gwarantuje, iż jesteśmy w stanie spotkać się z Państwem w przeciągu 24h, praktycznie w każdym miejscu Polski.

Czy planujecie dużą ilość spotkań?2024-08-17T09:23:27+02:00

Będziemy chcieli spotykać się z Twoim zespołem co najmniej dwa razy w tygodniu, jednak organizujemy również krótkie, częstsze spotkania, jeśli taka forma współpracy okaże się efektywniejsza.

W jaki sposób weryfikujecie jakość wniosku o dofinansowanie?2024-08-17T09:23:52+02:00

W przeciwieństwie do konkurencyjnych firm doradczych, każdy wniosek, który przygotowujemy w InnovaTree przechodzi przez dodatkowy etap weryfikacji prowadzony przez Dr. inż. Natalię Kujawską oraz Dr. inż. Szymona Talbierz. Oboje byli ekspertami, którzy oceniali wnioski w takich instytucjach, jak: PARP, NCBiR, BGK czy Komisja Europejska. Wspólnie ocenili 238 projektów. Jest to jeden z gwarantów sukcesu Klientów InnovaTree. Na bieżąco wspieramy rozwój kwalifikacji i kompetencji pracowników i osób zarządzających, aby jakość pracy była jak najlepsza, w odniesieniu do pojawiających się zmian w wytycznych i przepisach prawa.

Co jeśli będę niezadowolony ze współpracy?2024-08-17T09:24:17+02:00

Dzwonimy do każdego naszego Klienta co dwa tygodnie, aby sprawdzić zadowolenie ze współpracy. Jeżeli w projekcie występują bieżące problemy, wystarczy powiedzieć o nich konsultantowi. Jeżeli jednak problem jest poważniejszy, każdy Klient ma kontakt do szefa konsultantów. Zgłoszony w ten sposób problem jest zawsze rozwiązywany (przygotowujemy tzw. plan naprawczy). W przypadku negatywnej oceny projektu składamy protest i/lub składamy Państwa wniosek jeszcze raz.

Jaki jest koszt współpracy przy pozyskaniu dofinansowania?2024-08-17T09:24:38+02:00

Koszty naszego doradztwa są skalkulowane tak, aby były rentowne nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród naszych Klientów znajdują się nawet kilkuosobowe firmy, które dzięki naszej usłudze pozyskania dofinansowania, szybko urosły do skali średnich przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz poznać koszty doradztwa dla swojej firmy, zamów poniżej darmową konsultację i opowiedz nam o projekcie, na który chcesz pozyskać dofinansowanie.

Od czego zacząć współpracę?2024-08-17T09:25:14+02:00

Do kwestii dofinansowań podchodzimy FAIR. Etap podpisania umowy o współpracy za każdym razem poprzedza skrupulatna bezpłatna analiza potencjału. Jej celem jest bliższe poznanie Twojej firmy oraz jej potrzeb, a następnie zbadanie kwalifikowalności projektu do uzyskania dotacji. Jeżeli nie będziemy widzieli możliwości pozyskania dofinansowania, to jasno to zakomunikujemy. Tym samym podejmujemy się przygotowania aplikacji dla projektów, w które naprawdę wierzymy.

Dlatego zacznij od umówienia bezpłatnej konsultacji umawiając spotkanie poniżej.

NA CO JESZCZE CZEKASZ?

Powinniśmy porozmawiać!
Wybierz dogodny dla Ciebie termin.

Te firmy umówiły z nami konsultacje

Wolisz bezpośredni kontakt?

Super! Zadzwoń do nas lub napisz maila. Odezwiemy się od razu.

Wolisz bezpośredni kontakt?

Super! Zadzwoń do nas lub napisz maila.

Bezpłatny monitoring dofinansowań

Nie znalazłeś dofinansowania dla Twojej firmy? Zapisz się do bezpłatnej usługi MONITORING DOFINANSOWAŃ i bądź na bieżąco z możliwościami dotacyjnymi.

Wiedza

Zobacz powiązane artykuły

Tematyka pozyskiwania dotacji, możliwości i procedur może być prosta. Zobacz nasze artykuły.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji

Przejdź do góry