Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy
Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:
01. Kluczowe informacje
Kredyt Ekologiczny
Poznaj najważniejsze informacje o dofinansowaniu.
W nowej perspektywie finansowej, przedsiębiorstwa będą miały szanse otrzymać Kredyt Ekologiczny na finansowanie inwestycji ekologicznych, które spowodują oszczędność zużycia energii pierwotnej w przedsiębiorstwie. To, co odróżnia Kredyt Ekologiczny od kredytu gotówkowego, czy kredytu hipotecznego to fakt, że w ramach Kredytu Ekologicznego otrzymujemy bezzwrotną dotację. Kredyt w nazwie tej formy finansowania, pojawił się nie dlatego, że wdraża je Bank Gospodarstwa Krajowego, a dlatego, że w sposobie przydzielania wsparcia bierze udział bank komercyjny.
Aby projekt mógł zostać sfinansowany Kredytem Ekologicznym, należy najpierw udać się do jednego ze wskazanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) banku komercyjnego. Udzielenie Kredytu Ekologicznego możliwe jest praktycznie we wszystkich największych bankach komercyjnych w Polsce. Uzyskana tam promesa kredytowa jest niezbędna w procesie pozyskiwania dotacji w Banku Gospodarstwa Krajowego, do którego należy złożyć wniosek o dofinansowanie na realizację inwestycji ekologicznej. Po pozytywnej ocenie wniosku spłacana jest kapitałowa część kwoty Kredytu Ekologicznego.
Kredyt Ekologiczny w ramach FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027) można przeznaczyć na realizację inwestycji ekologicznej mającej na celu ograniczenie zużycia energii pierwotnej w przedsiębiorstwie. Koszty kwalifikowane będą stanowiły wydatki takie jak:
- wymiana linii technologicznych/maszyn na bardziej efektywne energetycznie od obecnych,
- nabycie środków trwałych, w tym urządzeń ekologicznych,
- termomodernizację budynku,
- instalacje ekologiczne,
- wymianę źródła ciepła,
- montaż pompy ciepła,
- zakup instalacji OZE,
- budowę instalacji fotowoltaicznej.
Mówiąc inaczej, dotację wypłacaną w ramach Kredytu Ekologicznego, możesz przeznaczyć na zastosowanie mniej energochłonnych rozwiązań w procesie produkcji, czy procesie świadczenia usług, powodujących ograniczenie zużycia energii pierwotnej w przedsiębiorstwie.
Kredyt Ekologiczny można również przeznaczyć na finansowanie inwestycji ekologicznej w postaci termomodernizacji hal. Inwestycje finansowane z Kredytu Ekologicznego muszą w swoim założeniu umożliwiać ograniczenie zużycia energii pierwotnej procesów wewnątrz przedsiębiorstwa. Uzyskane dofinansowanie trzeba przeznaczyć na kompleksowe przedsięwzięcie poprzedzone wykonaniem audytu efektywności energetycznej. Audyt energetyczny powinien wykazać oszczędność energii pierwotnej co najmniej na poziomie 30%.
Projekt polegający wyłącznie na instalacji OZE może być przedmiotem dofinansowania w programie Kredyt Ekologiczny, ale tylko pod warunkiem, gdy audyt energetyczny nie wykaże konieczności termomodernizacji hal, co oznacza, że aktualnie budynki spełniają wymagane normy, natomiast efekt ekologiczny zapewnia osiągnięcie oszczędności energii pierwotnej na poziomie min. 30%. Natomiast audyt termomodernizacyjny jest konieczny do przeprowadzenia w przypadku każdej inwestycji.
Całkowity koszt projektu może zostać sfinansowany Kredytem Ekologicznym, przy czym poziom dofinansowania zależny jest od trzech głównych zmiennych: wielkości przedsiębiorstwa, typu oraz lokalizacji inwestycji.
02. Uprawnieni do dotacji
Kto może otrzymać dotację z programu Kredyt Ekologiczny?
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób, małe i średnie firmy zatrudniające do 250 osób.
Small mid caps
Małe spółki o średniej kapitalizacji (zatrudniające do 499 pracowników i nie będące MŚP).
Mid caps
Spółki o średniej kapitalizacji (zatrudniające nie więcej niż 3000 pracowników, nie będące MŚP, nie będące SMALL MID-CAP).
Aby ubiegać się o dofinansowanie w programie Kredyt Ekologiczny realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, przedsiębiorstwa muszą przeprowadzić audyt energetyczny, który wykaże, że planowane działania inwestycyjne wywołają uzyskanie oszczędności zużycia energii pierwotnej na poziomie co najmniej 30%.
03. Co jest oceniane
Kluczowe kryteria oceny - Kredyt Ekologiczny
04. Wykorzystywanie dotacji
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Dowiedz się więcej
Kredyt Ekologiczny - darmowy webinar
Dowiedz się wszystkiego o dofinansowaniu Kredyt Ekologiczny. Obejrzyj nagranie z naszego webinaru.
Poznaj więcej informacji na temat dotacji na OZE oraz podnoszenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach ->
06. Finansowanie
Poziom dofinansowania - Kredyt Ekologiczny
Maksymalna kwota Kredytu Ekologicznego wynosi nawet 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Dotacja spłaci część udzielonej kwoty kredytu ekologicznego, uzależnioną od wielkości przedsiębiorstwa, typu inwestycji i lokalizacji przedsięwzięcia. Maksymalna intensywność wsparcia może sięgnąć nawet 80% kosztów kwalifikowanych projektu.
Poziom dofinansowania zależy od: statusu przedsiębiorstwa, typu inwestycji, rodzaju wydatku, lokalizacji inwestycji. Premia ekologiczna może sięgać nawet 80% kosztów kwalifikowanych. Pula środków do rozdysponowania w programie Kredyt Ekologiczny w ramach FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027) to 660 mln zł dla każdego naboru wniosków.
07. Terminy
Termin składania wniosków dla programu Kredyt Ekologiczny
Warto zapoznać się z terminami składania wniosków do programu.
Najczęściej zadawane pytania - Kredyt Ekologiczny
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Podobne projekty
Poznaj inne, prawdziwe historie pozyskanych dotacji
Zobacz jak wyglądały procesy pozyskiwania dotacji, ile trwały i co się na nie składało.
FAQ – WSPÓŁPRACA
Współpraca z InnovaTree – najczęściej zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
NA CO JESZCZE CZEKASZ?
Powinniśmy porozmawiać!
Wybierz dogodny dla Ciebie termin.
Te firmy umówiły z nami konsultacje
Wiedza
Zobacz powiązane artykuły
Tematyka pozyskiwania dotacji, możliwości i procedur może być prosta. Zobacz nasze artykuły.
Artykuły branżowe
Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej
Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.