Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy
Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:
01. Kluczowe informacje
FEPZ.01.01 Kompleksowe projekty B+R przedsiębiorstw
Poznaj najważniejsze informacje o dofinansowaniu.
O dynamicznym rozwoju przedsiębiorstw decydują często prace badawczo-rozwojowe, które są źródłem innowacji i nowatorskich rozwiązań. Dofinansowanie w ramach naboru może być przeznaczone na rozwój i wzmocnienie zdolności badawczych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Dofinansowanie przeznaczone jest zarówno dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność badawczo-rozwojową, jak również dla tych, którzy już dziś aktywnie te prace realizują. Przedmiotem wsparcia będą także prace przedwdrożeniowe oraz pierwsze wdrożenie do działalności gospodarczej osiągniętych w ramach projektu wyników prac badawczo-rozwojowych.
Tematyka projektów musi być zgodna z Regionalnymi Inteligentnymi Specjalizacjami województwa zachodniopomorskiego. Są to obszary, które w danym regionie zostały określone jako najbardziej perspektywiczne i rozwojowe.
To dofinansowanie dla województwa zachodniopomorskiego w wielu aspektach ma podobną strukturę do dobrze znanego przedsiębiorcom programu ogólnokrajowego Ścieżka SMART. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość przygotowania projektu w oparciu o moduły, które odpowiadają potrzebom firmy. Przedsiębiorcy działający na terenie Pomorza Zachodniego mogą przygotowywać wnioski w ramach następujących bloków:
● Moduł B+R – obowiązkowy
● Moduł Prace przedwdrożeniowe
● Moduł Zaplecze badawczo-rozwojowe
● Moduł Rozwój kompetencji:
● Moduł Wdrożenie wyników B+R
02. Uprawnieni do dotacji
Kto może otrzymać dotację z programu Zachodniopomorskie - projekty B+R (FEPZ 01.01)?
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa
Mikroprzedsiębiorstwa do 10 osób, małe i średnie zatrudniające do 100 osób.
Duże
przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników oraz przedsiębiorstwa, których przychody przekraczają 50 mln euro i suma bilansowa przekracza 43 mln euro.
Konsorcja firm dużych z małymi i średnimi
Wnioskodawcą w konkursie może być konsorcjum firm dużych z MŚP.
Konsorcja firm z instytucjami naukowymi
Wnioskodawcą w konkursie mogą być konsorcja przedsiębiorstw w jednostkami badawczymi.
04. Wykorzystywanie dotacji
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
05. dowiedz się więcej
Najciekawsze dofinansowania w 2024 r. – darmowy webinar
Dowiedz się wszystkiego o dostępnych dofinansowaniach w 2024 r. Obejrzyj nagranie z naszego webinaru.
05. Składowe PROJEKTU
Zachodniopomorskie - projekty B+R (FEPZ 01.01) - moduły
FEPZ 01.01 to dofinansowanie, którego cechą charakterystyczną jest modułowość wniosku o dofinansowanie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą budować zakres swoich projektów niejako z „klocków”, które odpowiadają potrzebom firmy.
I. Moduł badawczo-rozwojowy
Jest to obligatoryjny moduł, który umożliwia realizację badań przemysłowych (skupionych na poszerzaniu wiedzy w danej dziedzinie) jak i pracach rozwojowych (opartych na rozwoju już istniejących produktów/procesów). Surowce i materiały, dostęp do linii produkcyjnej, zakup aparatury badawczej, a także wynagrodzenia zespołu badawczego – to przykładowe koszty, które możesz zaplanować w tym module.
II. Moduł Prace przedwdrożeniowe
Umożliwia sfinansowanie wydatków obejmujących działania przygotowawcze do wdrożenia wyników prac B+R takich jak atestacja czy certyfikacja.
III. Moduł Zaplecze badawczo-rozwojowe
Jeśli Twoja firma angażuje się lub ma w planach zaangażowanie się w działalność badawczą, istnieje możliwość sfinansowania własnego centrum B+R. Do kosztów modułu można zaliczyć całą infrastrukturę niezbędną do prowadzenia badań – od aparatury naukowej, przez budynki, aż po wyposażenie laboratoriów.
IV. Rozwój kompetencji
Dla dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa w obszarze innowacji oraz kreowania nowatorskich produktów kluczowe jest posiadanie przez zespół wysokich kompetencji. Ten moduł umożliwia finansowanie szkoleń dla zespołu badawczo-rozwojowego, z takich obszarów jak inteligentne specjalizacje czy transformacja przemysłu w kierunku Przemysłu 4.0.
V. Wdrożenie wyników B+R
Moduł ten otwiera możliwości dla przedsiębiorstw do wdrażania nie tylko nowych rozwiązań wynikających z własnych badań i rozwoju (B+R) – wykonanych w ramach pierwszego modułu – ale także tych zakupionych lub opracowanych wcześniej.
06. Finansowanie
Poziom dofinansowania - Zachodniopomorskie - projekty B+R (FEPZ 01.01)
Budżet programu wynosi aż 47 443 000 zł.
Poziom dofinansowania jest uzależniony od rodzaju ponoszonych wydatków. Wysoki poziom dofinansowania uzyskasz w przypadku prac badawczo-rozwojowych – do 80% kosztów kwalifikowanych.
Część wydatków będzie finansowana także w ramach pomocy regionalnej, której intensywność jest uzależniona od lokalizacji projektu i wielkości przedsiębiorstwa, a jej maksymalny poziom w województwie zachodniopomorskim wynosi 60%. W przypadku wydatków finansowanych w ramach pomocy de minimis wsparcie może sięgnąć 85% kosztów kwalifikowanych projektu.
07. Terminy
Termin składania wniosków dla programu Zachodniopomorskie - projekty B+R (FEPZ 01.01)
Warto zapoznać się z terminami składania wniosków do programu.
Najczęściej zadawane pytania - Zachodniopomorskie - projekty B+R (FEPZ 01.01)
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Podobne projekty
Poznaj inne, prawdziwe historie pozyskanych dotacji
Zobacz jak wyglądały procesy pozyskiwania dotacji, ile trwały i co się na nie składało.
FAQ – WSPÓŁPRACA
Współpraca z InnovaTree – najczęściej zadawane pytania
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Formularz zapisu
Wybierz dogodny dla Ciebie termin
i umów bezpłatną konsultację
Artykuły branżowe
Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej
Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.