Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

1. Ogólne informacje

Automatyzacja i robotyzacja w MŚP

Dotacja Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP to środki przeznaczone na automatyzację, robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw z sektora MŚP, prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie oraz częściowo mazowieckie. Celem projektu powinna być transformacja przedsiębiorstw w kierunku Przemysłu 4.0. Pozyskane środki przeznaczysz między innymi na zakup maszyn i urządzeń, czy oprogramowanie.

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie konieczne jest:

  • przeprowadzenie audytu technologicznego lub przeprowadzenie diagnozy dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa,
  • opracowanie tzw. Mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0.

Realizacja tych dwóch zadań może być również sfinansowana z dotacji.

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać dotacje na Automatyzację i Robotyzację?

Kliknij poniższy przycisk i umów 30 minutowe spotkanie z Dr inż. Natalią Kujawską.

Webinar – Dotacje dla firm 2024. Przegląd dostępnych dofinansowań.

Webinar prowadzony przez Dr inż. Natalię Kujawską, podczas którego przeanalizujemy dostępne dofinansowania na kluczowe inwestycje w Twojej firmie. Dowiesz się, jak uzyskać wsparcie na zakup maszyn produkcyjnych, automatyzację procesów, budowę hal, termomodernizację budynków czy instalacje fotowoltaiczne.

Dostęp do nagrania ->

2. Dla kogo?

Kto może otrzymać dofinansowanie z programu Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP (Polska Wschodnia)?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 250 pracowników, prowadzące działalność na terenie Polski Wschodniej, czyli na terenie województw:

  • warmińsko-mazurskiego,
  • podlaskiego,
  • mazowieckiego (poza Warszawą oraz sąsiadującymi powiatami),
  • lubelskiego,
  • świętokrzyskiego,
  • podkarpackiego.
3. Kryteria oceny

Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP (Polska Wschodnia) – kluczowe kryteria oceny

Mapa drogowa transfirmacji

Na początkowym etapie programu konieczne jest przeprowadzenie audytu technologicznego i oceny poziomu dojrzałości cyfrowej firmy. Obejmuje on identyfikację procesów produkcyjnych, usługowych lub biznesowych, które istnieją w firmie i które można zautomatyzować lub zrobotyzować. Następnie, na podstawie tej analizy, należy opracować mapę drogową transformacji firmy zgodnie z kierunkami Przemysłu 4.0. Jest istotne, aby mapa drogowa została dołączona do wniosku o dofinansowanie. Wszystkie planowane inwestycje i zakupy powinny być oparte na zaleceniach zawartych w mapie drogowej i mieć na celu wprowadzenie automatyzacji lub robotyzacji, co przyczyni się do transformacji firmy w kierunku Przemysłu 4.0.

Inteligentne specjalizacje

Tematyka projektu powinna wpisywać się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje wspólne dla co najmniej dwóch województw Polski Wschodniej.

Lokalizacja projektu

Projekt musi zostać zrealizowany na terenie makroregionu Polska Wschodnia. W perspektywie finansowej 2021-2027 do tego obszaru włączono także znaczny obszar woj. mazowieckiego.

Miejsca pracy

Na dodatkowe punkty mogą liczyć projekty zakładające dostosowanie miejsc pracy do indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Rodzaj działalności

Preferowane będą projekty przedsiębiorstw, które osiągają największą część przychodów z działalności produkcyjnej.

Innowacyjność

Konieczne jest wdrożenie w przedsiębiorstwie innowacji procesowej w procesie biznesowym polegającej na automatyzacji lub robotyzacji procesu produkcji. Proces produkcji może obejmować następujące etapy: technologiczny (przekształcanie nakładów pracy i środków w produkty, w tym prace inżynieryjne i związane z nimi teksty techniczne, analizy i certyfikacja); magazynowanie; transport wewnętrzny; kontrola jakości, pakowanie.

Myślisz o Automatyzacji i Robotyzacji w MŚP?

Trafiłeś w dziesiątkę! Kliknij tutaj i odkryj naszą atrakcyjną propozycję zdobycia dofinansowania na Automatyzację i Robotyzację w MŚP.

4. Na co?

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane. Należą do nich maszyny, roboty, automaty, linie produkcyjne i inne służące prowadzeniu przemysłu 4.0.

Preferowane będą projekty obejmujące nabycie co najmniej jednego robota przemysłowego w procesie technologicznym przedsiębiorstwa lub nabycie i wdrożenie co najmniej jednego autonomicznego robota usługowego.

Sfinansujesz nabycie oprogramowania lub innych wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.

Sfinansujesz koszty usług szkoleniowych.

Sfinansujesz koszty robót i materiałów budowlanych. Muszą być bezpośrednio związane z instalacją maszyn i urządzeń.

Dzięki dotacji sfinansujesz koszty związane z usługami doradczymi, które są niezbędne przy wdrażaniu Mapy drogowej.

Dzięki dotacji sfinansujesz koszty usług doradczych powiązanych z przeprowadzeniem audytu technologicznego lub diagnozy dojrzałości cyfrowej oraz opracowaniem mapy drogowej.

5. Webinar

Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP – webinar

Dowiedz się wszystkiego o dofinansowaniu Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP. Obejrzyj nagranie z naszego webinaru.

Pełny dostęp do nagrania z webinaru

Kliknij poniższy przycisk i uzyskaj dostęp do pełnego nagrania z webinaru Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP.

6. Poziom dofinansowania

Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP (Polska Wschodnia) – poziom dofinansowania

W programie Automatyzacja i Cyfryzacja w MŚP możesz otrzymać maksymalnie 3 mln zł. Pula środków w konkursie wynosi 100 mln zł.

Intensywność wsparcia zależy od charakteru ponoszonych wydatków, a jej maksymalna wartość wynosi:

  • 85% kosztów objętych pomocą de minimis, np. koszty audytu technologicznego,
  • 50% na usługi doradcze związane z wdrożeniem Mapy drogowej,
  • do 70% na wydatki inwestycyjne, np. zakup robotów.
7. Terminy

Terminy składania wniosków w programie Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP (Polska Wschodnia)

Nabór wniosków

29 kwietnia 2025 – 29 lipca 2025

8. Współpraca z InnovaTree

Współpraca z InnovaTree

Wyróżniamy się unikatową synergią kompetencji z zakresu pozyskiwania dotacji oraz oceny wniosków o dofinansowanie (tak mamy na pokładzie dwóch doktorów, którzy oceniali wnioski o dofinansowanie w NCBR, PARP, BGK oraz Komisji Europejskiej).

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać dofinansowanie na Automatyzację i Robotyzację?

Podczas bezpłatnej, 30-minutowej konsultacji dowiesz się, czy Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP jest odpowiednią dotacją dla Twojej firmy lub jakie inne formy dofinansowania są dostępne.

Bezpośredni kontakt

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Te firmy umówiły konsultacje

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Podobne projekty

Poznaj prawdziwe historie pozyskanych dotacji

Sprawdź jak nasi klienci wykorzystują dofinansowania do rozwoju swoich firm.

8 mln PLN na robota pracującego w magazynie

Dzięki otrzymanej dotacji Morele.net opracowała innowacyjnego robota przemysłowego, który pozwolił na zautomatyzowanie pracy magazynu.

2 mln PLN na projekt badawczo-rozwojowy

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na projekt B+R polegający na opracowaniu nowej kompozycji szkliw

6,4 mln PLN na innowacyjne produkty roślinne

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Bakalland pozyskać dofinansowanie na projekt badawczo-rozwojowy dotyczący opracowania linii produktów wykorzystujących białka roślinne!

Czy konkurs FEPW 1.2 zezwala na dofinansowanie przedsięwzięć polegających na rozbudowie działalności przedsiębiorstwa poprzez uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego lub montażowego w istniejącej, ale obecnie nieeksploatowanej hali?

Konkurs FEPW 1.2 akceptuje inwestycje polegające na rozszerzeniu działalności przez uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego lub montażowego, nawet jeśli dotyczy to hali obecnie nieużytkowanej. Wymagane jest przeprowadzenie audytu technologicznego oceniającego dotychczasową działalność przedsiębiorstwa i związane z nią technologie, aby zapewnić, że nowa inwestycja będzie odpowiadała wymaganiom Przemysłu 4.0. Audyt może również uwzględniać technologie wykorzystywane przez innych zainteresowanych, takich jak dostawcy czy odbiorcy, a także ewentualny wpływ na środowisko.

Czy koszty związane z dobudowaniem nowego pomieszczenia do istniejącej hali produkcyjnej z myślą o umieszczeniu tam zakupionych środków trwałych kwalifikują się do finansowania w ramach kategorii „roboty i materiały budowlane”?

W kategorii kosztowej „roboty i materiały budowlane” możliwe jest uzyskanie dofinansowania na prace budowlane związane bezpośrednio z instalacją maszyn i urządzeń, pod warunkiem, że nie przekroczą one 10% wartości nabytych środków trwałych. Takie koszty powinny być ściśle powiązane z projektem instalacji w obiekcie budowlanym i nie mogą obejmować ogólnych prac budowlanych. Proces budowy musi być przedstawiony w kontekście całego przedsięwzięcia i powinien wykazać bezpośredni związek z instalacją maszyn lub urządzeń.

Jak można zweryfikować, czy działalność przedsiębiorstwa jest zgodna z obszarami inteligentnych specjalizacji obowiązującymi dla dwóch województw?

Aby ustalić, czy działalność projektowa wpisuje się w obszary inteligentnych specjalizacji dla co najmniej dwóch województw w Polsce Wschodniej, należy skorzystać z załącznika nr 6 do Regulaminu wyboru projektów. Wnioskodawca musi dokładnie określić i uzasadnić zgodność przedmiotu projektu z co najmniej jednym obszarem inteligentnej specjalizacji, zgodnie z wytycznymi danego obszaru RIS, co zapewni spójność projektu z regionalnymi strategiami rozwoju.

Czy w ramach konkursu FEPW 1.2 możliwe jest uzyskanie dofinansowania na projekt realizowany na nieruchomości, której wnioskodawca nie posiada na własność?

W ramach konkursu FEPW 1.2, nie istnieje obowiązek bycia właścicielem nieruchomości, w której realizowany jest projekt. Ważne, by wniosek jednoznacznie potwierdzał, że wnioskodawca ma uprawnienia do przeprowadzenia projektu w określonej lokalizacji w Polsce Wschodniej, co powinno być również odzwierciedlone w dokumentach rejestrowych takich jak KRS czy CEIDG. Potencjalne wyzwania mogą pojawić się przy staraniu o dofinansowanie kosztów związanych z pracami budowlanymi, które są powiązane z instalacją maszyn i urządzeń, jeśli ich wartość przekracza 10% wartości zakupionych środków trwałych, szczególnie gdy mogą one podnieść wartość nieruchomości, której wnioskodawca nie posiada. Chociaż taka sytuacja wymaga indywidualnej oceny, wydatki te prawdopodobnie nie zakwalifikują się do dofinansowania, jeśli dotyczą prac w nieruchomości należącej do innego właściciela.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji