| Artykuł
Prywatne: Znamy już kryteria oceny w Ścieżce SMART
Dzień dobry.
Chciałbyś pozyskać dofinansowanie?
Sprawdź jak możemy pomóc Twojej firmie
Pozyskaliśmy 72 dotacje badawczo-rozwojowe.
Obsługujemy 120 firm rocznie.
70% klientów powraca.
Szukasz możliwości na sfinansowanie różnych obszarów działalności Twojej firmy? Prowadzisz przedsiębiorstwo innowacyjne i chcesz wprowadzać nowe produkty i usługi do swojej działalności? Nie wiesz jakie obszary Twojej działalności mogą być finansowane ze środków unijnych?
Przeczytaj informacje o Ścieżce SMART – nowym mechanizmie finansowania przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów z instytucjami naukowymi. Jest to rozwiązanie proponowane przez NCBiR oraz PARP w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027. FENG to największy program wsparcia innowacji w przedsiębiorstwach. Ścieżka SMART to działanie umożliwiające finansowanie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożenie ich wyników na rynek. Nowością jest modułowość projektów, umożliwiająca elastyczne dostosowanie zakresu projektu do potrzeb firmy w aż 7 obszarach. Więcej o modułach piszemy na końcu artykułu, w sekcji Q&A
Na finansowanie projektów w ramach Ścieżki SMART przeznaczono 4,3 mld euro. 20 stycznia opublikowano harmonogram programu FENG i znamy już wszystkie terminy, a 25 stycznia zapoznaliśmy się z kryteriami naboru (więcej o kryteriach naboru piszemy w sekcji Q&A poniżej).
Pierwszy nabór w ramach Ścieżki SMART ogłoszony zostanie 7 lutego 2023 r. Wtedy zostanie opublikowana kompletna dokumentacja naboru i będziemy mogli uzupełnić dla Państwa ten artykuł o szczegóły, których dziś jeszcze nie znamy.
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 21 lutego do 12 kwietnia 2023 r.
Wiadomo już również, że będą 3 nabory dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości) oraz 3 nabory dla dużych przedsiębiorstw (realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).
Konsorcja będą musiały poczekać chwilę dłużej – dla nich szczegóły dokumentacji ogłoszone zostaną 10 maja 2023 r. a nabory potrwają przez całe lato – od 1 czerwca do 31 sierpnia 2023 r.
6 czerwca ogłoszone zostaną również dodatkowe nabory dedykowane projektom na rzecz dostępności. Nabory zarówno dla MŚP, jak i dla dużych firm potrwają od 6 lipca do 31 sierpnia.
Lista wszystkich naborów do programu Ścieżka SMART w 2023 roku:
21 lutego – 12 kwietnia
13 kwietnia – 15 czerwca
1 czerwca – 31 sierpnia
6 lipca – 31 sierpnia
5 września – 31 października
Kosztem projektu mogą być wynagrodzenia brutto pracowników działu badawczo-rozwojowego oraz kadry technicznej, zatrudnionej na umowę o pracę oraz wynagrodzenia osób zatrudnionych na umowę zlecenie czy B2B.
Do kosztów projektu możesz zaliczyć koszty usług podwykonawców, którym zlecisz przeprowadzenie konkretnych zadań w projekcie. Podwykonawcą może być jednostka naukowa, lub inne przedsiębiorstwo.
Do kosztów projektu możesz zaliczyć również wszystkie wydatki związane z zakupem lub wytworzeniem prototypowej linii produkcyjnej.
Dofinansowanie możesz przeznaczyć na wszelkie surowce i materiały niezbędne do badań np. odczynniki chemiczne, stal, blachy, elektrody do spawania, oleje lub inne materiały niezbędne do realizacji projektu.
Do kosztów projektu zaliczymy również wartości niematerialne i prawne w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej np. licencje na AutoCad lub inne profesjonalne oprogramowanie.
Do kosztów projektu możesz zaliczyć wynajem powierzchni niezbędnej do realizacji projektu, a także odpłatne korzystanie (wynajem lub leasing) aparatury naukowo-badawczej i innych urządzeń służących celom badawczym (np. frezarka, CNC, prasa).
Dokumentacja konkursowa wskaże szczegóły dotyczące finansowania i wówczas niezwłocznie je dla Państwa uzupełnimy, jednak znamy już niektóre wytyczne.
Koszty inwestycyjne będą finansowane zgodnie z mapą pomocy regionalnej – wysokość dofinansowania będzie więc zależna od lokalizacji projektu.
Odpowiedz ma 4 pytania i sprawdź, czy możesz starać się o dotację z programu Ścieżka SMART.
Sprawdź, w jaki sposób pozyskaliśmy 600 MLN PLN dla naszych klientów.
Nasz cel to zwiększenie Twoich szans na pozyskanie dotacji w programie Ścieżka SMART.
Pomagamy firmom w pozyskaniu funduszy unijnych. Rozumiemy złożoność dotacji oraz wiemy, jak zastosować wytyczne Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do Twojego projektu. Uwielbiamy naszą pracę i wkładamy trochę siebie w każdy pomysł, aby zapewnić naszym klientom najlepsze usługi i wyniki.
Bez obaw, dzięki naszej bezpłatnej ocenie dowiesz się, czy warto starać się o fundusze unijne.