Prowadzisz biznes i myślisz o wzmocnieniu swojego potencjału eksportowego? A może eksport innowacyjnych towarów nie ma przed Tobą tajemnic, jednak ciężko Ci wejść na nowe zagraniczne rynki zbytu? Jeśli tak, to masz idealną okazję na rozszerzenie swoich horyzontów sprzedażowych przy wsparciu dofinansowania z UE, dlatego że właśnie rusza nabór na Promocję marki innowacyjnych MŚP – jedziemy na targi!

Promocja marki na zagranicznych rynkach – co musisz wiedzieć?

Planując działania promocyjne innowacyjnych produktów, które chcemy wesprzeć dofinansowaniem, musimy pamiętać o kilku ważnych elementach. Takie wsparcie finansowe mogą otrzymać jedynie przedsiębiorcy z sektora MŚP. Do tego działania tych firm muszą być ukierunkowane na wzmocnienie potencjału eksportowego na rynkach międzynarodowych. Dotyczy to w szczególności udziału w imprezach wskazanych na liście wydarzeń targowych. To właśnie na nich będą realizowane stoiska narodowe, gdzie będzie odbywała się wspomniana promocja przedsiębiorstw i Marki Polskiej Gospodarki.

W ramach projektu można przeprowadzić inicjatywy promocyjne, które obejmują:

  • uczestnictwo firmy w charakterze wystawcy na targach ze stoiskiem narodowym;
  • organizację wyjazdowych misji gospodarczych i odbycie spotkań z potencjalnymi przyszłymi klientami – wiąże się to z udziałem firmy w targach lub
  • konferencjach branżowych w charakterze zwiedzającego;
  • organizację kampanii promocyjnych.

Chciałbym tutaj zwrócić uwagę na to, że udział w targach w charakterze wystawcy podczas imprezy ze stoiskiem narodowym (w tym wizualizacja Marki Polskiej Gospodarki) jest zadaniem obligatoryjnym dotacji.

Kosztami kwalifikującymi się do otrzymania dofinansowania będą m.in.:

  • koszty wynajmu, budowy i obsługi stoiska wystawowego podczas uczestnictwa przedsiębiorstwa w danych targach lub danej wystawie;
  • koszty podróży służbowych pracowników uczestniczących w targach lub misjach gospodarczych poza granicami Polski;
  • koszty przygotowania i przeprowadzenia kampanii promocyjnej w związku z udziałem w targach i organizacją wyjazdowych misji gospodarczych;
  • koszty pośrednie (7% kwalifikowalnych bezpośrednich kosztów projektu).

Zaplanowane wyjazdy a docelowe rynki sprzedażowe

Warto w tym miejscu podkreślić, że targi, misje wyjazdowe i kampanie promocyjne powinny być w pełni zgodne z wybranymi przez przedsiębiorców i opisanymi w jego wniosku o dofinansowanie rynkami. Pojęcie „rynek” w tym kontekście może odnosić się do konkretnego obszaru kraju, obejmować całe państwo lub niekiedy nawet kilka krajów (region).

Dlatego też kluczowe jest, aby zarówno wskazane imprezy targowe, jak i planowane misje gospodarcze były odpowiednio dopasowane do rzeczywistego planu eksportowego przedsiębiorstwa. Dodatkowo przygotowując taki plan, należy pamiętać, że powinien on promować i umożliwiać sprzedaż innowacyjnych produktów na nowych, zagranicznych rynkach.

Planuję sprzedaż produktów na wybranym rynku zagranicznym – co dalej?

Na początku ważne jest to, aby produkt – będący przedmiotem handlu – cechował się w swoim zastosowaniu innowacyjnością. Natomiast jeśli chodzi o samo przedsiębiorstwo, poza spełnieniem podstawowych kryteriów, konieczne jest, aby firma przeznaczyła w przeszłości fundusze na działalność innowacyjną. Są to między innymi prace badawczo-rozwojowe oraz wdrożenie innowacyjnych produktów lub unowocześnienie procesów biznesowych. Istotne jest również to, aby wspomniana działalność odbyła się w ciągu ostatnich trzech lat obrotowych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Przygotowując się do zaplanowania działań promocyjnych na wybranym rynku zagranicznym, należy zweryfikować czy branża, w której działasz, znajduje się na liście sektorów gospodarki możliwych do objęcia wsparciem (np. medyczna, farmaceutyczna, budowlana, zielonych technologii, meblarska, motoryzacyjna, spożywcza itp.).

Następnym krokiem będzie sprawdzenie dostępnej listy imprez targowych przypisanych konkretnemu sektorowi gospodarki. Ważne, aby imprezy targowe były zbieżne z oczekiwaniami eksportowymi oraz rynkami, na których planowana jest ekspansja sprzedażowa.

Po dokonaniu wyboru imprez targowych pozostaje zaplanowanie działania, które będzie można odzwierciedlić w budżecie. Należy pamiętać, że kosztami kwalifikowalnymi będą mogły być m.in.:

  • wynajem stoiska/powierzchni wystawienniczej, wykonanie zabudowy stoiska, nabycia, transport i ubezpieczenie zabudowy, obsługa stoiska, koszt mediów;
  • wykupienie ubezpieczenia, uzyskanie wizy, noclegi czy transport dla pracowników biorących udział w targach;
  • koszty organizacji spotkań biznesowych (co najmniej trzech) z udziałem potencjalnych klientów czy przedstawicieli organizacji międzynarodowych lub pozarządowych.

Pamiętaj jednak, że maksymalna liczba pracowników, która może uczestniczyć w misji gospodarczej w projekcie objętym dofinansowaniem, wynosi 3 osoby.

Jak pozyskać te środki?

Podsumowując, odpowiednio zaplanowane działania eksportowe dotyczące innowacyjnych produktów, stanowią dobry punkt wyjściowy do zapoznania się z możliwością dofinansowania ze środków UE, jaką niesie nabór z działania „FENG.02.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP”.

Jeśli przekonałem Cię, że taka forma wsparcia finansowana z programu unijnego, może być dla Ciebie korzystna – skontaktuj się z nami już teraz, abyśmy mogli przygotować dla Ciebie dokumentację jak najwyższej jakości. A po więcej informacji zapraszam do pobrania nagrania z webinaru „Wyjedź na targi dzięki dotacji”.

dr inż. Natalia Kujawska

dr inż. Natalia Kujawska

Ekspert InnovaTree ds. Dofinansowań

Spis treści:

Bezpłatny monitoring dofinansowań

Zapisz się do monitoringu dofinansowań i bądź na bieżąco z dotacjami dopasowanymi do Twojej firmy. Dołącz do grona ponad 7 000 subskrybentów.

Szukasz wsparcia w pozyskaniu dofinansowania dla swojej firmy?

Dzięki niezobowiązującej, 30 minutowej konsultacji dowiesz się, z jakich dofinansowań może skorzystać Twoja firma.

Bezpośredni kontakt

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Wiedza

Zobacz najnowsze artykuły

Tematyka pozyskiwania dotacji, możliwości i procedur może być prosta. Zobacz nasze artykuły.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji