Dotacje dla firm 2024
Dotacje na Rozwój Firmy 2024
Rok 2024 przynosi polskim przedsiębiorcom wiele możliwości na rozwój dzięki licznym programom wsparcia finansowego, zarówno krajowego, jak i unijnego. Dotacje na rozwój firmy 2024 obejmują szeroką gamę funduszy, które mogą pomóc w zwiększeniu innowacyjności, konkurencyjności oraz modernizacji przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorze małych i średnich firm (MŚP). W artykule omówimy najważniejsze programy dostępne w 2024 roku, takie jak Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) oraz Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Dowiesz się również, jak uzyskać bezzwrotne dotacje oraz jakie kroki należy podjąć, aby aplikować o wsparcie.
Ścieżka SMART
Dla kogo -> mikro, małe, średnie i duże firmy oraz konsorcja (firma nawiązuje współpracę z inną firmą, lub firma nawiązuje współpracę z jednostką naukową).
Województwo -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> do 80%. Finalna wysokość przyznanej dotacji jest różna dla poszczególnych modułów: badawczo-rozwojowy, wdrożenie innowacji, infrastruktura badawczo-rozwojowa, internacjonalizacja, kompetencje, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw.
Nabór wniosków -> od 27 czerwca do 24 października 2024 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> Wynagrodzenia pracowników, zewnętrzne usługi badawczo-rozwojowe, wynajem laboratorium/sprzętu/aparatury do badań, dostęp do linii produkcyjnej, budowę linii pilotażowej, materiały i surowce, oprogramowanie, maszyny i urządzenia, budowa hal, fotowoltaika, wyjazd na targi.
Hydrostrateg
Dla kogo -> mikro, małe, średnie i duże firmy oraz konsorcja (maks. 5 podmiotów).
Województwo -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> minimum 3 mln zł, maks. 25 mln zł.
Nabór wniosków -> od 2 września do 13 grudnia 2024 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> wynagrodzenia pracowników, zewnętrzne usługi badawcze, amortyzacja lub leasing sprzętu badawczego, materiały i surowce potrzebne do opracowania rozwiązań w jednym z trzech obszarów: żegluga morska, woda w mieście, woda w środowisku.
Kredyt Ekologiczny
Dla kogo -> mikro, małe, średnie firmy oraz small mid-cap (małe spółki o średniej kapitalizacji, zatrudniające do 499 osób) i mid-cap (spółki o średniej kapitalizacji, zatrudniające do 3000 osób).
Województwo -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> do 80%.
Nabór wniosków -> od 17 października do 30 grudnia 2024 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> termomodernizacja budynków (ocieplenie, wymiana okien, wymiana drzwi, wymiana dachu), modernizacja infrastruktury do produkcji, wymiana maszyn, wymiana oświetlenia, zakup paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, uruchomienie OZE.
Wytwarzanie, magazynowanie i transport wodoru
Dla kogo -> dla przedsiębiorstw (jeszcze niesprecyzowane, lecz spodziewamy się naboru dla każdego rodzaju przedsiębiorstw).
Województwa -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> jeszcze niesprecyzowane.
Nabór wniosków -> dokładne daty poznamy w III/IV kwartale 2024 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> budowa infrastruktury wodorowej (magazyny, infrastruktura do dystrybucji oraz zabezpieczająca), magazyny wodoru z infrastrukturą do składowania i użytkowania, budowa elektrolizerów, budowa lub modernizacja sieci przemysłowych i dystrybucyjnych do transportu wodoru.
Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu
Dla kogo -> dla przedsiębiorstw (jeszcze niesprecyzowane, lecz spodziewamy się naboru dla każdego rodzaju przedsiębiorstw).
Województwa -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> do 100%.
Nabór wniosków -> dokładne daty poznamy w IV kwartale 2024 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> promowanie wytwarzania i wykorzystania biometanu w procesie fermentacji zebranych bioodpadów (z przemysłu owocowo-warzywnego, kuchennych, pochodzących z gastronomii), nienadającej się do spożycia żywności i osadów ściekowych.
Gospodarka Obiegu zamkniętego (KPO A2.2.1)
Dla kogo -> duże firmy oraz konsorcja (maksymalnie 3 podmioty i musi być w nim duża firma oraz organizacja badawcza).
Województwo -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> do 70%.
Nabór wniosków: dla dużych firm i konsorcjów trwa od 8 sierpnia do 31 października 2024 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> zakup maszyn i urządzeń, ciągów technologicznych, oprogramowanie, wynagrodzenia dla kadry, aparaturę naukowo-badawczą, materiały i odczynniki, usługi badawcze z zewnątrz, modyfikację ciągów technologicznych pod kątem energooszczędności, instalację systemów odzyskujących ciepło technologiczne, systemy do zarządzania zużyciem energii, koszty wysokosprawnej kogeneracji, instalacje odnawialnych źródeł energii, efektywny system ciepłowniczy/chłodniczy, budowanie gospodarki surowcowej o obiegu zamkniętym, instalacje do recyklingu/ograniczające zużycie wody.
Efektywność energetyczna (FENX 01.01)
Dla kogo -> średnie firmy.
Województwo -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> do 50%.
Nabór wniosków -> od 23 sierpnia do 12 grudnia 2024 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> modernizację energetyczną budynków i podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych, zwiększenie efektywności systemów wewnętrznych (obiegu mediów w zakładach, ciągów transportowych i systemów pomocniczych w tym np. kotłowni, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych lub oświetlenia, instalacja urządzeń OZE z magazynami energii.
Rozwój OZE (FENX 02.02)
Dla kogo -> mikro, małe, średnie i duże firmy.
Województwo -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> do 40%.
Nabór wniosków -> od 23 sierpnia do 12 grudnia 2024 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> Budowę lub rozbudowę odnawialnych źródeł energii, budowę, przebudowę, modernizację lub rozbudowę odnawialnych źródeł energii, budowę lub rozbudowę instalacji do wytwarzania biometanu, magazyny energii elektrycznej lub cieplnej z OZE.
Stacje Ładowania dla Transportu Ciężkiego TEN-T
Dla kogo -> mikro, małe, średnie i duże firmy.
Województwo -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> Dofinansowanie w formie dotacji w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych. Wypłata dotacji może nastąpić wyłącznie w formie refundacji.
Nabór wniosków -> dokładne daty poznamy w IV kwartale 2024 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> Działania związane z budową lub rozbudową stacji ładowania, leasing środków trwałych, budowę magazynu energii, koszty montażu i robót budowlanych, koszty instalacji przyłączeniowej.
Kogeneracja dla energetyki i przemysłu
Dla kogo -> mikro, małe, średnie i duże firmy.
Województwo -> dla wszystkich województw w Polsce.
Poziom dofinansowania -> do 65%.
Nabór wniosków -> od 22 kwietnia do 19 grudnia 2025 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> Budowa lub przebudowa jednostek wytwórczych pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji razem z podłączeniem ich do sieci przemysłowej, w której wykorzystuje się ciepło odpadowe, paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny, wodór lub energię ze źródeł odnawialnych.
Badania i prace rozwojowe MŚP w woj. małopolskim
Dla kogo -> mikro, małe, średnie i duże firmy.
Województwo -> małopolskie.
Poziom dofinansowania -> do 80%.
Nabór wniosków -> od 21 sierpnia do 7 stycznia 2025 r.
Na co przeznaczysz dofinansowanie? -> wynagrodzenia pracowników, zewnętrzne usługi badawczo-rozwojowe, wynajem laboratorium lub aparatury potrzebnej do badań, materiały, surowce i instalacje demonstracyjne, budowa hali technologicznej, zakup infrastruktury produkcyjnej.
Wyszukiwarka dofinansowań
Kliknij tutaj i znajdź dofinansowanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Dotacje dla firm 2024
Bezzwrotne Dotacje Unijne – Webinar
Webinar prowadzony jest przez Dr inż. Natalię Kujawską, podczas którego przeanalizujemy dostępne dofinansowania na kluczowe inwestycje w Twojej firmie. Dowiesz się, jak uzyskać wsparcie na zakup maszyn produkcyjnych, automatyzację procesów, budowę hal, termomodernizację budynków czy instalacje fotowoltaiczne. W każdą środę o godz. 10:00
Aktualne dofinansowania dla firm
W każdą środę o godzinie 10:00
wrzesień 2024
Dotacje unijne – webinary
Systematycznie przeprowadzamy webinary podczas, których dr inż. Natalia Kujawska przekazuje wiedzę o dotacjach w prosty i przystępny sposób. Wiemy, że nasi słuchacze cenią sobie przekazywaną przez nas wiedzę, więc każde wydarzenie na żywo jest nagrywane, aby odsłuchanie go przez odbiorców i zainteresowanych było możliwe w każdym momencie.
WEBINAR
Dofinansowania dla producentów maszyn i urządzeń
Przeprowadzimy przegląd dostępnych dofinansowań na maszyny produkcyjne, ciągi technologiczne, roboty przemysłowe, automatyzację procesów i…
WEBINAR
Ścieżka SMART dla firm produkcyjnych
WEBINAR
Ścieżka SMART dla firm produkcyjnych
Kto nie kwalifikuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie? Czy Ścieżka SMART to najlepsze dofinansowanie dla Twojej firmy?
WEBINAR
Dofinansowania na OZE i zmniejszenie kosztów energii
Jak uzyskać wsparcie finansowe na wdrożenie odnawialnych źródeł energii (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyny energii. itd.) w swojej firmie?
Jak znacznie obniżyć koszty energii i zwiększyć efektywność energetyczną?
WEBINAR
Dofinansowania dla producentów maszyn i urządzeń.
Przegląd dostępnych dofinansowań dla firm produkcyjnych. Dofinansowania na: maszyny produkcyjne; kompletne ciągi technologiczne; roboty przemysłowe; automatyzację procesów; budowę lub rozbudowę hal produkcyjnych; zakup gruntów; zakup oprogramowania; termomodernizację; fotowoltaikę i inne…
W każdą środę o godzinie 10:00
dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert InnovaTree ds. Dofinansowań
Zapisz się do monitoringu dofinansowań i bądź na bieżąco z dotacjami dopasowanymi do Twojej firmy. Dołącz do grona ponad 7 000 subskrybentów.
Szukasz wsparcia w pozyskaniu dofinansowania dla swojej firmy?
Dzięki niezobowiązującej, 30 minutowej konsultacji dowiesz się, z jakich dofinansowań może skorzystać Twoja firma.
Bezpośredni kontakt
Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska
Wiedza
Zobacz najnowsze artykuły
Tematyka pozyskiwania dotacji, możliwości i procedur może być prosta. Zobacz nasze artykuły.
Dotacje dla firm 2024
5 września 2024
Co miesiąc przygotowujemy zestawienie najciekawszych dofinansowań dla firm. Zobacz, na co możesz zdobyć dotację w tym miesiącu.
Status Centrum Badawczo-Rozwojowego: Jakie korzyści niesie i jak go uzyskać?
17 sierpnia 2024
Uzyskanie statusu CBR przynosi przedsiębiorstwom korzyści w postaci ulg podatkowych, łatwiejszego dostępu do dofinansowań oraz zwiększonej wiarygodności na rynku jako liderów w dziedzinie nowoczesnych technologii, procesów i produktów.
Dotacje na OZE oraz podnoszenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach
11 lipca 2024
W obliczu rosnących kosztów energii i konieczności zachowania równowagi ekologicznej, firmy coraz częściej poszukują sposobów na poprawę efektywności energetycznej oraz inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Istnieje wiele programów dotacyjnych, które wspierają te inicjatywy. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych dofinansowań dostępnych dla przedsiębiorstw, które chcą wdrożyć ekologiczne i efektywne energetycznie rozwiązania.
Dotacje na Budowę Stacji Ładowania dla Transportu Ciężkiego TEN-T
11 czerwca 2024
Rusza kolejna edycja konkursu Granty na Eurogranty – nabór został ogłoszony 25 lutego 2021 roku na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Jak wybrać dobrą firmę doradczą?
29 marca 2024
Wybór odpowiedniej firmy doradczej, która wspomoże Cię w zdobyciu dofinansowania, to decyzja, która może zaważyć na przyszłości Twojej firmy.
Zdobywanie dotacji samodzielnie czy w konsorcjum? Zdecyduj!
1 marca 2024
Podczas planowania projektu badawczo-rozwojowego często stoimy przed dylematem – zrealizować go samodzielnie, skorzystać z pomocy podwykonawcy, czy utworzyć konsorcjum?
Artykuły branżowe
Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej
Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.
Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.
dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree
Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.
dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager
10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.
dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji