Nowy konkurs Green Deal programu Horyzont Europa doczekał się rozstrzygnięcia! Wśród 64 Beneficjentów 2 podmioty pochodzą z Polski. Pod kierownictwem dwóch utalentowanych kobiet, obie spółki pozyskały granty o wartości 2,5 mln Euro, które przeznaczą na rozwiązania produktowe przyjazne środowisku.

Chociaż konkursy organizowane w ramach programu Horyzont Europa nie cieszą się dużą skutecznością, warto podjąć trud aplikowania!

Jak pokazują doświadczenie spółek UVera i Synotil korzyści wykraczają poza wsparcie finansowe. Wszystkie wybrane 64 projekty badawcze mają szanse nie tylko zrealizować, ale również pozyskać intratne kontrakty. Już na tym etapie prowadzone przez zespoły badawcze działania, są na uwadze największych koncernów, które upatrują w nich przyszłe szanse na współprace i zaoferowanie nowych produktów na rynku światowym.

Sprawdź konkurs: EIC Accelerator – Horyzont Europa

Przełomowa jakość w ofercie kosmetyków UV

Do sukcesu spółki UVera z pewnością przyczyniła się pasja i upór prof. Jacka Wierchosia, który udowodnił swoją pracą, iż nie ma rzeczy niemożliwych.

Odkrył żywe organizmy na terenie, gdzie wydawałoby się, że życie nie może istnieć, w regionach Hiszpanii uważanych za jałowe. W trakcie swoich badań opracował skuteczną i wydajną metodę produkcji bakterii, które wytwarzają relatywnie sporą ilość pigmentu.

Na bazie tego odkrycia spółka będzie starała się opracować gamę nowoczesnych kosmetyków chroniących skórę w naturalny sposób przed promieniowaniem UV. Znając dane jak bardzo tradycyjne kremy niszczą środowisko naturalne, oraz jak wiele ton tych substancji dostaje się każdego roku do oceanów (14 tys. ton), zaoferowanie nowych produktów z pewnością będzie miało wpływ na globalny ekosystem.

Prezesem spółki jest Magdalena Jander, biotechnolog z doświadczeniem w komercjalizacji projektów life-science. Jak podkreśla, istotne dla powodzenia projektu było szersze podejście do zagadnienia. Wiązało się to z przeprowadzeniem dodatkowych badań, które stosowane są w farmacji i dostarczają wiedzy nie tylko o skuteczności samych substancji, ale również o ich wpływie na organizm ludzki i jego otoczenie. Co ciekawe UVera to polsko-hiszpański zespół, w Hiszpanii hodowane są bakterie, ale ostateczny ekstrakt uzyskiwany jest w firmie w Polsce. Przedstawiciele spółki potwierdzają, iż są już wstępnie prowadzone rozmowy z dwiema dużymi firmami. Obecnie w najbliższych planach jest wybudowanie pilotażowych zakładów produkcyjnych w Hiszpanii i Polsce.

Recykling się opłaca!

Nie mniej spektakularny jest pomysł drugiej spółki, której koncept polega na odzysku sadzy z zużytych opon. Mając na uwadze, iż rocznie zużywa się 14 mln ton sadzy, a rynek jest wart 14 mld USD, na obecnym etapie wydaje się, że założyciele spółki trafili w niszę rynkową.

Jednym rozwiązaniem osiągają tak wiele istotnych dzisiaj celów. Korzystając z już istniejących zasobów (zużytych opon) dostarczają niezwykle ważny i pożądany produkt na rynek (sadz) i co najważniejsze w tego typu projektach, w sposób realny przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. W tych projektach właśnie o to jest kluczem do sukcesu, aby patrzeć na pomysł wielowymiarowo, ale przede wszystkim, aby badania znalazły swój finał na rynku, a nie w szufladzie. Z informacji przekazanych przez firmę wiemy, iż posiada już dwa zgłoszenia patentowe i weszła w etap rozmów z zainteresowanymi koncernami. Natomiast pieniądze z euro grantu pozwolą na budowę instalacji pilotażowej na Dolnym Śląsku.

Życzyli byśmy sobie więcej takich dobry wiadomości, gdyż wierzymy w polskich przedsiębiorców i tkwiący w nich potencjał.

Mając na uwadze, iż każdego roku do budżetu Horyzontu wpłacamy jako członek UE trzykrotnie więcej niż nasi naukowcy otrzymują na badania, mamy nadzieję, iż wkrótce takich startupów będzie więcej.

Wartość programu Horyzont Europa na lata 2021-27 wynosi aż 70 mld Euro.

Szymon Woźniak

Szymon Woźniak

Jako doświadczony ekspert w dziedzinie pozyskiwania funduszy unijnych, może się pochwalić 17-letnim doświadczeniem w realizowaniu programów zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i regionalnym. Jego efektywność przyczyniła się do pozyskania finansowania dla prawie stu różnorodnych projektów.

Spis treści:

Bezpłatny monitoring dofinansowań

Zapisz się do monitoringu dofinansowań i bądź na bieżąco z dotacjami dopasowanymi do Twojej firmy. Dołącz do grona ponad 7 000 subskrybentów.

Szukasz wsparcia w pozyskaniu dofinansowania dla swojej firmy?

Dzięki niezobowiązującej, 30 minutowej konsultacji dowiesz się, z jakich dofinansowań może skorzystać Twoja firma.

Bezpośredni kontakt

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Wiedza

Zobacz najnowsze artykuły

Tematyka pozyskiwania dotacji, możliwości i procedur może być prosta. Zobacz nasze artykuły.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji