Konkurs EIC Accelerator już trwa. Jest uznawany za bardzo ciekawą alternatywę dla krajowych konkursów badawczych takich jak Szybka Ścieżka, natomiast proces aplikowania do EIC Accelerator jest swego rodzaju nowością — jest wieloetapowy, a my chcielibyśmy przybliżyć Ci dwa najważniejsze etapy — Short application (Discover) i Full application (Design). Dzięki temu podziałowi do szczegółowej oceny dostają się tylko te projekty, które wykazują istotną przełomowość rozwiązania. Przyjrzyjmy się więc procedurze składania wniosków o dofinansowanie w tym konkursie.

Wniosek wstępny, czyli short application w EIC Accelerator

Pierwszy krok, jaki powinieneś/powinnaś zrobić, aby przystąpić do przygotowywania wniosku o dofinansowanie to dokładne zapoznanie się z dokumentacją konkursu oraz instrukcją GUIDE FOR APPLICANTS. Znajdziesz w niej wskazówki, dotyczące informacji, które powinieneś/powinnaś opisać we wniosku wstępnym (short application). To, co wyróżnia EIC Accelerator od aplikacji w innych konkursach to fakt, że do oceny wniosku zaangażowana jest sztuczna inteligencja, która na bazie ogólnych informacji ocenia, czy Twój projekt kwalifikuje się do konkursu – radzimy więc, abyś wypełnił ocenę Discovery jeszcze przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku wstępnego (short application).

Drugi krok polega na przedstawieniu systemowi szczegółowych informacji i najważniejszych elementów projektu, takich jak:

  • poziom innowacyjności,
  • jego istotę,
  • konkurencyjność,
  • zespół, który będzie uczestniczył w realizacji projektu.

Aby przejść krok drugi, pamiętaj o dodaniu następujących załączników:

  • nagrany przez Ciebie film, w którym opowiadasz o projekcie i jego twórcach (3 minuty),
  • prezentację Twojego projektu (pitch deck – maks. 10 slajdów).

Uzupełniłeś/łaś wszystkie pola oraz dodałeś wymagane załączniki, wysyłasz wniosek i czekasz na jego ocenę około 6 tygodni. Ocena jest pozytywna – jesteśmy optymistami – więc przyszedł czas na…

Wniosek właściwy, czyli full application w EIC Accelerator

Twój wniosek wstępny (short application) Eksperci ocenili pozytywnie – przed Tobą otworzył się kolejny krok na platformie EIC – Design.

Część pól zostanie wypełniona automatycznie na podstawie wcześniej przedstawionych informacji w kroku Diagnostic – pamiętaj! Musisz przemyśleć opisy już na pierwszym etapie, ponieważ nie będzie już możliwości modyfikowania ich i staną się podstawą Twojego wniosku. EIC – Design jest bardzo rozbudowany i będzie pytał Cię o wszystkie szczegóły Twojego projektu, w każdym z następujących obszarów:

  • biznesowym,
  • technicznym,
  • marketingowym,
  • społeczno-gospodarczym.

Ten etap również wymaga od Ciebie dodania obowiązkowych załączników, np: szczegółowej prognozy finansowej przedsięwzięcia.

Praca nad projektem jest zakończona w momencie wysłania wniosku w platformie. Jeżeli Twój wniosek właściwy (full application) zostanie oceniony pozytywnie, czeka Cię spotkanie z Ekspertami, na tzw. panelu eksperckim – masz już spore szanse na otrzymanie dofinansowania z konkursu EIC Accelerator.

Do konkursu EIC Accelerator z programu Horyzont Europa należy zgłaszać projekty dobrze przygotowane pod każdym względem – finansowym, marketingowo-sprzedażowym i technologicznym. Powinny również wyróżniać się przełomową innowacją. Dlaczego warto wziąć w nim udział? Ponieważ masz szansę na stuprocentowe sfinansowanie prac badawczych, oraz ich wdrożenie, co pozytywnie wyróżnia dotację EIC Accelerator spośród innych dostępnych dotacji w katalogu Funduszy Unijnych.

Podoba Ci się artykuł? Podziel się nim z innymi!
dr inż. Natalia Kujawska

dr inż. Natalia Kujawska

Ekspert InnovaTree ds. Dofinansowań

Bezpłatny monitoring dofinansowań

Nie znalazłeś dofinansowania dla Twojej firmy? Zapisz się do bezpłatnej usługi MONITORING DOFINANSOWAŃ i bądź na bieżąco z możliwościami dotacyjnymi.

Wiedza

Zobacz powiązane artykuły

Tematyka pozyskiwania dotacji, możliwości i procedur może być prosta. Zobacz nasze artykuły.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji