Kredyt Ekologiczny

Dzięki tej dotacji sfinansujesz: wymianę maszyn produkcyjnych, termomodernizację budynku, zakup pomp ciepła, fotowoltaikę, nowe wózki widłowe, wymianę oświetlenia na ledowe, wymianę okien oraz wiele wiele innych inwestycji które obniżają zużycie energii w Twojej firmie. Źródłem finansowania Kredytu Ekologicznego są środki pochodzące z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027.

Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

1. Ogólne informacje

Kredyt Ekologiczny

W nowej perspektywie finansowej, przedsiębiorstwa będą miały szanse otrzymać Kredyt Ekologiczny na finansowanie inwestycji ekologicznych, które spowodują oszczędność zużycia energii pierwotnej w przedsiębiorstwie.

Aby projekt mógł zostać sfinansowany Kredytem Ekologicznym, należy najpierw udać się do jednego ze wskazanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) banku komercyjnego. Udzielenie Kredytu Ekologicznego możliwe jest praktycznie we wszystkich największych bankach komercyjnych w Polsce. Uzyskana tam promesa kredytowa jest niezbędna w procesie pozyskiwania dotacji w Banku Gospodarstwa Krajowego, do którego należy złożyć wniosek o dofinansowanie na realizację inwestycji ekologicznej.

Kredyt Ekologiczny w ramach FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027) można przeznaczyć na realizację inwestycji ekologicznej mającej na celu ograniczenie zużycia energii pierwotnej w przedsiębiorstwie.

Koszty kwalifikowane będą stanowiły wydatki takie jak:

  • wymiana linii technologicznych/maszyn na bardziej efektywne energetycznie od obecnych,
  • nabycie środków trwałych, w tym urządzeń ekologicznych,
  • termomodernizację budynku,
  • instalacje ekologiczne,
  • wymianę źródła ciepła,
  • montaż pompy ciepła,
  • zakup instalacji OZE,
  • budowę instalacji fotowoltaicznej.

Inwestycje finansowane z Kredytu Ekologicznego muszą w swoim założeniu umożliwiać ograniczenie zużycia energii pierwotnej procesów wewnątrz przedsiębiorstwa.

Uzyskane dofinansowanie trzeba przeznaczyć na kompleksowe przedsięwzięcie poprzedzone wykonaniem audytu efektywności energetycznej. Audyt energetyczny powinien wykazać oszczędność energii pierwotnej co najmniej na poziomie 30%.

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać Kredyt Ekologiczny

Kliknij poniższy przycisk i umów 30 minutowe spotkanie z Dr inż. Natalią Kujawską.

Webinar – Dotacje dla firm 2025. Przegląd dostępnych dofinansowań.

Webinar prowadzony przez Dr inż. Natalię Kujawską, podczas którego przeanalizujemy dostępne dofinansowania na kluczowe inwestycje w Twojej firmie. Dowiesz się, jak uzyskać wsparcie na zakup maszyn produkcyjnych, automatyzację procesów, budowę hal, termomodernizację budynków czy instalacje fotowoltaiczne.

Obejrzyj nagranie z webinaru ->

2. Dla kogo?

Kto może otrzymać dofinansowanie w ramach Kredytu Ekologicznego?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 250 pracowników

Small mid caps

Małe spółki o średniej kapitalizacji (zatrudniające do 499 pracowników i nie będące MŚP).

Mid caps

Spółki o średniej kapitalizacji (zatrudniające nie więcej niż 3000 pracowników, nie będące MŚP, nie będące SMALL MID-CAP).

3. Kryteria oceny

Kredyt Ekologiczny – kluczowe kryteria oceny

Przygotowanie audytu energetycznego

Niezbędne jest przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej, który pozwoli zdefiniować w ramach planowanej inwestycji deficyty w obszarze gospodarowania energią. Raport ten wskaże jakie działania je zniwelują i zwiększą sprawność energetyczną przedsiębiorstwa. Dokument audytu jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie.

Dowiedz się więcej na temat audytu efektywności energetycznej ->

Uzyskanie promesy bankowej

Promesa z banku komercyjnego jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie składanego do Banku Gospodarstwa Krajowego, który potwierdza zdolność kredytową na potrzeby inwestycji ekologicznej.

Dowiedz się jak przebiega Współpraca z bankiem przy Kredycie Ekologicznym ->

Uzyskanie efektu ekologicznego

Niezależnie od zakresu projektu obowiązkowe jest uzyskanie zamierzonego efektu ekologicznego na poziomie min. 30% oszczędności energii pierwotnej.

Inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej mają na celu ograniczenie bieżącego zużycia energii poprzez zmodernizowanie posiadanej infrastruktury lub wiążą się ze zmianą źródeł wykorzystywanej energii.

Minimalna wartość projektu

Całkowita kwota wydatków projektu jest nie mniejsza niż 2 mln złotych.

Myślisz o Kredycie Ekologicznym?

Trafiłeś w dziesiątkę! Kliknij tutaj i odkryj naszą atrakcyjną propozycję zdobycia dofinansowania w Kredycie Ekologicznym

4. Na co?

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Termomodernizację budynków, ocieplenie ścian, wymiana stropodachu. Wymiana okien oraz drzwi. 

Montaż instalacji Odnawialnych Źródeł Energii (fotowoltaika, pompy ciepła) oraz magazynowania energii.

Zakup lub modernizację maszyn, urządzeń, linii technologicznych, jak również zakup maszyn lub urządzeń energooszczędnych.

Modernizację systemów wentylacji i ogrzewania (pompy ciepła)

5. Webinar

Kredyt Ekologiczny – webinar

Dowiedz się wszystkiego o dofinansowaniu Kredyt Ekologiczny. Obejrzyj nagranie z naszego webinaru.

Umów się na spotkanie z dr inż. Natalią Kujawską. Sprawdzimy, czy Twoja firma może uzyskać dofinansowanie z programu Kredyt Ekologiczny lub czy są dostępne inne dofinansowania.

6. Poziom dofinansowania

Kredyt Ekologiczny – poziom dofinansowania

Dofinansowanie może wynieść do 80%. Poziom dofinansowania uzależniony jest od:

  • lokalizacji projektu
  • wielkości przedsiębiorstwa
  • rodzaju kosztu kwalifikowanego (co chcemy objąć dofinansowaniem)

Pula środków do rozdysponowania w programie Kredyt Ekologiczny w ramach FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021-2027) to 660 mln zł dla każdego naboru.

7. Terminy

Terminy składania wniosków w programie Kredyt Ekologiczny

Nabór wniosków

17 października 2024  – 31 stycznia 2025

O Kredyt Ekologiczny mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz przedsiębiorstwa duże, zatrudniające mniej niż 3000 pracowników (mid-caps).

Nabór wniosków

17 czerwca 2025 – 31 lipca 2025

O Kredyt Ekologiczny mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz przedsiębiorstwa duże, zatrudniające mniej niż 3000 pracowników (mid-caps).

8. Współpraca z InnovaTree

Współpraca z InnovaTree

Wyróżniamy się unikatową synergią kompetencji z zakresu pozyskiwania dotacji oraz oceny wniosków o dofinansowanie (tak mamy na pokładzie dwóch doktorów, którzy oceniali wnioski o dofinansowanie w NCBR, PARP, BGK oraz Komisji Europejskiej).

Z jakimi firmami pracujemy najczęściej?2024-04-25T13:30:22+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu i rozliczaniu dofinansowań dla sektora produkcyjnego, przemysłowego oraz IT. Najczęściej nasi klienci zatrudniają od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy pracowników.

W jakich dofinansowaniach czujemy się dobrze?2024-08-17T09:21:02+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu oraz rozliczaniu dofinansowań na projekty: badawczo-rozwojowe (w tym wdrażanie wyników prac B+R), inwestycyjne, OZE, automatyzację i cyfryzację oraz Przemysł 4.0.

Kto będzie przygotowywał wniosek o dofinansowanie?2024-08-17T09:21:50+02:00

W InnovaTree stawiamy na ciągłe kształcenie i doskonalenie kompetencji pracowników. Aby zapewnić jak najwyższą skuteczność, wszechstronną obsługę i najwyższą jakość dokumentacji, do każdego projektu przydzielamy sześcioosobowy zespół. Nad Twoim wnioskiem będzie pracował Manager, Konsultant, Analityk Finansowy, Manager ds. rozliczania dotacji, Rzecznik patentowy oraz Dr inż. Natalia Kujawska, która ma doświadczenie w ocenie wniosków o dofinansowanie. Więcej informacji w poniższym wideo:

 

 

Czy praca nad wnioskiem o dofinansowanie odbywa się online?2024-09-11T17:41:39+02:00

Usługa przygotowywania wniosku o dofinansowanie świadczona jest zdalnie – dokumenty online, wideokonferencje, e-maile, telekonferencje, rozmowy telefoniczne. Jednak zdążają się sytuacje, kiedy potrzebne jest spotkanie na miejscu. Nasi konsultanci rozproszeni są po całym kraju (Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków), co gwarantuje, iż jesteśmy w stanie spotkać się z Państwem w przeciągu 24h, praktycznie w każdym miejscu Polski.

Czy planujecie dużą ilość spotkań?2024-08-17T09:23:27+02:00

Będziemy chcieli spotykać się z Twoim zespołem co najmniej dwa razy w tygodniu, jednak organizujemy również krótkie, częstsze spotkania, jeśli taka forma współpracy okaże się efektywniejsza.

W jaki sposób weryfikujecie jakość wniosku o dofinansowanie?2024-08-17T09:23:52+02:00

W przeciwieństwie do konkurencyjnych firm doradczych, każdy wniosek, który przygotowujemy w InnovaTree przechodzi przez dodatkowy etap weryfikacji prowadzony przez Dr. inż. Natalię Kujawską oraz Dr. inż. Szymona Talbierz. Oboje byli ekspertami, którzy oceniali wnioski w takich instytucjach, jak: PARP, NCBiR, BGK czy Komisja Europejska. Wspólnie ocenili 238 projektów. Jest to jeden z gwarantów sukcesu Klientów InnovaTree. Na bieżąco wspieramy rozwój kwalifikacji i kompetencji pracowników i osób zarządzających, aby jakość pracy była jak najlepsza, w odniesieniu do pojawiających się zmian w wytycznych i przepisach prawa.

Jaki jest koszt współpracy przy pozyskaniu dofinansowania?2024-08-17T09:24:38+02:00

Koszty naszego doradztwa są skalkulowane tak, aby były rentowne nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród naszych Klientów znajdują się nawet kilkuosobowe firmy, które dzięki naszej usłudze pozyskania dofinansowania, szybko urosły do skali średnich przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz poznać koszty doradztwa dla swojej firmy, zamów poniżej darmową konsultację i opowiedz nam o projekcie, na który chcesz pozyskać dofinansowanie.

Od czego zacząć współpracę?2024-08-17T09:25:14+02:00

Do kwestii dofinansowań podchodzimy FAIR. Etap podpisania umowy o współpracy za każdym razem poprzedza skrupulatna bezpłatna analiza potencjału. Jej celem jest bliższe poznanie Twojej firmy oraz jej potrzeb, a następnie zbadanie kwalifikowalności projektu do uzyskania dotacji. Jeżeli nie będziemy widzieli możliwości pozyskania dofinansowania, to jasno to zakomunikujemy. Tym samym podejmujemy się przygotowania aplikacji dla projektów, w które naprawdę wierzymy.

Dlatego zacznij od umówienia bezpłatnej konsultacji umawiając spotkanie poniżej.

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać Kredyt Ekologiczny

Podczas bezpłatnej, 30-minutowej konsultacji dowiesz się, czy Kredyt Ekologiczny jest odpowiednią dotacją dla Twojej firmy lub jakie inne formy dofinansowania są dostępne.

Bezpośredni kontakt

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Te firmy umówiły konsultacje

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Podobne projekty

Poznaj prawdziwe historie pozyskanych dotacji

Sprawdź jak nasi klienci wykorzystują dofinansowania do rozwoju swoich firm.

8 mln PLN na robota pracującego w magazynie

Dzięki otrzymanej dotacji Morele.net opracowała innowacyjnego robota przemysłowego, który pozwolił na zautomatyzowanie pracy magazynu.

2 mln PLN na projekt badawczo-rozwojowy

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na projekt B+R polegający na opracowaniu nowej kompozycji szkliw

6,4 mln PLN na innowacyjne produkty roślinne

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Bakalland pozyskać dofinansowanie na projekt badawczo-rozwojowy dotyczący opracowania linii produktów wykorzystujących białka roślinne!

Czy w sytuacji gdy realizacja projektu miałaby obejmować wymianę linii technologicznej, czy jest obowiązek pozbycia się starych maszyn?

Kredyt ekologiczny z FENG (Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki) ma na celu m.in. wymianę maszyn, aby zmniejszyć zużycie energii pierwotnej. Założeniem kredytu ekologicznego jest więc zastąpienie dotychczasowych maszyn bardziej energochłonnymi. Tym samym, maszyny muszą zostać wykreślone z ewidencji środków trwałych.

Jakie działania modernizacyjne mogą zostać sfinansowane w ramach Kredytu Ekologicznego?

Celem kredytu ekologicznego jest wspieranie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną. Efektem modernizacji może być m.in. zakup i instalacja systemów zarządzania energią, mających na ograniczenie zużycia energii pierwotnej, instalacja OZE i magazynu energii, działania związane z modernizacją posiadanej infrastruktury, w tym modernizacja maszyn/urządzeń/linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie lub termomodernizacja budynku poprzez docieplenie. Efektem modernizacji może być również wymiana stolarki okiennej i drzwiowej lub modernizację systemów ogrzewania, które spowodują ograniczenie zużycia energii pierwotnej.

Czy o pozyskanie Kredytu Ekologicznego mogą starać się duże przedsiębiorstwa?

O dofinansowanie w ramach Kredytu Ekologicznego mogą ubiegać się podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski i posiadają status mikro-, małego i średniego przedsiębiorcy. Program skierowany jest również do przedsiębiorstw small mid caps oraz mid caps.

Czy kredyt ekologiczny może zostać zastąpiony leasingiem lub pożyczką leasingową?

Nie, podstawą finansowania może być wyłącznie kredyt ekologiczny udzielony przez banki komercyjne wskazane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Na jakie dofinansowanie mogę liczyć w ramach Kredytu Ekologicznego?

Mechanizm finansowania Kredytu Ekologicznego polega na przyznaniu kredytu bankowego wraz z premią technologiczną. Kredytem bankowym będzie można objąć 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Część dotycząca tzw. premii technologicznej będzie mogła objąć do 70% kosztów kwalifikowanych projektów, a jej wysokość determinowana będzie zależeć od wielkości przedsiębiorstwa (MŚP, small mid caps, mid caps) oraz lokalizacji inwestycji. Wedle dostępnej wiedzy, intensywność wsparcia będzie wynikać z mapy pomocy regionalnej. Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć premię technologiczną na spłatę części zaciągniętego kredytu bankowego.

Dlaczego dotacja z kredytu ekologicznego nazywana jest „kredytem”? 

Nazwa Kredytu Ekologicznego występuje przez sposób przydzielania wsparcia, w którym bierze udział bank komercyjny. Kredyt Ekologiczny to działanie w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Forma finansowania tego działania to dotacja. Nie jest to zwrotna forma finansowania. Nazwa Kredytu Ekologicznego wynika z tego, że wdraża go Bank Gospodarstwa Krajowego.

Jakie jest oprocentowanie Kredytu Ekologicznego?

Kredyt Ekologiczny w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki udzielany jest przez banki komercyjne wskazane przez Bank Gospodarstwa Krajowego BGK na warunkach rynkowych. Oferta poszczególnych banków obsługujących program Kredyt Ekologiczny może się różnić. Kredyt ekologiczny udzielany jest na pokrycie kosztów kwalifikowanych, które ponosi przedsiębiorca w związku z realizowanym projektem.

Czy dotacja spłaci całość kredytu?

Zależy od tego, jak duży kredyt weźmiesz. Jeśli masz na koncie środki na pokrycie wkładu własnego, wystarczy, że weźmiesz kredyt równy wysokości dotacji. Wówczas Bank Gospodarstwa Krajowego, przekazując Twojej firmie dotację, spłaci całość zaciągniętego przez Ciebie kredytu. Po stronie Twojej firmy będzie, więc tylko spłata odsetek za czas od wypłaty kredytu do wpłaty dotacji, a więc za okres realizacji projektu.

A co jeśli nie masz środków na koncie? Wówczas ustalasz z bankiem, że potrzebujesz większego kredytu. Bank uwzględnia to badając zdolność kredytową i wystawiając promesę. Otrzymujesz kredyt w kwocie jakiej potrzebujesz na pokrycie kosztów kwalifikowanych i jaką jesteś w stanie spłacić. To, czego nie pokryje dotacja, spłacasz w ratach, w czasie i na warunkach, jakie ustalicie wspólnie z bankiem.

Co zrobić, aby móc wnioskować o Kredyt Ekologiczny?

Przede wszystkim przedsiębiorcy mogą wykorzystać Kredyt Ekologiczny na zwiększenie efektywności energetycznej. W tym celu musisz audyt energetyczny, który pozwoli zdefiniować w ramach planowanej inwestycji deficyty w obszarze gospodarowania energią. Dokument audytu wskaże działania, które w wyniku realizacji projektu je zniwelują i zwiększą sprawność energetyczną przedsiębiorstwa.

Które banki udzielają Kredytu Ekologicznego?

Kredyt Ekologiczny może być udzielony wyłącznie przez te banki komercyjne, które zawarły umowę współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego BGK, który jest Instytucją Pośredniczącą programu. Katalog banków współpracujących z BGK przy wdrażaniu kredytu ekologicznego jest zatem katalogiem zamkniętym. W obecnym naborze na Kredyt Ekologiczny są to następujące banki:

  • Alior Bank S.A.
  • Bank BPS S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
  • Bank Handlowy w Warszawie S.A.
  • Bank Millennium S.A.
  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Bank Pekao S.A.
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
  • ING Bank Śląski S.A.
  • mBank S.A.
  • PKO Bank Polski S.A.
  • Santander Bank Polska S.A.
  • SGB-Bank S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
  • VeloBank S.A.
  • Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy
  • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Złożenie wniosku do banku komercyjnego i pozyskanie promesy musi nastąpić przed złożeniem wniosku o dofinansowanie do Banku Gospodarstwa Krajowego. Po pozytywnej ocenie wniosku o dofinansowanie i przyznaniu dofinansowania, wnioskodawca zawiera umowę kredytową z wybranym wcześniej bankiem komercyjnym oraz podpisuje umowę o dofinansowanie projektu z BGK.

Co decyduje o przyznaniu środków na realizację inwestycji ekologicznej?

Każdy wniosek o dofinansowanie projektu złożony w ramach naboru na Kredyt Ekologiczny oceniany jest wg kryteriów oceny, które są kryteriami zero-jedynkowymi. Wszystkie z nich należy spełnić.

W celu uszeregowania wniosków na liście projektów wybranych do dofinansowania w ramach Kredytu Ekologicznego określa się dla danego projektu punktację wyliczaną jako stosunek poziomu oszczędności energii pierwotnej [MWh] wskazanej przez dokument audytu do wartości wydatków kwalifikowanych [PLN].

Na liście projektów wybranych do dofinansowania szereguje się projekty od najwyższej wartości wyliczonej według powyższego sposobu do wartości najniższej.

Kiedy można się spodziewać wyników naboru w programie Kredyt Ekologiczny?

Wnioski o dofinansowanie projektu złożone w ramach naboru na Kredyt Ekologiczny w Programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki powinny zostać ocenione w przeciągu 60 dni od dnia zakończenia naboru. Przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynosi 70 dni od zakończenia naboru. W przypadku złożenia dużej liczby wniosków czas oceny może jednak ulec wydłużeniu.

Czy ustalono minimalną wartość projektu w programie Kredyt Ekologiczny?

W ramach naboru do Kredytu Ekologicznego nie została ustalona minimalna wartość projektu ani minimalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu. Wartością maksymalną projektu jest natomiast równowartość kwoty 50 mln EUR (maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych).

Czy nabór wniosków na Kredyt Ekologiczny może zostać skrócony?

Regulamin naboru do Kredytu Ekologicznego opublikowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego przewiduje możliwość skrócenia naboru wniosków w przypadku, gdy łączna kwota dofinansowania, na jaką złożono wnioski, przekroczy 200% środków przeznaczonych na dofinansowanie w naborze (200% x 660 mln zł).

Warunek ten nie działa jednak automatycznie, a jego zastosowanie zależy od decyzji Instytucji Pośredniczącej (Bank Gospodarstwa Krajowego BGK). Minimalny okres trwania naboru wynosi 40 dni od dnia ogłoszenia konkursu. Nabór wniosków odbywa się w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Czy promesa jest obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie na Kredyt Ekologiczny?

Tak, warunkiem koniecznym na pozyskanie dofinansowania w ramach kredytu ekologicznego jest dysponowanie promesą bankową wydaną na podstawie pozytywnej oceny zdolności kredytowej Twojej firmy. Pozyskanie promesy jest więc obowiązkowym elementem projektu.

Ile kosztuje przygotowanie audytu energetycznego?

Koszt audytu energetycznego jest w dużej mierze uzależniony od jego zakresu. Bardzo duża różnorodność przedsięwzięć powoduje, że rozpiętość cenowa będzie duża.

Czy jest określony katalog audytorów energetycznych, którzy mogą wykonać audyt energetyczny?

W ramach naboru na Kredyt Ekologiczny, Bank Gospodarstwa Krajowego nie określa zamkniętej listy audytorów uprawnionych do przeprowadzenia audytu. Możliwe jest zatem skorzystanie z usług doradców zewnętrznych i zaangażowanie dowolnego podmiotu posiadającego odpowiednią wiedzę i kompetencje. Należy jednak pamiętać, że warunkiem kwalifikowania kosztu przygotowania audytu do dofinansowania jest wybór jego wykonawcy w postępowaniu konkurencyjnym. Możliwe jest również wybranie wykonawcy „z wolnej ręki”, ale wówczas koszty audytu należy pokryć z własnych środków.

Czy zakres audytu jest z góry określony, czy jego zakres można swobodnie kształtować?

Zakres audytu nie został szczegółowo sprecyzowany, wskazano natomiast na jego obligatoryjne elementy. W ramach projektu możliwe jest przedłożenie dokumentu audytu składającego się z dwóch zasadniczych części:

  1. audytu energetycznego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego
  2. audytu efektywności energetycznej

Audyt w części termomodernizacyjnej jest obligatoryjny, a zakres prac z niego wynikający jest obowiązkowy do realizacji w ramach projektu. Należy przy tym pamiętać, że niezależnie od zakresu projektu obowiązkowe jest osiągnięcie 30% oszczędności energii pierwotnej w wyniku realizacji projektu, co jest warunkiem podstawowym w ramach naboru.

Czy z Kredytu Ekologicznego możliwe jest sfinansowanie instalacji fotowoltaicznej?

Tak, takie działania beda stanowiły koszty kwalifikowane, jednak należy mieć na uwadze, że trzeba spełnić określone warunki, aby zrealizować taki projekt. W ramach Kredytu Ekologicznego konieczne jest przeprowadzenie audytu termomodernizacyjnego i, w przypadku instalacji OZE, również audytu efektywności energetycznej, z którego musi wynikać, że osiągnięto co najmniej 30% oszczędności energii pierwotnej. Instalacja odnawialnego źródła energii jest możliwa, jeśli audyt termomodernizacyjny nie wykaże konieczności dostosowania budynku do odpowiednich norm. Zastosowanie OZE musi wynikać wprost z rekomendacji wskazanych przez dokument audytu energetycznego.

W jaki sposób i kiedy wypłacane jest dofinansowanie z Kredytu Ekologicznego?

Dofinansowanie projektu w ramach Kredytu Ekologicznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) wypłacane jest w formie premii ekologicznej. Premia nie trafia na konto Beneficjenta, a środki przelewane są wprost na konto kredytu ekologicznego na poczet spłaty jego części kapitałowej. Aby premia ekologiczna mogła zostać wypłacona, należy złożyć wniosek o płatność, do którego załącza się faktury, potwierdzenia płatności, protokoły i inne dokumenty potwierdzające realizację inwestycji ekologicznej zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie.

Czy wnioski o dofinansowanie w ramach Kredytu Ekologicznego oceniane są w formie panelu ekspertów?

W procedurze oceny wniosków o dofinansowanie projektu nie przewidziano zaangażowania panelu ekspertów. Ocena aplikacji wniosku o Kredyt Ekologiczny jest dwuetapowa i składa się z oceny formalnej oraz oceny merytorycznej, ale nie jest przewidziany udział Wnioskodawcy w spotkaniu panelowym. Na etapie oceny Wnioskodawcy będą proszeni o dokonanie uzupełnień zarekomendowanych przez ekspertów oceniających.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji

Przejdź do góry