Pozyskane fundusze unijne z programu Horyzont Europa w konkursie EIC Accelerator możesz przeznaczyć na dofinansowanie przełomowych innowacji i badań – o tym już wiesz. Chciałbyś/chciałabyś dowiedzieć się, jak wygląda składanie wniosku i według jakich kryteriów jest on oceniany? W niniejszym artykule sprawdzisz, na czym polega składanie wniosku wstępnego i właściwego oraz dowiesz się, jakie są główne kryteria jego oceny.

Wszystko o wniosku wstępnym w EIC Accelerator

Na wniosek wstępny składa się:

  • formularz pytań odnoszących się do Twojej innowacji, potencjału rynkowego oraz zespołu biorącego udział w projekcie,
  • pitch deck’u – prezentacji (10 slajdów),
  • materiału video – nagrania video (3 minuty), podczas którego kluczowi członkowie zespołu prezentują opracowaną innowację oraz motyw aplikowania w konkursie.

Eksperci ocenią Twój wniosek na podstawie trzech następujących kryteriów:

Ocena Twojego wniosku wstępnego w konkursie EIC Accelerator jest w rękach czterech ekspertów posiadających kompetencję w obszarze technologii odpowiadającej Twojej innowacji. Przechodząc przez każde wyżej wymienione kryterium, otrzymasz przypisaną do niego ocenę – pozytywna lub negatywna (GO lub NO GO – ocena zero-jedynkowa).

Ilu ekspertów musi ocenić Twój wniosek wstępny pozytywnie? Dwóch – wniosek zostaje uznany za zaakceptowany, a Ty możesz już myśleć o przygotowaniu wniosku właściwego. Co powinno się w nim zawierać?

Wszystko o wniosku właściwym w EIC Accelerator

Twój wniosek wstępny został oceniony pozytywnie – jesteśmy w połowie drogi do uzyskania dofinansowania. Czas na ocenę wniosku właściwego złożonego w kolejnym etapie konkursu EIC Accelerator.

Musisz złożyć go w przeciągu 12. miesięcy od otrzymania pozytywnego wyniku w ocenie wniosku wstępnego. Uznajmy, że już go złożyłeś, więc, jak będzie wyglądała ocena wniosku właściwego? Zostanie poddany pod weryfikację w następujących kryteriach:

Na wynik tego etapu musisz czekać około 5-6 tygodni. Tak, jak w przypadku wniosku wstępnego, wniosek właściwy oceniany jest w systemie zero-jedynkowym (GO lub NO GO). Ocenia go trzech ekspertów i aby przejść do kolejnego etapu (czyli spotkanie z ekspertami) od każdego z nich musisz otrzymać GO.

Panel EIC Accelerator – spotkanie z Ekspertami

To już ostatni etap Twoich starań o dotację z konkursu EIC Accelerator. Polega on na spotkaniu z Ekspertami, czyli tzw. panelu eksperckim, na którym masz możliwość zaprezentowania swojego innowacyjnego projektu – masz na to 10 minut, a kolejne 30 jest sesją pytań i odpowiedzi dotyczących Twojej innowacji.

Wniosek wstępny, oraz wniosek właściwy oceniony negatywnie, może by poprawiony i złożony ponownie – możesz dokonać dwóch prób aplikowania. Jeżeli nie uda się zarówno w pierwszej, jak i drugiej próbie, rozpocznie się dwunastomiesięczny okres, w którym nie będziesz mógł złożyć wniosku.

dr inż. Natalia Kujawska

dr inż. Natalia Kujawska

Ekspert InnovaTree ds. Dofinansowań

Bezpłatny monitoring dofinansowań

Zapisz się do monitoringu dofinansowań i bądź na bieżąco z dotacjami dopasowanymi do Twojej firmy. Dołącz do grona ponad 7 000 subskrybentów.

Szukasz wsparcia w pozyskaniu dofinansowania dla swojej firmy?

Dzięki niezobowiązującej, 30 minutowej konsultacji dowiesz się, z jakich dofinansowań może skorzystać Twoja firma.

Bezpośredni kontakt

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Wiedza

Zobacz najnowsze artykuły

Tematyka pozyskiwania dotacji, możliwości i procedur może być prosta. Zobacz nasze artykuły.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji