Szukasz możliwości pozyskania dofinansowania dla Twojej firmy na termodernizację, wymianę źródła ciepła czy zakup bardziej energooszczędnych urządzeń? W tym przypadku z dużym prawdopodobieństwem wyszukiwarka wskaże Ci Kredyt Ekologiczny. To samo pojęcie usłyszysz, gdy zapytasz doradcę o dotację. Zatem jak to jest, bo przecież pytasz o środki unijne, a nie o kredyt. Czy ten kredyt to dotacje?

Myląca nazwa dotacji

Kredyt Ekologiczny to nazwa działania w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Forma finansowania tego działania to dotacja. Nie jest to zwrotna forma finansowania.

Kredyt Ekologiczny to nowość, ale jest to podobna forma finansowania do Kredytu Technologicznego, który funkcjonuje od 2005 roku. Początkowo była to forma wsparcia krajowego, później w ramach programów finansowanych ze środków unijnych – Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG 2007-2013) i Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój (POIR 2014-2020). Od tego roku oba działania uruchamiane będą w ramach FENG. Od początku instytucją wdrażającą ten mechanizm jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), co nie ulegnie zmianie również tym razem.

Dlaczego więc „kredyt”?

Kredyt w nazwie formy finansowania, jaką jest Kredyt Ekologiczny, pojawił się nie dlatego, że wdraża je Bank Gospodarstwa Krajowego. To przez sposób przydzielania wsparcia, w którym bierze udział bank komercyjny.

W dużym uproszczeniu wygląda to tak:

KROK 1 – Masz pomysł na wdrożenie nowej technologii lub rozwiązania ekologicznego w przedsiębiorstwie.
KROK 2 – Tworzysz dokumentację aplikacyjną zgodnie z wytycznymi naboru ogłoszonego przez BGK.
KROK 3 – Przedstawiasz pomysł wraz z dokumentacją w banku komercyjnym, będącym na liście banków współpracujących z BGK.
KROK 4 – Bank komercyjny decyduje, czy masz zdolność kredytową i wystawia promesę kredytową.
KROK 5 – Składasz wniosek o dotację, załączając promesę kredytową z banku.
KROK 6 – Po otrzymaniu dotacji podpisujesz umowę kredytową z bankiem komercyjnym oraz umowę o dofinansowanie z BGK.
KROK 7 – Bank komercyjny wypłaca Ci środki z kredytu, aby Twoja firma mogła zrealizować projekt.
KROK 8 – Po zrealizowaniu projektu BGK wypłaca dotację na konto kredytowe – spłacając Twój kredyt.

To, co łączy kredyt inwestycyjny i dotacje ze słowem „kredyt” w nazwie, jest konieczność współpracy z bankiem komercyjnym i poddanie się ocenie zdolności finansowej przez ten bank.

To, co je na pewno różni – po realizacji inwestycji finansowanej z Kredytu Ekologicznego – to fakt, że nie zostajesz z wieloletnim zobowiązaniem do spłacania.

Czy będę mieć zdolność kredytową?

Wielu przedsiębiorców ma wątpliwości, czy przychody generowane przez ich podmioty wystarczą, aby bank uznał, że mają zdolność finansową do zrealizowania np. inwestycji za 10 mln zł.

Ocena zdolności finansowej przy Kredycie Ekologicznym jest na pewno mniej wymagająca niż przy kredycie komercyjnym. Bank zna zasady i wie, że część lub całość kredytu spłaca dotacja. Wystawia promesę warunkową, a umowę kredytową podpisuje z Tobą dopiero wtedy, gdy dotacja jest już przyznana. Weryfikacja zdolności kredytowej dotyczy więc tego, czy zapewnisz środki finansowe na wkład własny. Ten element sprawdzany jest również przy każdej innej formie finansowania unijnego dla firm. Bez posiadania środków na sfinansowanie wkładu własnego nie otrzymasz żadnej dotacji.

Czy dotacja spłaci całość kredytu?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak duży kredyt weźmiesz.

Jeśli masz na koncie środki na pokrycie wkładu własnego, wystarczy, że weźmiesz kredyt równy wysokości dotacji. Wówczas BGK, przekazując Twojej firmie dotację, spłaci całość zaciągniętego przez Ciebie kredytu. Po stronie Twojej firmy będzie, więc tylko spłata odsetek za czas od wypłaty kredytu do wpłaty dotacji, a więc za okres realizacji projektu.

A co jeśli nie masz środków na koncie? Wówczas ustalasz z bankiem, że potrzebujesz większego kredytu. Bank uwzględnia to w badaniu zdolności kredytowej i w wystawionej promesie. Otrzymujesz kredyt na taką kwotę, jaką potrzebujesz i jaką jesteś w stanie spłacić. To, czego nie pokryje dotacja, spłacasz w ratach, w czasie i na warunkach, jakie ustalicie wspólnie z bankiem.

Czy mogę wybrać dowolny bank?

Finansowanie w ramach Kredytu Ekologicznego musi odbyć się we współpracy z bankiem będącym na liście BGK. Pomiędzy BGK a bankiem komercyjnym potrzebna jest bowiem umowa, aby takie finansowanie procedować. BGK regularnie publikuje listy banków współpracujących, a ostateczna wersja listy jest zawsze wskazana w dokumentacji naboru. Aktualnie są to banki (w kolejności alfabetycznej):

 1. Alior Bank S.A.
 2. Bank BPS S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
 3. Bank Handlowy w Warszawie S.A.
 4. Bank Millennium S.A.
 5. Bank Ochrony Środowiska S.A.
 6. Bank Pekao S.A.
 7. Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 8. BNP Paribas Bank Polska S.A.
 9. ING Bank Śląski S.A.
 10. mBank S.A.
 11. PKO Bank Polski S.A.
 12. Santander Bank Polska S.A.
 13. SGB-Bank S.A. wraz ze zrzeszonymi Bankami Spółdzielczymi
 14. Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Formalności ograniczone do minimum

Czy konieczność jednocześnie złożenia wniosku o dofinansowanie oraz negocjacji z bankiem wydaje Ci się dużym obciążeniem?

W InnovaTree mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu środków. Wśród naszych specjalistów są również osoby, które oceniały wnioski składane do BGK. Zadbamy zarówno o jak najwyższą jakość Twojej dokumentacji aplikacyjnej, jak i o komunikację z bankiem.

Konieczność włączenia banku w cały proces ubiegania się o dotację tylko pozornie wydaje się utrudniać i komplikować temat. Banki współpracujące z BGK mają już doświadczenie w tej formie finansowania i gotowe schematy rozwiązań, ułatwiające współpracę. My natomiast wiemy, co musimy bankowi dostarczyć, aby decyzja o promesie kredytowej była pozytywna i możliwie szybka.

Jak pozyskać te środki?

Jeśli przekonaliśmy Cię, że forma finansowania unijnego kryjąca się pod nazwą Kredyt Ekologiczny może być atrakcyjna – skontaktuj się z nami już teraz, abyśmy mogli przygotować dla Ciebie dokumentację jak najwyższej jakości. Nabór w ramach Kredytu Ekologicznego zaplanowany jest od 25 kwietnia do 25 lipca 2024 r.

Webinar o Kredycie Ekologicznym

Więcej o Kredycie Ekologicznym dowiesz się z nagrania naszego webinaru, który poprowadził Tomasz Gapski – Manager ds. pozyskiwania dotacji. Udział w spotkaniu wziął udział również ekspert ds. audytów energetycznych, a w przypadku Kredytu Ekologicznego jest to jeden z kluczowych załączników. Oglądając webinar, poznasz wiele przykładowych inwestycji możliwych do realizacji z dotacją, jak i najczęściej popełnianie błędy we wniosku.

ZOBACZ WEBINAR