TEN-T

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada program priorytetowy, w ramach którego twoja firma będzie mogła sfinansować budowę bądź rozbudowę stacji ładowania zlokalizowanych wzdłuż sieci TEN-T.

Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

1. Ogólne informacje

Dotacje na budowę stacji ładowania dla transportu ciężkiego TEN-T

To dotacja z Funduszu Modernizacyjnego, której głównym celem jest wsparcie rozwoju infrastruktury do ładownia dla zeroemisyjnych pojazdów ciężarowych, zlokalizowanych przy trasach sieci bazowej TEN-T oraz przy centrach logistycznych, a także terminalach intermodalnych, aby zmniejszyć liczbę pojazdów emitujących COi NOx, a tym samym poprawić jakość powietrza.

W ramach programu realizowane będą przedsięwzięcia, mające na celu rozwój gospodarczy kraju w kierunku nowoczesnej, konkurencyjnej oraz przyjaznej środowisku gospodarce. Wsparcie udzielane będzie w formie:

  • dotacji do budowy i/lub rozbudowy stacji ładowania,
  • dotacji na dopłaty do rat kapitałowych ustalanych w umowie leasingu finansowego.

Celem Programu jest rozwój sieci stacji ładowania prądem stałym o indywidualnej mocy wyjściowej wynoszącej co najmniej 350 kW. Konieczne jest, aby stacje ładowania zlokalizowane na sieci TEN-T obejmowały co najmniej 2 punkty ładowania, a w przypadku pozostałych lokalizacji co najmniej 1 punkt ładowania.

Program priorytetowy realizowany będzie w latach 2024 – 2029, a jego budżet wynosi 2 mld zł, przy czym:

  • co najmniej 80% budżetu przeznaczona będzie na wsparcie budowy i/lub rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego, zlokalizowanych wzdłuż sieci TEN-T;
  • do 20% budżetu przeznaczona będzie na wsparcie budowy i/lub rozbudowy ogólnodostępnych stacji ładowania dla transportu ciężkiego, zlokalizowanych na obszarze centrum logistycznego lub terminalu intermodalnego.
Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać dotację TEN-T

Kliknij poniższy przycisk i umów 30 minutowe spotkanie z Dr inż. Natalią Kujawską.

Webinar – Dotacje dla firm 2024. Przegląd dostępnych dofinansowań.

Webinar prowadzony przez Dr inż. Natalię Kujawską, podczas którego przeanalizujemy dostępne dofinansowania na kluczowe inwestycje w Twojej firmie. Dowiesz się, jak uzyskać wsparcie na zakup maszyn produkcyjnych, automatyzację procesów, budowę hal, termomodernizację budynków czy instalacje fotowoltaiczne.

Dostęp do nagrania ->

2. Dla kogo?

Kto może otrzymać dofinansowanie z programu TEN-T?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 250 pracowników

Duże przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 pracowników

3. Kryteria oceny

TEN-T- kluczowe kryteria oceny

Lokalizacja inwestycji

Objęta dofinansowaniem ogólnodostępna stacja ładowania musi być zlokalizowana wzdłuż drogowej sieci bazowej TEN-T lub w odległości do 3 km jazdy od najbliższego zjazdu z drogi TEN-T lub zlokalizowana na terenie centrum logistycznego (DEPOT) lub terminala intermodalnego (lub w odległości 3 km od takich obiektów).

Efektywność rzeczowa inwestycji

Stacje ładowania zlokalizowane na sieci TEN-T obejmowały co najmniej 2 punkty ładowania, a w przypadku pozostałych lokalizacji co najmniej 1 punkt ładowania o indywidualnej mocy wyjściowej wynoszącej co najmniej 350 kW.

Premiowana będzie dodatkowa, ponad minimalną, liczba punktów ładowania. Najwięcej punktów otrzymają inwestycje z co najmniej 8 (sieć TEN-T) lub 5 punktami ładowania (pozostałe lokalizacje).

Ogólnodostępność

Wnioskodawca składa deklarację o zapewnieniu niedyskryminującego dostępu do ogólnodostępnej infrastruktury.

Efektywność dofinansowania inwestycji

Premiowane będą projekty osiągające jak najwyższą moc instalacji przy jak najniższej kwocie dofinansowania.

Termin realizacji inwestycji

Premiowane będą inwestycje z terminem zakończenia realizacji do 31 grudnia 2026 r.

Myślisz o dotacji TEN-T?

Trafiłeś w dziesiątkę! Kliknij tutaj i odkryj naszą atrakcyjną propozycję zdobycia dofinansowania na budowę stacji ładowania dla transportu ciężkiego TEN-T

4. Na co?

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Dotyczy środków bezpośrednio związanych z budową / rozbudową stacji ładowania lub koszt ich wytworzenia przez beneficjenta, z wyłączeniem kosztów budowy i modernizacji instalacji OZE.

Część kapitałowa rat leasingowych środków trwałych bezpośrednio związanych z budową stacji ładowania, z wyłączeniem kosztów budowy i modernizacji instalacji odnawialnych źródeł energii.

Pod warunkiem magazynowania w nim energii OZE wytworzonej na miejscu i wykorzystania magazynu wyłącznie na potrzeby budowanej/ rozbudowywanej stacji ładowania.

5. Poziom dofinansowania

TEN-T – poziom dofinansowania

Na finansowanie przedsięwzięć w ramach wsparcia infrastruktury ładowania transportu ciężkiego dla przedsiębiorstw przeznaczono 2 mld zł.

Dofinansowanie w formie dotacji w wysokości do 100 % kosztów kwalifikowanych. Warto zwrócić uwagę, że wypłata dotacji może nastąpić wyłącznie w formie refundacji.

6. Terminy

Terminy składania wniosków w programie TEN-T

Nabór wniosków

III lub IV KWARTAŁ 2024 R

7. Współpraca z InnovaTree

Współpraca z InnovaTree

Wyróżniamy się unikatową synergią kompetencji z zakresu pozyskiwania dotacji oraz oceny wniosków o dofinansowanie (tak mamy na pokładzie dwóch doktorów, którzy oceniali wnioski o dofinansowanie w NCBR, PARP, BGK oraz Komisji Europejskiej).

Z jakimi firmami pracujemy najczęściej?2024-04-25T13:30:22+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu i rozliczaniu dofinansowań dla sektora produkcyjnego, przemysłowego oraz IT. Najczęściej nasi klienci zatrudniają od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy pracowników.

W jakich dofinansowaniach czujemy się dobrze?2024-08-17T09:21:02+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu oraz rozliczaniu dofinansowań na projekty: badawczo-rozwojowe (w tym wdrażanie wyników prac B+R), inwestycyjne, OZE, automatyzację i cyfryzację oraz Przemysł 4.0.

Kto będzie przygotowywał wniosek o dofinansowanie?2024-08-17T09:21:50+02:00

W InnovaTree stawiamy na ciągłe kształcenie i doskonalenie kompetencji pracowników. Aby zapewnić jak najwyższą skuteczność, wszechstronną obsługę i najwyższą jakość dokumentacji, do każdego projektu przydzielamy sześcioosobowy zespół. Nad Twoim wnioskiem będzie pracował Manager, Konsultant, Analityk Finansowy, Manager ds. rozliczania dotacji, Rzecznik patentowy oraz Dr inż. Natalia Kujawska, która ma doświadczenie w ocenie wniosków o dofinansowanie. Więcej informacji w poniższym wideo:

 

 

Czy praca nad wnioskiem o dofinansowanie odbywa się online?2024-09-11T17:41:39+02:00

Usługa przygotowywania wniosku o dofinansowanie świadczona jest zdalnie – dokumenty online, wideokonferencje, e-maile, telekonferencje, rozmowy telefoniczne. Jednak zdążają się sytuacje, kiedy potrzebne jest spotkanie na miejscu. Nasi konsultanci rozproszeni są po całym kraju (Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków), co gwarantuje, iż jesteśmy w stanie spotkać się z Państwem w przeciągu 24h, praktycznie w każdym miejscu Polski.

Czy planujecie dużą ilość spotkań?2024-08-17T09:23:27+02:00

Będziemy chcieli spotykać się z Twoim zespołem co najmniej dwa razy w tygodniu, jednak organizujemy również krótkie, częstsze spotkania, jeśli taka forma współpracy okaże się efektywniejsza.

W jaki sposób weryfikujecie jakość wniosku o dofinansowanie?2024-08-17T09:23:52+02:00

W przeciwieństwie do konkurencyjnych firm doradczych, każdy wniosek, który przygotowujemy w InnovaTree przechodzi przez dodatkowy etap weryfikacji prowadzony przez Dr. inż. Natalię Kujawską oraz Dr. inż. Szymona Talbierz. Oboje byli ekspertami, którzy oceniali wnioski w takich instytucjach, jak: PARP, NCBiR, BGK czy Komisja Europejska. Wspólnie ocenili 238 projektów. Jest to jeden z gwarantów sukcesu Klientów InnovaTree. Na bieżąco wspieramy rozwój kwalifikacji i kompetencji pracowników i osób zarządzających, aby jakość pracy była jak najlepsza, w odniesieniu do pojawiających się zmian w wytycznych i przepisach prawa.

Jaki jest koszt współpracy przy pozyskaniu dofinansowania?2024-08-17T09:24:38+02:00

Koszty naszego doradztwa są skalkulowane tak, aby były rentowne nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród naszych Klientów znajdują się nawet kilkuosobowe firmy, które dzięki naszej usłudze pozyskania dofinansowania, szybko urosły do skali średnich przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz poznać koszty doradztwa dla swojej firmy, zamów poniżej darmową konsultację i opowiedz nam o projekcie, na który chcesz pozyskać dofinansowanie.

Od czego zacząć współpracę?2024-08-17T09:25:14+02:00

Do kwestii dofinansowań podchodzimy FAIR. Etap podpisania umowy o współpracy za każdym razem poprzedza skrupulatna bezpłatna analiza potencjału. Jej celem jest bliższe poznanie Twojej firmy oraz jej potrzeb, a następnie zbadanie kwalifikowalności projektu do uzyskania dotacji. Jeżeli nie będziemy widzieli możliwości pozyskania dofinansowania, to jasno to zakomunikujemy. Tym samym podejmujemy się przygotowania aplikacji dla projektów, w które naprawdę wierzymy.

Dlatego zacznij od umówienia bezpłatnej konsultacji umawiając spotkanie poniżej.

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać dofinansowanie TEN-T

Podczas bezpłatnej, 30-minutowej konsultacji dowiesz się, czy dotacja TEN-T jest odpowiednią dotacją dla Twojej firmy lub jakie inne formy dofinansowania są dostępne.

Bezpośredni kontakt

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Te firmy umówiły konsultacje

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Podobne projekty

Poznaj prawdziwe historie pozyskanych dotacji

Sprawdź jak nasi klienci wykorzystują dofinansowania do rozwoju swoich firm.

8 mln PLN na robota pracującego w magazynie

Dzięki otrzymanej dotacji Morele.net opracowała innowacyjnego robota przemysłowego, który pozwolił na zautomatyzowanie pracy magazynu.

2 mln PLN na projekt badawczo-rozwojowy

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na projekt B+R polegający na opracowaniu nowej kompozycji szkliw

6,4 mln PLN na innowacyjne produkty roślinne

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Bakalland pozyskać dofinansowanie na projekt badawczo-rozwojowy dotyczący opracowania linii produktów wykorzystujących białka roślinne!

Czy znane są szczególne warunki dotyczące leasingu?

Raty i opłaty leasingowe muszą być ustalone w umowach leasingu, które muszą również zawierać zobowiązanie korzystającego/leasingobiorcy (beneficjenta dofinansowania) do zakupu środków trwałych po upływie okresu leasingu i wskazanie, że środki trwałe będą umiejscowione na terenie stacji ładowania – co najmniej w okresie trwałości inwestycji.

Czy w zakresie dotacji możliwe jest sfinansowanie budowy lub rozbudowy stacji tankowania dla pojazdów zasilanych wodorem?

Program uwzględnia stacje ładowania pojazdów prądem stałym – w obecnym kształcie programu nie są przewidziane stacje tankowania wodorem. Kwestia finansowania inwestycji wodorowych jest przedmiotem innych programów NFOŚiGW.

Jaki będzie okres trwałości projektu?

Okres trwałości wynosi minimum 5 lat od dnia zakończenia realizacji inwestycji. Na etapie konsultacji społecznych pojawiały się różne sugestie dotyczące znacznego skrócenia okresu trwałości inwestycji np. do jednego roku, jednak pozostaje zapis 5 lat.

Czy w ramach kosztów instalacji przyłączeniowej możliwe jest wybudowanie stacji transformatorowej?

W ramach programu kosztami kwalifikowanymi mogą być koszty poniesione na budowę stacji transformatorowych. Moc stacji musi być odpowiednio dobrana, aby spełnić wymagania programu.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji

Przejdź do góry