Na co możesz otrzymać dofinansowanie w 2023 roku? Poznaj program FENG

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to program dedykowany przedsiębiorcom, dzięki któremu mogą starać się o dofinansowanie w 2023 roku. Zaprojektowano go w taki sposób, aby zwiększyć konkurencyjność gospodarki poprzez wdrażaniu innowacji w przedsiębiorstwach. Program FENG ma w sobie kilka nowości dla starających się o dofinansowanie firm.

W dostępnych programach możliwe będzie dofinansowanie szerokiego spektrum projektów. Możesz złożyć wniosek, dzięki któremu otrzymasz dofinansowanie do prac badawczo-rozwojowych, wdrażania innowacji, czy prac związanych z podniesieniem efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Swój czas mają również działania związane z OZE; w ramach dofinansowania w 2023 roku możesz otrzymać dotację na odnawialne źródła energii.

Dofinansowanie dla firm w 2023 roku udostępniono zarówno z poziomu krajowego, jak i regionalnego.

Kluczowe dofinansowania w 2023 roku

Głównym dofinansowaniem w 2023 roku jest Ścieżka SAMRT. Możesz aplikować o dofinansowanie w oparciu o jeden wzór formularza wniosku. Dzięki Ścieżce SMART sfinansujesz 7 różnych działań w ramach jednego projektu:

  • prace badawczo-rozwojowe,
  • wdrożenie innowacji,
  • infrastrukturę badawczo-rozwojową,
  • cyfryzację,
  • zazielenienie przedsiębiorstwa,
  • internacjonalizację,
  • wzrost kompetencji personelu.

Nabory wniosków o dofinansowanie w 2023 roku w Ścieżce SMART, możesz sprawdzić tutaj. Pierwszy otwiera się 21 lutego 2023 roku.

Co oprócz Ścieżki SMART? Skąd jeszcze można pozyskać dofinansowanie w 2023 roku?.

Z pewnością warto zwrócić uwagę na Kredyt Technologiczny. To popularny i dobrze znany przedsiębiorcom program, który w aktualnym wydaniu będzie realizowany na nowych warunkach. Zmiany nie będą jednak znaczące; dofinansowanie, które otrzymasz pozwoli Ci na częściową spłatę kapitału Kredytu Technologicznego. Aby starać się o Kredyt Technologiczny musisz:

  • wdrożyć nową technologię,
  • uruchomić wytwarzanie nowych produktów,
  • rozpocząć świadczenie nowych usług.

Kredyt Technologiczny to najlepsze wyjście, jeżeli potrzebujesz dofinansowania do projektów inwestycyjnych. Nabór o to dofinansowanie w 2023 roku rusza 23 marca.

Dofinansowania w 2023 roku sprzyjają działaniom z obszaru efektywności energetycznej, a jednym z nich jest Kredyt Ekologiczny. To dofinansowanie udzielane w formie dotacji, które może zostać przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytu. Kredyt Ekologiczny może objąć:

  • modernizację ciągu technologicznego,
  • usprawnienia technologiczne,
  • instalację energooszczędnych źródeł ciepła,
  • pompy ciepła,
  • prace polegające na termomodernizacji budynku.

Przedsiębiorca zamierzający złożyć wniosek o to dofinansowanie w 2023 roku, musi pamiętać o wcześniejszym przeprowadzeniu audytu energetycznego. Działania dofinansowane Kredytem Ekologicznym powinny wywołać pozytywny efekt środowiskowy i społeczny.

Ile pieniędzy możesz dostać? Wysokość dofinansowań w 2023 roku

Wysokość dotacji uzależniona jest od lokalizacji projektu oraz wielkości przedsiębiorstwa. Prawo do najwyższego poziomu dofinansowania mają firmy mikro i małe realizujące projekty na terenie Polski Wschodniej. Duże przedsiębiorstwa będą miały prawo do podstawowego poziomu dofinansowania wynikającego z mapy pomocy regionalnej. Wysokość dofinansowania w programie, w którym wnioskodawca złożył wniosek zależy również od wydatków; inne dofinansowanie będzie przyznawane na prace badawczo-rozwojowe, a inne w przypadku kompleksowej termomodernizacji budynków produkcyjnych.

Warunki dofinansowania są najkorzystniejsze w przypadku realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Wnioskodawca, który zamierza złożyć wniosek w tym obszarze może liczyć na najwyższe poziomy dofinansowania, sięgające 80% kosztów kwalifikowanych projektu.

Wybrane wydatki w ramach projektów będzie można dofinansować w ramach pomocy de minimis. W tym przypadku poziom dofinansowania może wynieść nawet 85% kosztów kwalifikowanych projektu.

Dofinansowania w 2023 roku także w regionach

Możesz starać się o dofinansowanie na poziomie regionalnym, w ramach 16 programów dedykowanych dla każdego z województw. Środki przeznaczone są zarówno dla przedsiębiorstw z sektora MŚP, jak i dla przedsiębiorstw dużych. Możliwe jest również złożenie wniosku w ramach konsorcjum. Poziom dofinansowania w 2023 roku w programach regionalnych jest tożsamy z poziomami oferowanymi w ramach programów krajowych. Możesz otrzymać dofinansowanie na projekt, który wspiera:

  • rozwój przedsiębiorczości,
  • lepszy dostęp do edukacji, ochrony zdrowia i kultury,
  • poprawę infrastruktury społecznej,
  • środowisko,
  • technologie cyfrowe, energetykę i transport.

W związku ze znaczącymi dysproporcjami rozwojowymi pomiędzy poszczególnymi regionami Polski, z maksymalnych kwot dotacji mogą skorzystać te województwa, w których potencjał rozwojowy jest wciąż wysoki. W ramach części województw wyodrębniono dodatkowe podregiony – mowa o Wrocławiu i Poznaniu oraz najbliższej położonych gminach. Warunki dofinansowania wyłączają z możliwości uzyskania dotacji miasto stołeczne Warszawa. Łącznie na dofinansowanie w ramach programów regionalnych przeznaczono aż 153 mld zł, co stanowi aż 44% wszystkich środków przyznanych Polsce.

dr inż. Natalia Kujawska

dr inż. Natalia Kujawska

Ekspert InnovaTree ds. Dofinansowań

Bezpłatny monitoring dofinansowań

Zapisz się do monitoringu dofinansowań i bądź na bieżąco z dotacjami dopasowanymi do Twojej firmy. Dołącz do grona ponad 7 000 subskrybentów.

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Wiedza

Zobacz najnowsze artykuły

Tematyka pozyskiwania dotacji, możliwości i procedur może być prosta. Zobacz nasze artykuły.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji