Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

1. Ogólne informacje

FEWP 1.2 – Wsparcie działalności B+R przedsiębiorstw

Działanie 1.2 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 to najlepsza okazja dla przedsiębiorstw z tego województwa na sfinansowanie różnorodnych projektów o charakterze badawczo-rozwojowym.

Nabór w ramach działania przewiduje realizację zadań o charakterze badawczym z podziałem na tematyczne moduły: prace B+R, infrastruktura B+R (moduły obligatoryjne) oraz: wdrożenie wyników prac B+R, cyfryzacja, kompetencje, zielone technologie, internacjonalizacja (moduły fakultatywne).

Wsparciem będą mogły zostać objęte wszystkie przedsiębiorstwa zarejestrowane i prowadzące działalność na terenie województwa wielkopolskiego, realizujące swoje inwestycje samodzielnie lub w partnerstwie.

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach naboru z działania 1.2 to 100 mln złotych. Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie to 500 tys zł.

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać Dotację FEWP 01.02

Kliknij poniższy przycisk i umów 30 minutowe spotkanie z Dr inż. Natalią Kujawską.

Webinar – Dotacje dla firm 2024. Przegląd dostępnych dofinansowań.

Webinar prowadzony przez Dr inż. Natalię Kujawską, podczas którego przeanalizujemy dostępne dofinansowania na kluczowe inwestycje w Twojej firmie. Dowiesz się, jak uzyskać wsparcie na zakup maszyn produkcyjnych, automatyzację procesów, budowę hal, termomodernizację budynków czy instalacje fotowoltaiczne.

Dostęp do nagrania ->

2. Dla kogo?

Kto może otrzymać dofinansowanie z programu Wielkopolskie – projekty B+R (FEWP 1.2)?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 250 pracowników

Duże przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 pracowników.

Konsorcja firm z instytucjami naukowymi

Partnerstwa przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi, które realizują projekt wspólnie w ramach konsorcjum.

3. Kryteria oceny

Wielkopolskie – projekty B+R (FEWP 1.2) – kluczowe kryteria oceny

Regionalna Strategia Innowacji

Projekt musi być zgodny z Regionalną Strategią Innowacji dla Wielkopolski 2030 (RIS 2030).

Współpraca dużych przedsiębiorstw z MŚP

Wsparcie dla dużych przedsiębiorstw jest dopuszczalne w przypadku realizacji inwestycji B+R opartych ściśle na uzasadnionej planem biznesowym współpracy z podmiotami sektora MŚP.

Europejski Zielony Ład

Priorytetowo traktowane będą projekty realizujące cele Europejskiego Zielonego Ładu.

Partnerstwa

Premiowane będą projekty realizowany w ramach partnerstwa.

Studium wykonalności

Jednym z obligatoryjnych załączników do wniosku o dofinansowanie jest Studium wykonalności dla planowanego przedsięwzięcia.

Myślisz o FEWP 01.02?

Trafiłeś w dziesiątkę! Kliknij tutaj i odkryj naszą atrakcyjną propozycję zdobycia dofinansowania w ramach FEWP 01.02.

4. Na co?

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

W ramach projektu sfinansujesz wynagrodzenia kadry badawczo-rozwojowej

Koszty amortyzacji lub odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej oraz innego sprzętu w zakresie prowadzonych badań (np. raty kapitałowe z tytułu leasingu finansowego lub operacyjnego).

Autorskie prawa majątkowe, licencje, koncesje, prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, know-how.

Zdobywanie przez nich nowych umiejętności i kwalifikacji w szczególności z zakresu obszarów: prac B+R, inteligentnych specjalizacji, transformacji przemysłu w kierunku gospodarki 4.0, transferu technologii, zarządzania innowacjami, komercjalizacji wyników prac B+R itp.

Stworzenie bazy produkcyjnej wymaga często wybudowania nowego obiektu. W ramach części wdrożeniowej uzyskasz wsparcie na wybudowanie hali produkcyjnej.

Koszty usług badawczych wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby badań przemysłowych i prac eksperymentalno-rozwojowych.

Koszty amortyzacji lub odpłatnego korzystania z nieruchomości w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby realizacji prac B+R. Łączna kwota wydatków kwalifikowalnych w projekcie dotyczących amortyzacji nieruchomości nie może przekroczyć 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Zakup takich komponentów, jak: surowce, półprodukty, odczynniki, drobne wyposażenie laboratoryjne niestanowiące środka trwałego, licencje i subskrypcje, elementy do budowy instalacji pilotażowych i demonstracyjnych.

Aparatura i sprzęt badawczy, w tym koszty ich instalacji oraz uruchomienia w celu stworzenia lub rozwoju infrastruktury B+R.

Koszty materiałów i robót budowlanych.

5. Składowe dofinansowania

Wielkopolskie – projekty B+R (FEWP 1.2) – moduły

FEWP 1.2 to dofinansowanie, którego cechą charakterystyczną jest modułowość wniosku o dofinansowanie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą budować zakres swoich projektów niejako z „klocków”, które odpowiadają potrzebom firmy.

I. Moduł Prace B+R – Realizacja prac badawczo-rozwojowych składających się z fazy badań przemysłowych oraz prac rozwojowych. Prace powinny być ukierunkowane na zdobycie nowej wiedzy oraz opracowanie nowych innowacyjnych procesów, produktów i usług możliwych do wdrożenia na rynku.

II. Moduł Infrastruktura B+R Wsparcie na infrastrukturę badawczo-rozwojową służącą do realizacji agendy badawczej, którą należy załączyć do wniosku o dofinansowanie. Agendę można realizować zarówno z dofinansowaniem, jak i z własnych środków.

III. Moduł Wdrożenie wyników prac B+RModuł służy wdrożeniu wyników prac badawczo-rozwojowych do działalności gospodarczej. Może to nastąpić np. poprzez zakup maszyn i urządzeń, czy też budowę hali produkcyjnej. Dofinansowanie udzielanej jest w formie dotacji warunkowej (częściowo zwrotnej).

IV. Moduł CyfryzacjaRozwiązania cyfrowe powinny wspierać obszar badawczo-rozwojowy oraz wdrożeniowy. Szczególnie pożądane są rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji, technologii blockchain, czy też stwarzające warunki do przejścia przedsiębiorstw na model zielonej gospodarki.

V. Moduł KompetencjeWsparcie udzielane w tym module umożliwia doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających (związanych z pracami badawczo-rozwojowymi), zdobywanie przez nich nowych umiejętności i kwalifikacji. Zakres tematyczny szkoleń jest jednak ograniczony do specjalistycznych obszarów.

VI. Moduł zielone technologie – Wsparcie dla nowych modeli biznesowych uwzględniających aspekty środowiskowe i przestawienie się na model cyrkularny. Przykładowe działania to ograniczenie zużycia zasobów, ekoprojektowanie, czy też wydłużenie cyklu życia produktów.

VII. Moduł Internacjonalizacja – Moduł nie wspiera działalności eksportowej. Istotny jest natomiast udział we wspólnych przedsięwzięciach przedsiębiorców, sektora nauki, partnerów społecznych i gospodarczych oraz podmiotów sektora publicznego w procesie tworzenia, rozwoju i wdrażania innowacji oraz rozwoju mechanizmów dyfuzji wiedzy w gospodarce, transferu technologii, w tym na arenie międzynarodowej.

6. Poziom dofinansowania

Wielkopolskie – projekty B+R (FEWP 1.2) – poziom dofinansowania

Maksymalny poziom dofinansowania w ramach działania FEWP.01.02 wynosi 70%. Należy jednak pamiętać, że finalnie wysokość dotacji jest różna dla poszczególnych modułów.

Na finansowanie projektów w ramach działania 1.2 przeznaczono łącznie 100 mln złotych. Nasi konsultanci wyliczą, ile środków możesz otrzymać po zapoznaniu się z zakresem i budżetem przedsięwzięcia.

7. Terminy

Terminy składania wniosków w programie Wielkopolskie – projekty B+R (FEWP 1.2)

Nabór wniosków

18 listopada 2024 – 17 stycznia 2025

Ten nabór wniosków obowiązuje zarówno MŚP, duże przedsiębiorstwa jak i konsorcja.

8. Współpraca z InnovaTree

Współpraca z InnovaTree

Wyróżniamy się unikatową synergią kompetencji z zakresu pozyskiwania dotacji oraz oceny wniosków o dofinansowanie (tak mamy na pokładzie dwóch doktorów, którzy oceniali wnioski o dofinansowanie w NCBR, PARP, BGK oraz Komisji Europejskiej).

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać dofinansowanie FEPW.01.02?

Podczas bezpłatnej, 30-minutowej konsultacji dowiesz się, czy FEWP.01.02 jest odpowiednią dotacją dla Twojej firmy lub jakie inne formy dofinansowania są dostępne.

Bezpośredni kontakt

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Te firmy umówiły konsultacje

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Podobne projekty

Poznaj prawdziwe historie pozyskanych dotacji

Sprawdź jak nasi klienci wykorzystują dofinansowania do rozwoju swoich firm.

8 mln PLN na robota pracującego w magazynie

Dzięki otrzymanej dotacji Morele.net opracowała innowacyjnego robota przemysłowego, który pozwolił na zautomatyzowanie pracy magazynu.

2 mln PLN na projekt badawczo-rozwojowy

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na projekt B+R polegający na opracowaniu nowej kompozycji szkliw

6,4 mln PLN na innowacyjne produkty roślinne

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Bakalland pozyskać dofinansowanie na projekt badawczo-rozwojowy dotyczący opracowania linii produktów wykorzystujących białka roślinne!

Czy w ramach dokumentacji aplikacyjnej konieczne będzie złożenia wraz z wnioskiem o dofinansowanie załącznika Studium wykonalności?

Tak. W ramach Studium Wykonalności należy wykazać, że planowany zakres rzeczowy projektu jest niezbędny do kompleksowej realizacji. Z przeprowadzonej w ramach Studium analizy powinno wynikać także, że wnioskodawca nie posiada lub posiada w ograniczonym stopniu zasoby infrastrukturalne umożliwiające realizację projektu.

Studium wykonalności wraz z instrukcją należy przygotować na wzorze udostępnionym przez organizatora w ramach ogłoszonej dokumentacji konkursowej.

Czy w ramach projektu możliwy jest zakup maszyn produkcyjnych?

Tak. W ramach modułu „Wdrożenie wyników prac B+R” możliwy jest zakup maszyn i innych urządzeń produkcyjnych pod warunkiem, iż będą one niezbędne do skomercjalizowania wyników prac B+R na rynek docelowy produktów/usług.

Czy projekt musi być realizowany w partnerstwie?

Nie. Zgodnie z regulaminem programu składanie wniosku w partnerstwie jest rozwiązaniem opcjonalnym. Warto jednak zwrócić uwagę, że projekty realizowane w partnerstwie mogą liczyć na dodatkowe punkty w ramach oceny wniosków.

Czy nabór wniosków przeznaczony jest dla wszystkich dużych przedsiębiorstw?

Tak, adresatami dofinansowania mogą być wszystkie duże przedsiębiorstwa, niezależnie od osiąganych przez nie przychodów, sumy bilansowej oraz wielkości zatrudnienia. Niekiedy wsparcie przeznaczone dla przedsiębiorstw zaliczanych do kategorii small mid cap lub mid cap, jednak w przypadku tego naboru takich ograniczeń nie wprowadzono.

Jakie moduły będą obligatoryjne do realizacji w ramach składanych projektów?

Jako obligatoryjne do realizacji w ramach projektu będą moduły noszące bezpośrednio znamiona prac badawczych tj.: „Prace B+R” lub „Infrastruktura B+R”.

Czy w ramach projektu możliwe jest sfinansowanie leasingu urządzeń, używanych w ramach prowadzonych prac B+R?

W ramach projektu jest możliwe sfinansowanie leasingu takich urządzeń, jednakże należy pamiętać, że wszelkie opłaty około leasingowe, które nie są bezpośrednio związane z projektem (np. opłata początkowa), stanowią koszt niekwalifikowalny.

Co oznacza, że projekt musi być zgodny z Regionalną Strategią Innowacji dla Wielkopolski 2030 (RIS 2030)?

RIS 2030 to dokument strategiczny, który jednocześnie jest narzędziem budowania regionalnego systemu innowacji. Strategia ta stanowi podstawę do wykorzystywania środków z Funduszy Strukturalnych i Spójności na działania innowacyjne. W ramach dokumentu zawarto cele strategiczne i operacyjne, z którymi projekt musi być zgodny np. zwiększenie aktywności innowacyjnej w Wielkopolsce, rozwój regionalnego ekosystemu innowacji (wybrane cele strategiczne) czy rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru, profesjonalizacja i zwiększenie potencjału ośrodków innowacyjności (wybrane cele operacyjne).

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji