Podkarpackie - projekty B+R (FEPK 01.01)

Korzystając z tej dotacji sfinansujesz zarówno wynagrodzenia jak i usługi doradcze oraz roboty budowlane. Zakupisz również sprzęt laboratoryjny, surowce, grunty, oprogramowanie i środki trwałe.

Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

1. Ogólne informacje

FEPK 01.01 – Badania i rozwój

Działanie 01.01 w ramach Funduszy Europejskich dla Podkarpacia na lata 2021-2027 to ciekawa opcja dla przedsiębiorstw na realizację „modułowych” projektów badawczo-rozwojowych.

Szeroki zakres modułów sprawia, że w ramach projektu możliwe będzie sfinansowanie wielu wydatków związanych z realizacją prac B+R oraz ich skomercjalizowaniem:

  • Prace B+R – wsparcie na prowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych lub wyłącznie eksperymentalnych prac rozwojowych.
  • Infrastruktura B+R – wsparcie przeznaczone na powstanie lub rozwój działów badawczo – rozwojowych, w których będą prowadzone badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe ukierunkowane na tworzenie innowacyjnych produktów lub usług.
  • Prace przedwdrożeniowe – wsparcie m.in. na certyfikację i atestację, prace związane z uzyskaniem i ochroną własności intelektualnej dla wyników przeprowadzonych prac B+R.
  • Prace wdrożeniowe – wsparcie na inwestycje mające na celu wdrożenie na rynek wyników badań przeprowadzonych w ramach modułu „Prace B+R”.
  • Doradztwo – wsparcie na usługi doradcze.

Alokacja przewidziana w ramach naboru to 87 mln złotych. Dofinansowaniem zostaną objęte projekty o wartości minimum 500 tys. zł wydatków kwalifikowalnych.

Projekty mogą być realizowane samodzielnie przez pojedyncze przedsiębiorstwa, jak również w ramach partnerstwa (np. z innym podmiotem lub organizacją badawczą).

FEPK 01.01 to dofinansowanie, którego cechą charakterystyczną jest modułowość wniosku o dofinansowanie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą budować zakres swoich projektów niejako z „klocków”, które odpowiadają potrzebom firmy.

I. Moduł Prace B+R -Realizacja prac badawczo-rozwojowych składających się z fazy badań przemysłowych oraz prac rozwojowych. Prace powinny być ukierunkowane na zdobycie nowej wiedzy oraz opracowanie nowych innowacyjnych procesów, produktów i usług możliwych do wdrożenia na rynku.

II. Moduł Infrastruktura B+RWsparcie na infrastrukturę badawczo-rozwojową służącą do realizacji agendy badawczej, którą należy załączyć do wniosku o dofinansowanie. Agendę można realizować zarówno z dofinansowaniem, jak i z własnych środków.

III. Moduł Prace przedwdrożeniowe – Wsparcie m.in. na certyfikację i atestację, prace związane z uzyskaniem i ochroną własności intelektualnej dla wyników przeprowadzonych prac B+R.

IV. Moduł Prace wdrożeniowe – Moduł służy wdrożeniu wyników prac badawczo-rozwojowych do działalności gospodarczej. Może to nastąpić np. poprzez zakup maszyn i urządzeń, czy też budowę hali produkcyjnej. Dofinansowanie udzielanej jest w formie dotacji warunkowej (częściowo zwrotnej).

V. Moduł Doradztwo – Wsparcie na usługi doradcze.

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać dotację z FEPK 01.01

Kliknij poniższy przycisk i umów 30 minutowe spotkanie z Dr inż. Natalią Kujawską.

Webinar – Dotacje dla firm 2024. Przegląd dostępnych dofinansowań.

Webinar prowadzony przez Dr inż. Natalię Kujawską, podczas którego przeanalizujemy dostępne dofinansowania na kluczowe inwestycje w Twojej firmie. Dowiesz się, jak uzyskać wsparcie na zakup maszyn produkcyjnych, automatyzację procesów, budowę hal, termomodernizację budynków czy instalacje fotowoltaiczne.

Dostęp do nagrania ->

2. Dla kogo?

Kto może otrzymać dofinansowanie z programu Podkarpackie – projekty B+R (FEPK 01.01)?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 250 pracowników

Duże przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 osób.

Przedsiębiorstwa z sektora MŚP, jak również duże przedsiębiorstwa, które łącznie spełniają poniższe warunki:

  • posiadają wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
  • prowadzą działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły oraz uzyskują przychody z tej działalności przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru.
  • posiadają siedzibę lub oddział albo stałe / dodatkowe stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej na terenie województwa podkarpackiego przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru.
3. Kryteria oceny

Kluczowe kryteria oceny – Podkarpackie – projekty B+R (FEPK 01.01)

Wartość projektu

Wartość Twojego projektu musi mieścić się w limicie od 500 000 PLN do 35 000 000 PLN wydatków kwalifikowalnych.

Sposób realizacji projektu

Projekt może być realizowany samodzielnie lub we współpracy z innymi przedsiębiorstwami lub organizacjami badawczymi, co jest dodatkowo premiowane przy ocenie wniosku o dofinansowanie.

Prace B+R

Przy ocenie projektów dodatkowo premiowane będą wnioski, związane z aspektem zazielenienia przedsiębiorstw, przewidujące np. prace B+R nad opracowaniem technologii proekologicznej, prace B+R nad proekologicznym produktem, wdrożenie rozwiązań będących wynikiem tych prac.

Kompleksowość projektu

Jako kompleksowość projektu uznawana będzie, poza pracami B+R, realizacja modułu „Prace wdrożeniowe”, co skutkować będzie dodatkowymi punktami przy ocenie wniosku o dofinasowanie.

Realizacja modułów

Realizacja modułów: „Prace przedwdrożeniowe”, „Prace wdrożeniowe” oraz „Doradztwo” możliwa jest wyłącznie przez przedsiębiorstwa z sektora MŚP.

Myślisz o FEPK 01.01?

Trafiłeś w dziesiątkę! Kliknij tutaj i odkryj naszą atrakcyjną propozycję zdobycia dofinansowania FEPK 01.01.

4. Na co?

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

W ramach projektu sfinansujesz wynagrodzenia pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Koszty usług badawczych wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby badań przemysłowych i prac eksperymentalno-rozwojowych.

Koszty amortyzacji lub odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej oraz innego sprzętu w zakresie prowadzonych badań (np. raty kapitałowe z tytułu leasingu finansowego lub operacyjnego).

np. udostępnianie przestrzeni biurowej, banków danych, zasobów bibliotecznych, badań rynku, laboratoriów, znakowanie, testowanie i certyfikację jakości.

Koszty materiałów i robót budowlanych.

np. opłaty urzędowe związane z uzyskaniem patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy / przemysłowy, konieczne do poniesienia koszty w zakresie przygotowania dokumentacji zgłoszeniowej, koszty tłumaczeni itp.

Autorskie prawa majątkowe, licencje, koncesje, prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, know-how.

Zakup takich komponentów, jak: surowce, półprodukty, odczynniki, drobne wyposażenie laboratoryjne niestanowiące środka trwałego, licencje i subskrypcje, elementy do budowy instalacji pilotażowych i demonstracyjnych.

Koszty amortyzacji lub odpłatnego korzystania z nieruchomości w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby realizacji prac B+R. Łączna kwota wydatków kwalifikowalnych w projekcie dotyczących amortyzacji nieruchomości nie może przekroczyć 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Aparatura i sprzęt badawczy, w tym koszty ich instalacji oraz uruchomienia w celu stworzenia lub rozwoju infrastruktury B+R.

Usługi świadczone przez doradców zewnętrznych ściśle związane z realizacją projektu, za wyjątkiem usług ciągłych oraz związanych z prowadzeniem bieżącej działalności (np. usług księgowych, prawnych, marketingowych).

5. Poziom dofinansowania

Podkarpackie – projekty B+R (FEPK 01.01) – poziom dofinansowania

W ramach naboru możesz złożyć projekt, który musi mieścić się w limicie od 500 000 PLN do 35 000 000 PLN wydatków kwalifikowalnych.

Maksymalne limity dofinansowania dla poszczególnych modułów przedstawiają się następująco:

  • Infrastruktura B+R – 50% wydatków kwalifikowalnych.
  • Prace przedwdrożeniowe – 70% wydatków kwalifikowalnych (w ramach pomocy de minimis).
  • Prace wdrożeniowe – do 70% wydatków kwalifikowalnych.
  • Doradztwo – 70% wydatków kwalifikowalnych (w ramach pomocy de minimis).

Na finansowanie projektów w ramach działania 01.01 przeznaczono łącznie 87 mln złotych.

6. Terminy

Terminy składania wniosków w programie FEPK 01.01

Nabór wniosków

30 września 2024 r. – 15 listopada 2024 r.

7. Współpraca z InnovaTree

Współpraca z InnovaTree

Wyróżniamy się unikatową synergią kompetencji z zakresu pozyskiwania dotacji oraz oceny wniosków o dofinansowanie (tak mamy na pokładzie dwóch doktorów, którzy oceniali wnioski o dofinansowanie w NCBR, PARP, BGK oraz Komisji Europejskiej).

Z jakimi firmami pracujemy najczęściej?2024-04-25T13:30:22+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu i rozliczaniu dofinansowań dla sektora produkcyjnego, przemysłowego oraz IT. Najczęściej nasi klienci zatrudniają od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy pracowników.

W jakich dofinansowaniach czujemy się dobrze?2024-08-17T09:21:02+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu oraz rozliczaniu dofinansowań na projekty: badawczo-rozwojowe (w tym wdrażanie wyników prac B+R), inwestycyjne, OZE, automatyzację i cyfryzację oraz Przemysł 4.0.

Kto będzie przygotowywał wniosek o dofinansowanie?2024-08-17T09:21:50+02:00

W InnovaTree stawiamy na ciągłe kształcenie i doskonalenie kompetencji pracowników. Aby zapewnić jak najwyższą skuteczność, wszechstronną obsługę i najwyższą jakość dokumentacji, do każdego projektu przydzielamy sześcioosobowy zespół. Nad Twoim wnioskiem będzie pracował Manager, Konsultant, Analityk Finansowy, Manager ds. rozliczania dotacji, Rzecznik patentowy oraz Dr inż. Natalia Kujawska, która ma doświadczenie w ocenie wniosków o dofinansowanie. Więcej informacji w poniższym wideo:

 

 

Czy praca nad wnioskiem o dofinansowanie odbywa się online?2024-09-11T17:41:39+02:00

Usługa przygotowywania wniosku o dofinansowanie świadczona jest zdalnie – dokumenty online, wideokonferencje, e-maile, telekonferencje, rozmowy telefoniczne. Jednak zdążają się sytuacje, kiedy potrzebne jest spotkanie na miejscu. Nasi konsultanci rozproszeni są po całym kraju (Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków), co gwarantuje, iż jesteśmy w stanie spotkać się z Państwem w przeciągu 24h, praktycznie w każdym miejscu Polski.

Czy planujecie dużą ilość spotkań?2024-08-17T09:23:27+02:00

Będziemy chcieli spotykać się z Twoim zespołem co najmniej dwa razy w tygodniu, jednak organizujemy również krótkie, częstsze spotkania, jeśli taka forma współpracy okaże się efektywniejsza.

W jaki sposób weryfikujecie jakość wniosku o dofinansowanie?2024-08-17T09:23:52+02:00

W przeciwieństwie do konkurencyjnych firm doradczych, każdy wniosek, który przygotowujemy w InnovaTree przechodzi przez dodatkowy etap weryfikacji prowadzony przez Dr. inż. Natalię Kujawską oraz Dr. inż. Szymona Talbierz. Oboje byli ekspertami, którzy oceniali wnioski w takich instytucjach, jak: PARP, NCBiR, BGK czy Komisja Europejska. Wspólnie ocenili 238 projektów. Jest to jeden z gwarantów sukcesu Klientów InnovaTree. Na bieżąco wspieramy rozwój kwalifikacji i kompetencji pracowników i osób zarządzających, aby jakość pracy była jak najlepsza, w odniesieniu do pojawiających się zmian w wytycznych i przepisach prawa.

Jaki jest koszt współpracy przy pozyskaniu dofinansowania?2024-08-17T09:24:38+02:00

Koszty naszego doradztwa są skalkulowane tak, aby były rentowne nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród naszych Klientów znajdują się nawet kilkuosobowe firmy, które dzięki naszej usłudze pozyskania dofinansowania, szybko urosły do skali średnich przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz poznać koszty doradztwa dla swojej firmy, zamów poniżej darmową konsultację i opowiedz nam o projekcie, na który chcesz pozyskać dofinansowanie.

Od czego zacząć współpracę?2024-08-17T09:25:14+02:00

Do kwestii dofinansowań podchodzimy FAIR. Etap podpisania umowy o współpracy za każdym razem poprzedza skrupulatna bezpłatna analiza potencjału. Jej celem jest bliższe poznanie Twojej firmy oraz jej potrzeb, a następnie zbadanie kwalifikowalności projektu do uzyskania dotacji. Jeżeli nie będziemy widzieli możliwości pozyskania dofinansowania, to jasno to zakomunikujemy. Tym samym podejmujemy się przygotowania aplikacji dla projektów, w które naprawdę wierzymy.

Dlatego zacznij od umówienia bezpłatnej konsultacji umawiając spotkanie poniżej.

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać dofinansowanie w ramach FEPK 01.01

Podczas bezpłatnej, 30-minutowej konsultacji dowiesz się, czy FEPK 01.01 jest odpowiednią dotacją dla Twojej firmy lub jakie inne formy dofinansowania są dostępne.

Bezpośredni kontakt

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Te firmy umówiły konsultacje

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Podobne projekty

Poznaj prawdziwe historie pozyskanych dotacji

Sprawdź jak nasi klienci wykorzystują dofinansowania do rozwoju swoich firm.

8 mln PLN na robota pracującego w magazynie

Dzięki otrzymanej dotacji Morele.net opracowała innowacyjnego robota przemysłowego, który pozwolił na zautomatyzowanie pracy magazynu.

2 mln PLN na projekt badawczo-rozwojowy

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na projekt B+R polegający na opracowaniu nowej kompozycji szkliw

6,4 mln PLN na innowacyjne produkty roślinne

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Bakalland pozyskać dofinansowanie na projekt badawczo-rozwojowy dotyczący opracowania linii produktów wykorzystujących białka roślinne!

Czy w ramach projektu koniecznym jest wdrożenie wyników przeprowadzonych prac B+R na rynek sprzedaży lub usług?

Warunkiem otrzymania wsparcia w ramach prac B+R będzie wdrożenie lub komercjalizacja otrzymanych wyników. W przypadku realizacji w projekcie wyłącznie modułu „Prace B+R” (bez modułu „Prace Wdrożeniowe”) wdrożenie wyników musi nastąpić nie później niż w okresie 2 lat licząc od zakończenia realizacji modułu „Prace B+R”.

Jednocześnie należy pamiętać, iż okres ten nie dotyczy wyników prac B+R lub ich części, których wdrożenie realizowane jest w ramach modułu „Prace wdrożeniowe”, w takim wypadku decydować będzie data zakończenia realizacji projektu.

Czy w projekcie możliwa jest realizacja w ramach modułu „Prace B+R” wyłącznie prac związanych z przeprowadzeniem badań przemysłowych?

Nie. Wsparcie w ramach modułu „Prace B+R” dotyczy projektów polegających na prowadzeniu badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych albo wyłącznie eksperymentalnych prac rozwojowych. Warto nadmienić, iż badania przemysłowe w projektach badawczo-rozwojowych to, najogólniej rzecz ujmując, te prace badawcze, w których uzyskujemy nową wiedzę. Z kolei eksperymentalne prace rozwojowe to takie, w których weryfikujemy i testujemy zdobytą wiedzę.

Czy projekt może być realizowany przez okres 3 lat?

Zgodnie z zapisami regulaminu naborów wniosków, wsparcie mogą otrzymać projekty, których realizacja zakończy się nie później niż do 31 grudnia 2026 r. W związku z powyższym zaleca się zaplanowanie okresu realizacji projektu w czasie krótszym niż 3 lata.

Czy realizacja projektu, w przypadku przedsiębiorstwa zarejestrowanego oraz prowadzącego działalność gospodarczą na terenie województwa podkarpackiego, może zostać zlokalizowana poza jego obszarem (np. w województwie małopolskim)?

Nie. Wsparcie udzielane będzie wyłącznie projektom o charakterze stacjonarnym, tj. projektom o dokładnie określonej lokalizacji na terenie województwa podkarpackiego. Ponadto należy pamiętać, iż zmiana lokalizacji projektu po pozytywnej ocenie wniosku a przed podpisaniem umowy o dofinansowanie nie jest dopuszczalna.

Jaki musi być minimalny zakres projektu niosący znamiona prac B+R?

W ramach naboru wsparcie będzie skierowane do przedsiębiorstw na realizację „modułowych” projektów badawczo-rozwojowych. Tym samym projekt musi zakładać realizację minimum modułu „Prace B+R” i/lub „Infrastruktura B+R”. Ponadto koszty kwalifikowane związane z ich realizacją w stosunku do pozostałych modułów muszą stanowić większość kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Czy w ramach projektu dopuszcza się możliwość udziału organizacji badawczej?

Tak. Nabór przewiduje możliwość współpracy z organizacjami badawczymi. W przypadku udziału organizacji badawczej jako partnera w projekcie wniosek uzyska przy ocenie dodatkowe punkty. Ponadto możliwy jest udział organizacji badawczej w postaci zewnętrznych usług badawczych wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prac badawczych i/lub eksperymentalno-rozwojowych.

Co oznacza, że projekt musi zgodny z regionalną inteligentną specjalizacją?

W ramach oceny wniosku zostanie zweryfikowane czy projekt wpisuje się w obszary wsparcia inteligentnej specjalizacji, które zostały wskazane w dokumencie strategicznym pn. „Regionalna Strategia Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030”.

Czy nabór wniosków przeznaczony jest dla wszystkich dużych przedsiębiorstw?

Tak, adresatami dofinansowania mogą być wszystkie duże przedsiębiorstwa, niezależnie od osiąganych przez nie przychodów, sumy bilansowej oraz wielkości zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że realizacja projektu przez duże przedsiębiorstwa może dotyczyć wyłącznie modułów „Prace B+R” oraz „Infrastruktura B+R”.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji

Przejdź do góry