Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu

To dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki której twoja firma będzie miała szansę na sfinansowanie inwestycji związanych z budową lub przebudową jednostek wysokosprawnej kogeneracji.

Ponad 150 firm rozwija z nami swoje biznesy

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

1. Ogólne informacje

Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu

Celem programu jest promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji dla przemysłu. W ramach naboru przewidziane jest dofinansowanie dla dwóch typów projektu:

  • Pierwszy, dedykowany przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania energii o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW na inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW.
  • Drugi, skierowany do przedsiębiorstw z sektora MŚP i dużych na inwestycje dotyczące budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 0,5 MW.

Przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać dofinansowanie na działania związane z realizacją inwestycji takich jak budowa lub przebudowa jednostek wytwórczych wysokosprawnej kogeneracji, przyłącze do sieci należące do Beneficjenta oraz magazyn energii zintegrowany z jednostką wytwórczą. Realizowane przedsięwzięcia przyczynią się do poprawy efektywności energetycznej oraz osiągnięcia celów ramowych dotyczących klimatu i energetyki.

Program priorytetowy realizowany będzie w latach 2022 – 2030 dla inwestycji typu pierwszego oraz 2024-20230 dla inwestycji typu drugiego. Budżet przewidziany na jego realizację dla bezzwrotnych oraz zwrotnych form dofinansowania wynosi do 3,5 mld zł, przy czym:

  • dofinansowanie w formie pożyczki – do 2 mld zł
  • dofinansowanie w formie dotacji – do 1,5 mld zł
Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać dotacjĘ NA KOGENERACJĘ DLA ENERGETYKI I PRZEMYSŁU

Kliknij poniższy przycisk i umów 30 minutowe spotkanie z Dr inż. Natalią Kujawską.

Webinar – Dotacje dla firm 2024. Przegląd dostępnych dofinansowań.

Webinar prowadzony przez Dr inż. Natalię Kujawską, podczas którego przeanalizujemy dostępne dofinansowania na kluczowe inwestycje w Twojej firmie. Dowiesz się, jak uzyskać wsparcie na zakup maszyn produkcyjnych, automatyzację procesów, budowę hal, termomodernizację budynków czy instalacje fotowoltaiczne.

Dostęp do nagrania ->

2. Dla kogo?

Kto może otrzymać dofinansowanie – Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 250 pracowników.

Duże przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 pracowników

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie wytwarzania energii

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie wytwarzania energii o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW.

3. Kryteria oceny

Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu – kluczowe kryteria oceny

Redukcja emisji CO2

Projekt przyczyni się do redukcji emisji CO2. Wysoce punktowane będą projekty, dla których nakład z dofinansowania w formie dotacji na jednostkową redukcję rocznej emisji CO2 będzie najniższy.

 

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej

Wysoce punktowane będą projekty, dla których nakład z dofinansowania w formie dotacji na jednostkę produkcji energii elektrycznej i cieplnej będzie najniższy.

Wyłączenie z eksploatacji źródła opalanego węglem

Punktowane są projekty, dotyczące inwestycji, które przyczyniają się do wyłączenia z eksploatacji źródła opalanego węglem.

Ekoinnowacja

Dodatkowe punkty w procesie oceny można uzyskać na inwestycje ekoinnowacyjne.

Zastosowanie magazynu energii

Premiowane będą projekty przewidujące zastosowanie magazynu energii zintegrowanego ze źródłem energii.

Wykorzystanie OZE

Premiowane będą projekty przewidujące zastosowanie odnawialnego źródła energii.

 

Myślisz o Kogeneracji dla Energetyki i Przemysłu?

Trafiłeś w dziesiątkę! Kliknij tutaj i odkryj naszą atrakcyjną propozycję zdobycia dofinansowania na Kogenerację dla Energetyki i Przemysłu

4. Na co?

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Przyłączenie jednostki wysokosprawnej kogeneracji do sieci przesyłowej, w której do produkcji energii wykorzystuje się:

  • ciepło odpadowe,
  • energię ze źródeł odnawialnych,
  • paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.

Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go z jednostką wytwórczą, która będzie realizowana równolegle w ramach projektu

1. W przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie wytwarzania energii – jednostki wytwórcze o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW. Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których nie więcej niż 30% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

2. W przypadku przedsiębiorstw nieprowadzących działalności w zakresie wytwarzania energii – jednostki wytwórcze o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 0,5 MW. Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których nie więcej niż 50% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

5. Webinar

Dofinansowania na OZE i zmniejszenie kosztów energii – webinar

Dowiedz się wszystkiego o dofinansowaniu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu. Obejrzyj nagranie z naszego webinaru.

Pełny dostęp do nagrania z webinaru

Kliknij poniższy przycisk i uzyskaj dostęp do pełnego nagrania z webinaru dotyczącego dofinansowań na OZE i zmniejszenia kosztów energii.

6. Poziom dofinansowania

Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu – poziom dofinansowania

Na finansowanie projektów w programie „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu” przeznaczono łącznie 3,468 mld zł.

Dofinansowanie udzielane jest w formie:

  • pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych,
  • dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych.

Pożyczki udzielane są maksymalnie na 15 lat z możliwością karencji spłaty do 12 miesięcy od zakończenia projektu.

Maksymalny poziom dofinansowania jaki można uzyskać to 65%.

7. Terminy

Terminy składania wniosków w programie Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu

Nabór wniosków

22 kwietnia 2024 r.- 19 grudnia 2025 r.

Nabór wniosków w programie Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu odbywa się w trybie ciągłym, do 19 grudnia 2025 lub wyczerpania dedykowanej puli środków.

8. Współpraca z InnovaTree

Współpraca z InnovaTree

Wyróżniamy się unikatową synergią kompetencji z zakresu pozyskiwania dotacji oraz oceny wniosków o dofinansowanie (tak mamy na pokładzie dwóch doktorów, którzy oceniali wnioski o dofinansowanie w NCBR, PARP, BGK oraz Komisji Europejskiej).

Z jakimi firmami pracujemy najczęściej?2024-04-25T13:30:22+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu i rozliczaniu dofinansowań dla sektora produkcyjnego, przemysłowego oraz IT. Najczęściej nasi klienci zatrudniają od kilkudziesięciu do kilkuset, a nawet kilku tysięcy pracowników.

W jakich dofinansowaniach czujemy się dobrze?2024-08-17T09:21:02+02:00

Wyspecjalizowaliśmy się w pozyskiwaniu oraz rozliczaniu dofinansowań na projekty: badawczo-rozwojowe (w tym wdrażanie wyników prac B+R), inwestycyjne, OZE, automatyzację i cyfryzację oraz Przemysł 4.0.

Kto będzie przygotowywał wniosek o dofinansowanie?2024-08-17T09:21:50+02:00

W InnovaTree stawiamy na ciągłe kształcenie i doskonalenie kompetencji pracowników. Aby zapewnić jak najwyższą skuteczność, wszechstronną obsługę i najwyższą jakość dokumentacji, do każdego projektu przydzielamy sześcioosobowy zespół. Nad Twoim wnioskiem będzie pracował Manager, Konsultant, Analityk Finansowy, Manager ds. rozliczania dotacji, Rzecznik patentowy oraz Dr inż. Natalia Kujawska, która ma doświadczenie w ocenie wniosków o dofinansowanie. Więcej informacji w poniższym wideo:

 

 

Czy praca nad wnioskiem o dofinansowanie odbywa się online?2024-09-11T17:41:39+02:00

Usługa przygotowywania wniosku o dofinansowanie świadczona jest zdalnie – dokumenty online, wideokonferencje, e-maile, telekonferencje, rozmowy telefoniczne. Jednak zdążają się sytuacje, kiedy potrzebne jest spotkanie na miejscu. Nasi konsultanci rozproszeni są po całym kraju (Warszawa, Łódź, Poznań, Kraków), co gwarantuje, iż jesteśmy w stanie spotkać się z Państwem w przeciągu 24h, praktycznie w każdym miejscu Polski.

Czy planujecie dużą ilość spotkań?2024-08-17T09:23:27+02:00

Będziemy chcieli spotykać się z Twoim zespołem co najmniej dwa razy w tygodniu, jednak organizujemy również krótkie, częstsze spotkania, jeśli taka forma współpracy okaże się efektywniejsza.

W jaki sposób weryfikujecie jakość wniosku o dofinansowanie?2024-08-17T09:23:52+02:00

W przeciwieństwie do konkurencyjnych firm doradczych, każdy wniosek, który przygotowujemy w InnovaTree przechodzi przez dodatkowy etap weryfikacji prowadzony przez Dr. inż. Natalię Kujawską oraz Dr. inż. Szymona Talbierz. Oboje byli ekspertami, którzy oceniali wnioski w takich instytucjach, jak: PARP, NCBiR, BGK czy Komisja Europejska. Wspólnie ocenili 238 projektów. Jest to jeden z gwarantów sukcesu Klientów InnovaTree. Na bieżąco wspieramy rozwój kwalifikacji i kompetencji pracowników i osób zarządzających, aby jakość pracy była jak najlepsza, w odniesieniu do pojawiających się zmian w wytycznych i przepisach prawa.

Jaki jest koszt współpracy przy pozyskaniu dofinansowania?2024-08-17T09:24:38+02:00

Koszty naszego doradztwa są skalkulowane tak, aby były rentowne nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wśród naszych Klientów znajdują się nawet kilkuosobowe firmy, które dzięki naszej usłudze pozyskania dofinansowania, szybko urosły do skali średnich przedsiębiorstw. Jeżeli chcesz poznać koszty doradztwa dla swojej firmy, zamów poniżej darmową konsultację i opowiedz nam o projekcie, na który chcesz pozyskać dofinansowanie.

Od czego zacząć współpracę?2024-08-17T09:25:14+02:00

Do kwestii dofinansowań podchodzimy FAIR. Etap podpisania umowy o współpracy za każdym razem poprzedza skrupulatna bezpłatna analiza potencjału. Jej celem jest bliższe poznanie Twojej firmy oraz jej potrzeb, a następnie zbadanie kwalifikowalności projektu do uzyskania dotacji. Jeżeli nie będziemy widzieli możliwości pozyskania dofinansowania, to jasno to zakomunikujemy. Tym samym podejmujemy się przygotowania aplikacji dla projektów, w które naprawdę wierzymy.

Dlatego zacznij od umówienia bezpłatnej konsultacji umawiając spotkanie poniżej.

Sprawdź czy Twoja firma może otrzymać dofinansowanie na Kogenerację dla Energetyki i Przemysłu

Podczas bezpłatnej, 30-minutowej konsultacji dowiesz się, czy Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu jest odpowiednią dotacją dla Twojej firmy lub jakie inne formy dofinansowania są dostępne.

Bezpośredni kontakt

Porozmawiajmy o dotacjach dla Twojej firmy!
Dr inż. Natalia Kujawska

Te firmy umówiły konsultacje

Pomogliśmy w rozwoju ponad 150 firmom:

Podobne projekty

Poznaj prawdziwe historie pozyskanych dotacji

Sprawdź jak nasi klienci wykorzystują dofinansowania do rozwoju swoich firm.

8 mln PLN na robota pracującego w magazynie

Dzięki otrzymanej dotacji Morele.net opracowała innowacyjnego robota przemysłowego, który pozwolił na zautomatyzowanie pracy magazynu.

2 mln PLN na projekt badawczo-rozwojowy

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Opoczno pozyskać dofinansowanie na projekt B+R polegający na opracowaniu nowej kompozycji szkliw

6,4 mln PLN na innowacyjne produkty roślinne

Sprawdź, jak pomogliśmy spółce Bakalland pozyskać dofinansowanie na projekt badawczo-rozwojowy dotyczący opracowania linii produktów wykorzystujących białka roślinne!

Czy jest kogeneracja?

Kogeneracja jest procesem związanym z równoczesnym wytwarzaniem ciepła i energii elektrycznej w ramach tego samego procesu technologicznego, dającym duże oszczędności ekonomiczne i pozwalającym na osiągnięcie wyższej sprawności energetycznej.

Czy w ramach programu można pozyskać środki na inwestycję, która została zrealizowana 2023 roku?

Nie, dofinansowanie nie będzie udzielone na inwestycje zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Artykuły branżowe

Sprawdź nasze publikacje w prasie branżowej

Pobierz artykuły, które regularnie publikujemy na łamach prasy.

Dotacja na innowacje.
Jako jedna z nielicznych firm doradczych w Polsce możemy pochwalić się przejściem całego procesu aplikacji w konkursach europejskich.

dr inż. Natalia Kujawska
Ekspert Komisji Europejskiej, Partner InnovaTree

Jak przygotować firmę do pozyskiwania dotacji? Warto w strategii firmy uwzględnić możliwości, jakie dają Fundusze UE. Zadbaj o kluczowe aspekty, aby maksymalizować szanse na sukces.

dr inż. Szybmon Talbierz
Partner, Customer Success Manager

10 wad i zalet Ścieżki SMART, czyli flagowego programu dotacyjnego w nowej perspektywie, który pozwala przedsiębiorcom na realizację kompleksowych projektów.

dr inż. Natalia Kujawska
Partner InnovaTree, Manager ds. pozyskiwania dotacji

Przejdź do góry