O firmie Promar PPH Sp. z o.o.
Firma Promar u podstaw swojej działalności specjalizowała się w tworzeniu maszyn przeznaczonych dla przemysłu mięsnego. Przez kolejne 30 lat istnienia firmy, jej oferta ewoluowała i rozwijała się.
Dziś, w bardzo szerokiej ofercie maszyn, dodatków i przypraw sprzedawanych przez firmę Promar, znajdują się propozycje dla wszystkich specjalności związanych z branżą spożywczą. Obok przypraw naturalnych (tradycyjnych, sterylizowanych, kriomielonych, jednorodnych lub mieszanek), spółka wytwarza najróżniejsze dodatki funkcjonalne – systemy panierujące, glazury, solanki do nastrzykiwania, osłonki alginianowe, jelita, klipsy i zaciski.
Wyzwania i potrzeby
Producent potrzebował funduszy unijnych, aby wprowadzić znaczące zmiany techniczne w dotychczas prowadzonych procesach produkcyjnych. Ze względów technologicznych podstawą w projekcie badawczym stało się opracowanie eksperymentalnych modułów linii, które umożliwiły modernizację parku technologicznego.
Eksperymentalne moduły linii pozwoliły na uruchomienie produkcji nowych przypraw, takich jak czosnek i cebula w dogodnej formie płatka o cechach organoleptycznych, ułatwiających aplikację oraz poprawiających estetykę produktów finalnych. Dodatkowo wydłużono okres ich trwałości bez konieczności stosowania substancji konserwujących.
Nowa gama produktów połączona jest z wprowadzeniem znaczących zmian w samym procesie sterylizacji surowca, a także przeprowadzenia innowacji w posiadanej przez siebie linii technologicznej.
Podstawą projektu jest opracowanie eksperymentalnych modułów, które umożliwiły modernizację parku technologicznego. Należało więc przeprowadzić postępowania ofertowe – zgodnie z zasadą konkurencyjności.
Warto wspomnieć, że zapytania ofertowe na zakup surowców zostały wzbogacone o stworzenie procedury testowej dostarczonych próbek surowca o odpowiednich właściwościach organoleptycznych.
Efekty współpracy z InnovaTree
Realizowany projekt badawczy dotyczy opracowania zmiany dotychczas stosowanego procesu produkcji przypraw i tym samym poszerzenia posiadanego zaplecza technologicznego.
Prawidłowo przeprowadzono kilkanaście postępowań ofertowych zgodnie z zasadą konkurencyjności, co pozwoliło na zawarcie umów z wybranymi wykonawcami. Złożono i rozliczono 5 wniosków o płatność, oraz wypłacono dofinansowanie w wymaganej wysokości.
W efekcie zaplanowanych działań ujętych w planie badawczym, firma uzyska możliwość demonstracji innowacyjnej linii technologicznej w skali przemysłowej, oraz jej późniejsze wykorzystanie do celów komercyjnych. Rezultatem w kontekście rynkowym będzie wdrożenie przypraw o niespotykanej dotąd czystości mikrobiologicznej i cechach organoleptycznych.
Dofinansowanie dla projektu wyniosło 1,86 mln PLN, co pozwala zrealizować bieżące potrzeby inwestycyjne dużego przedsiębiorstwa oraz stworzyć trwałą infrastrukturę techniczną.
Podobne projekty
Poznaj inne, prawdziwe historie pozyskanych dotacji
Zobacz jak wyglądały procesy pozyskiwania dotacji, ile trwały i co się na nie składało.
Te firmy umówiły z nami konsultacje