O firmie Protea Sp. z o.o
Przedsiębiorstwo Protea Sp. z o.o. prowadzi działalność na rynku od ponad 20 lat. Początki spółki skupiały się na obsłudze zamówień pochodzących z rynku skandynawskiego. Ze względu na dynamiczny wzrost zamówień w 2004 roku podjęto strategiczną decyzję połączenia spółki Protea z biurem projektowym NTD z Olsena, co pozwoliło rozszerzyć zakres możliwości projektowych i obliczeniowych. Rozwój spółki zaowocował ekspansją na rynki azjatyckie oraz rynek rosyjski.
Główną gamę produktową spółki tworzą offshorowe żurawie i wciągarki, a także żurawie dla farm wiatrowych, suwnice windy na platformy wiertnicze i inne sprzęty dedykowane na rynek offshore.
Firma należy do grona naszych prestiżowych klientów. Posiada duże doświadczenie w realizacji projektów współfinansowanych z Unii Europejskiej, jak i stale współpracuje z wieloma jednostkami naukowymi – Politechniką Gdańską, Wrocławską, lub Opolską.
Wyzwania i potrzeby
Rozwój spółki w dużej mierze opiera się na badaniach i realizacji projektowych zleceń. Bardzo doceniliśmy powierzenie naszemu zespołowi zadania obejmującego nadzór nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej, oraz nad całym procesem od aplikowania do podpisania umowy o dofinansowanie dla firmy.
Celem projektu było przygotowanie zaplecza technologicznego do produkcji żurawi serwisowych potrzebnych farmom wiatrowym, o unikalnych rozwiązaniach na skalę światową.
Prace związane z projektem badawczym dotyczyły rozpoczęcia produkcji i wprowadzenia na rynek typoszeregu żurawi serwisowych na morskie farmy wiatrowe o udźwigu 0,5 – 3 t. Część inwestycyjna przedsięwzięcia obejmowała pozyskanie środków trwałych oraz nabycie robót i materiałów budowlanych, które łącznie stanowią bazę technologiczną do wdrożenia nowych rozwiązań i rozpoczęcia produkcji innowacyjnych urządzeń w skali przemysłowej.
Innowacyjne technologie na rynek offshore są wymagające. Firma Protea świadoma zagrożeń oraz trudności, jakie wiążą się z realizacją projektu dofinansowanego z funduszy unijnych, chętnie skorzystała z naszej propozycji wsparcia przy rozliczaniu projektu unijnego.
Nietypową cechą tego projektu badawczego, było ponoszenie w ramach kosztów tylko wydatków związanych z zakupem środków trwałych. Pozyskanie ofert zbliżonych do wartości wskazanych we wniosku wymagało od nas nietypowego podejścia do przeprowadzenia zapytań ofertowych.
Efekty współpracy z InnovaTree
Łącząc wspólne doświadczenia klienta jak i naszego zespołu, przygotowaliśmy i złożyliśmy projekt w ramach konkursu Badania na Rynek (POIR 3.2.1), organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), który zyskał uznanie wśród ekspertów i otrzymał dofinansowanie.
W efekcie naszej współpracy klient uzyskał dofinansowanie na pozyskanie zasobów infrastrukturalnych i technicznych, pozwalających na rozpoczęcie produkcji żurawi serwisowych według własnej koncepcji.
A jeśli chodzi o dalsze kroki w związku z dofinansowaniem, to ważną decyzją w toku rozliczania projektu unijnego, było przesunięcie ponoszenia niektórych kosztów w czasie, co dało klientowi możliwość głębszego rozeznania na rynku i uzyskania atrakcyjniejszych ofert na zakup środków trwałych.
Po zakończeniu dotacji spółka wprowadzi na rynek międzynarodowy kolejny innowacyjny produkt dla branży offshore, tym samym utrzymując swoją pozycję wśród liderów na rynku międzynarodowym.
Podobne projekty
Poznaj inne, prawdziwe historie pozyskanych dotacji
Zobacz jak wyglądały procesy pozyskiwania dotacji, ile trwały i co się na nie składało.
NA CO JESZCZE CZEKASZ?
Powinniśmy porozmawiać!
Wybierz dogodny dla Ciebie termin.
Te firmy umówiły z nami konsultacje