INNOVATREE
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ
INNOVATREE
INNOVATREE
Biblioteka dotacji
+

Jako firma doradcza, chętnie angażujemy się w ekologiczne projekty naszych klientów. Tym razem przeprowadziliśmy badania patentowe na potrzeby innowacyjnego narzędzia wykorzystującego sztuczną inteligencję do oceny ryzyka zanieczyszczenia upraw.

Klient

Agro-Olsztyn Sp. z o.o.

Zakres usług

Badania patentowe

O firmie

Agro-Olsztyn to jedna z największych grup producentów produktów ekologicznych z ponad 20-letnim doświadczeniem. Swoją działalność prowadzi na terenie najczystszego regionu w Polsce, zwanego ,,Krainą tysiąca jezior”, który obfituje w żyzne i urodzajne gleby.

Obszar firmowego gospodarstwa ekologicznego obejmuje 4000ha. Produkcja certyfikowana jest przez jednostkę TÜV Rheinland Polska. Firma posiada trzy zasadnicze kierunki produkcji – zboża konsumpcyjne i paszowe, rośliny bobowate (motylkowate) oraz materiały nasienne.

Dynamiczny rozwój firmy pozwala wprowadzać coraz to nowsze technologie, zarówno w zakresie rolnictwa precyzyjnego jak i zabiegach czyszczenia nasion. Przekłada się to na zwiększenie jakości naszych produktów (np. separator optyczny/coloursorter).

Zakres usług

prace rolnicze na polu

Potrzeby

W związku z coraz większą świadomością konsumentów na temat negatywnych skutków spożywania żywności wysoko schemizowanej, w ciągu ostatniej dekady rolnictwo ekologiczne w krajach rozwiniętych znacząco przybrało na znaczeniu.

Zgodnie z tym trendem nasz klient – firma Agro-Olsztyn – zgłosił się do nas z innowacyjnym ekologicznym projektem pt. „Samouczące się narzędzie do oceny ryzyka zanieczyszczenia, oraz udzielania rekomendacji zapewniające odpowiednie zarządzanie produkcją ekologiczną”, w ramach którego zlecił nam kompleksową analizę praw własności intelektualnej do wynalazków i rozwiązań technicznych, które mogą stanowić barierę dla jego komercjalizacji .

Przedmiotem projektu jest stworzenie kompleksowego narzędzia wykorzystującego sztuczną inteligencję do oceny ryzyka zanieczyszczenia upraw i produktów ekologicznych pozostałościami pestycydów, oraz udzielania rekomendacji w zakresie zakładania upraw ekologicznych, które zapewnią odpowiednie zarządzanie produkcją ekologiczną.

kłosy pszenicy

Efekty

W trakcie badania przeanalizowane zostały zgłoszenia patentowe i patenty odnalezione przy wykorzystaniu kombinacji słów kluczowych i klasyfikacji MKP, w celu zidentyfikowania najbliższego stanu techniki względem poszukiwanego rozwiązania. Wśród zbadanych dokumentów z Europy i ze świata, w klasyfikacji G06Q10/0635 dotyczącej analizy ryzyka, największą liczbę zgłoszeń z tej dziedziny wykazują Stany Zjednoczone. 

Mimo znalezienia wielu projektów związanych z ekologicznym rolnictwem, stwierdzono, że projekt naszego klienta nie narusza praw cudzej własności intelektualnej i tym samym jego realizacja i komercjalizacja są możliwe.

Dodatkowo przekazano w raporcie z badania stanu techniki dwa istotne zalecenia: analizę przedstawionych w raporcie dokumentów pod kątem zidentyfikowania zbieżnych cech i parametrów z opracowywanym rozwiązaniem, aby wyeliminować możliwość ich powtórzenia, oraz bieżące monitorowanie baz publikacji naukowych i baz patentowych, w których mogą pojawić się rozwiązania kolidujące z planowanym do realizacji projektem badawczo-rozwojowym naszego klienta.

Słowa kluczowe przeanalizowane w poszukiwanych patentach

26

Klasy patentowe objęte badaniem (MKP i CPC)

6

Podobne Projekty

czerwone soczyste jabłko na białym tle
Case study
+

Razem z naszym klientem staraliśmy się pozyskać dofinansowanie na opracowanie innowacji produktowej.
Więcej
Case study
+

Sprawdź, jak wsparliśmy budowanie potencjału produkcji konopi siewnych w Polsce, przygotowując raport badania stanu techniki.
Więcej

Zleć nam bezpłatną wycenę i analizę Twojego projektu.

Wykorzystujemy pliki cookies, aby umożliwić użytkownikom jak najbardziej komfortowe korzystanie z naszej witryny. Używamy plików cookies także po to, aby wyświetlać treści reklamowe najbardziej odpowiadające Twoim potrzebom. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.