Planujesz zwiększenie efektywności energetycznej w Twojej firmie? Chcesz realizować lub wdrażać wyniki prac badawczo-rozwojowych? Wśród dotacji, z których możesz skorzystać w maju wciąż dominuje Ścieżka SMART oraz warto rozpocząć przygotowania do Kredytu Ekologicznego.

Kredyt Ekologiczny

Już 24 maja poznamy kompletną dokumentację naboru wniosków w ramach Kredytu Ekologicznego. Wnioski składać będzie można do 17 sierpnia, ale wymagają one działań przygotowawczych, a więc zapraszamy do kontaktu już teraz.

Przeprowadziłeś w Twojej firmie audyt energetyczny i wiesz, jakich inwestycji potrzebujesz? Patrzysz na wysokość rachunków za energię i wiesz, że musisz coś zmienić? A może potrzebujesz innych inwestycji poprawiających aspekt ekologiczny Twojego przedsiębiorstwa?

Nabór wniosków zaplanowano na miesiące letnie. Do aplikowania o te środki konieczne jest posiadanie audytu energetycznego czy badania cyklu życia produktu. Zapraszamy więc do kontaktu z naszymi konsultantami, aby ocenić, czy Twój pomysł nadaje się do sfinansowania i jakie czynności przygotowawcze musisz zrealizować.

Dla kogo?
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz small i midcaps.

Poziom dofinansowania
Do 70% kosztów projektu.

Terminy składania wniosków
Do 17 sierpnia 2023.

Chcesz rozwijać swoją firmę w kierunku zrównoważonego rozwoju i być bardziej EKO? Sprawdź Kredyt Ekologiczny.

Ścieżka SMART

Zakończyliśmy pierwszy nabór wniosków w ramach Ścieżki SMART, pracujemy nad projektami, które mogą aplikować o środki do 30 czerwca. W naborze, który zakończył się 9 maja wnioski złożyło 1540 małych i średnich przedsiębiorstw oraz 134 duże firmy. Konkurencja jest ogromna, ale alokacje na te działania są bardzo duże, więc z pewnością wszystkie dobre projekty mają szanse na pozyskanie środków.

Zdecydowanie mniejszego zainteresowania spodziewamy się w przypadku tematycznej odmiany ścieżki SMART, powiązanej z ideą dostępności. Już 6 czerwca poznamy dokumentację tego naboru, ale prace nad projektem możemy zacząć od razu. Nabór wniosków rozpocznie się 6 lipca i potrwa do 31 sierpnia.

Przedsiębiorstwa, które chcą realizować projekty w ramach konsorcjów, muszą poczekać do jesieni – nabór wniosków rozpocznie się 26 października i potrwa do 9 stycznia 2024 r. Maj to dobry czas na nawiązywanie współpracy i tworzenie partnerstw.

Ścieżka SMART to szerokie możliwości finansowania innowacyjnych przedsiębiorstw. To dotacje dla firm, które rozwój mają wpisany w swoje misje. Realizacja prac badawczo-rozwojowych jest kluczowa, a dodatkowe moduły związane z wdrożeniem, kompetencjami czy internacjonalizacją mogą bardzo efektywnie rozbudować projekt. Opisaliśmy dla Was wszystkie moduły, abyście jeszcze lepiej mogli ocenić, czy warto rozbudowywać projekt o kolejne klocki: moduł B+R,kompetencje czy cyfryzacja.

Dla kogo?
Przedsiębiorstwa małe, średnie, duże i ich konsorcja, w skład których mogą wchodzić jednostki naukowe i organizacje pozarządowe.

Poziom dofinansowania
Nawet do 80% kosztów projektu.

Termin składania wniosków
Najbliższy termin: do 30 czerwca.

Chcesz zrealizować prace badawczo-rozwojowe i zbudować projekt z dodatkowych modułów? Sprawdź Ścieżkę SMART.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)

Nieustannie trwa również nabór wniosków na dofinansowanie stanowiące wsparcie dla przemysłu energochłonnego od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to dofinansowanie udzielane w formie pożyczki preferencyjnej z premią. Możesz otrzymać 100% pożyczki na koszty kwalifikowalne w planowanej przez Ciebie inwestycji, mającej na celu zmniejszenie emisyjności energochłonnych procesów w Twoim przedsiębiorstwie.

W ramach tego programu możesz sfinansować przedsięwzięcia mające na celu ograniczenie presji przemysłu na środowisko poprzez stosowanie niskoemisyjnych źródeł energii, poprawę efektywności energetycznej, zmniejszenie ilości zużywanych surowców, czy stosowanie odnawialnych źródeł energii wraz z magazynami energii.

Dla kogo?
Przedsiębiorstwa mikro, małe, średnie i duże, które posiadają tytuł prawny do instalacji energochłonnej.

Poziom dofinansowania
Premia, o której mowa w programie NFOŚiGW może wynieść do 40% wartości pożyczki, zmniejszającej kwotę do spłaty. Wysokość udzielonej pożyczki może wynieść od 5 MLN do 2 MLD zł.

Terminy składania wniosków
Do 22 grudnia 2023 r.

Potrzebujesz inwestycji w zmniejszenie energochłonności w przedsiębiorstwie? Sprawdź NFOŚiGW.

Kredyt Technologiczny

Wnioski o dofinansowanie na wdrożenie nowej technologii w MŚP można składać do końca maja. BGK nie planuje kolejnych naborów w tym roku, jednak przewidujemy, że pojawią się w kolejnych latach. Dlatego jeśli nie zdążyłeś/łaś przygotować swojej dokumentacji teraz – Sprawdź. Może warto już pomyśleć o przygotowaniach do kolejnych naborów.

Dla kogo?
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Poziom dofinansowania
Do 70% kosztów projektu

Terminy składania wniosków
Do 31 maja 2023 r.

Twoja firma to MŚP i planujesz wdrożenie nowej technologii? Sprawdź Kredyt Technologiczny.