Konkurs Infostrateg

Został ogłoszony w poniedziałek 30.11.2020r przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dofinansowanie otrzymają projekty, których tematyka badawcza skupia się wokół opracowania narzędzi do analizy i opisu obrazów medycznych w zakresie diagnostyki schorzeń dróg oddechowych oraz niektórych nowotworów, a także walki z fake newsami. W ramach programu Infostrateg, w latach 2020 – 2029, realizowane będą projekty wspierające rozwój polskiego potencjału sztucznej inteligencji (SI) poprzez opracowanie rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i blockchain w praktyce. Zakładany budżet całkowity ma wynieść 840 MLN PLN.

„ Dzięki Infostrategowi chcemy rozwijać polski potencjał badawczy nad wybranymi problemami uczenia maszynowego. Wybrane tematy z obszarów robotyzacji rolnictwa, rozpoznawania i analizy obrazów diagnostyki medycznej czy automatyzacji obsługi pacjenta są bardzo konkretne. Z jednej strony ma to umożliwić praktyczne zastosowanie stworzonych rozwiązań. Z drugiej – wewnętrzną konkurencję, dzięki której te rozwiązania będą jeszcze doskonalsze. Dodatkowo, co ważne, powstałe technologie znajdą w przyszłości szersze zastosowanie w gospodarce i nauce” – mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki cytowany w prasowym komunikacie.

Budżet konkursu w ramach programu Infostrateg

Budżet I konkursu w ramach programu Infostrateg to 60 mln zł, które podzielono po równo na dwa tematy badawcze:

  • pierwszy to rozpoznawanie obrazów medycznych w zakresie: dróg oddechowych (w szczególności w związku z zagrożeniami COVID), raka piersi u kobiet, raka prostaty u mężczyzn,
  • drugie to weryfikowanie źródeł informacji i detekcja fake newsów.

Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek naukowych oraz ich konsorcjów. W ramach tematu z obszaru medycyny maksymalna wysokość dofinansowania projektu to 10 MLN PLN, a minimalna – 3,5 MLN PLN. W przypadku tematu mającego na celu walkę z dezinformacją – odpowiednio 8 MLN PLN i 1,7 MLN PLN.

Co ważne, dotację otrzymają tylko te projekty, w którym przewidziano realizację przynajmniej prac rozwojowych – badania przemysłowe i prace przedwdrożeniowe nie są obligatoryjne do uzyskania dofinansowania.

Nabór wniosków w pierwszym konkursie Infostrateg potrwa od 4 stycznia 2021 a zakończy się 26 lutego 2021 roku.